Կոչ եմ անում, որ յուրաքանչյուր ոք իր լուման ներդնի մեր պետական սահմանի ամրապնդման գործում. Վիտալի Բալասանյան
Այս օրը պատմական օր է, և ես համայն հայությանը կոչ եմ անում, որ յուրաքանչյուր ոք իր լուման ներդնի մեր պետականության և պետական սահմանի ամրապնդման գործում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը:
«Մայիսյան Եռատոնի կապակցությամբ շնորհավորում եմ բոլորիս և ցանկանում խաղաղություն,- ասել է Վ. Բալասանյանը և նշել,- մեր տեսակն արդեն փոխվել է, այժմ անհնար է որ հակառակորդը որևէ ոտնձգություն թույլ տա մեր հանդեպ: Միանշանակ համոզված եմ, որ եթե նորից պատերազմ լինի, մենք կրկին հաղթանակելու ենք»:

Призываю всех внести свой вклад в дело укрепления нашей государственной границы, - Виталий Баласанян
Этот день является историческим днем, и я призываю всех армян внести свой вклад в укрепление нашей государственности и государственной границы.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом “Арцахпресс” сообщил секретарь Совета безопасности Республики Арцах, Герой Арцаха Виталий Баласанян.
Я поздравляю всех с майскими праздниками и желаю мира” , - сказал В.Баласанян, отметив, что мы изменились, и невозможно, чтобы  противник позволил себе посягнуть на нашу землю".