Ադրբեջանական զինուժը արևելյան ուղղությամբ կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ
Մայիսի 22-ին և լույս 23-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 100 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1600 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է նաև Դ-44 տիպի հրանոթ (9 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 82 միլիմետրանոց ականանետ (9 արկ):
Հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում՝ հայկական կողմը որևէ կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Azerbaijani forces fire D-44 cannon at Artsakh line of contact
The Defense Ministry of Artsakh Republic told that on May 22 and overnight May 23 the Azerbaijani side violated the ceasefire regime over 100 times by firing more than 1600 shots from various caliber small arms at the Armenian positions in the Artsakh-Azerbaijan line of contact.
STEPANAKERT, MAY 23 , ARTSAKHPRESS: Moreover, the Azerbaijani forces also fired D-44 cannon (9 shells) at the eastern direction, and 82 mm mortar (9 shells) at the north-eastern direction of the line of contact.
The Armenian side suffered no casualties as a result of the Azerbaijani ceasefire violations.
The Defense Army forces of Artsakh took countermeasures to suppress the Azerbaijani activeness and continued conducting the reliable protection of military posts.