Ադրբեջանական զինուժը շփման գծում հրանոթ է կիրառել
Մայիսի 17-ին և լույս 18-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 650 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (23 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ Դ-44 տիպի հրանոթ (18 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետ (4 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնարկել են կանխարգելիչ միջոցառումներ և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

The adversary violated the ceasefire along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces around 60 times, from late Wednesday night to early Thursday morning.
Azerbaijan used mortar, grenade launcher, cannon at night
STEPANAKERT, MAY 18,  ARTSAKHPRESS: During this time the Azerbaijani armed forces fired more than 650 shots toward the position-holders of the Republic of Artsakh Defense Army, and with different-caliber shooting weapons, the defense army informed.
In addition, the adversary fired 23 shells from a rocket-propelled grenade launcher, in an easterly direction, as well as 18 shells from cannon and 4 mortar shells, in a northeasterly direction of the line of contact.
But the Artsakh defense army vanguard units took preventive measures, and they continued confidently carrying out their military task.