«Արցախպրես» լրատվական գործակալությունն իր երրորդ տարեդարձը նշանավորել է մամուլի սրահի բացմամբ
Այսօր «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունն իր երրորդ տարեդարձը նշանավորել է մամուլի սրահի բացմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել «Արցախպրես»-ի տնօրեն Վահրամ Պողոսյանը, ով շնորհավորել է լրագրողներին՝ մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթելով ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ, նվաճումներ և խաղաղ աշխատանք: Իր խոսքում Վ. Պողոսյանը ամփոփել է գործակալության անցած երեք տարիների աշխատանքը:
««Արցախպրես»-ն իր ամենօրյա աշխատանքով մեծ պահանջարկ է վայելում ոչ միայն Արցախում, այլև Հայաստանում, Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների շրջանում: Լուրջ հաջողություններ ունենք արդեն ոչ հայկական, հայտնի լրատվական աղբյուրների հետ համագործակցության աշխատանքում: Մասնավորապես՝ հայկական մեդիադաշտում, ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, սերտ համագործակցության կապեր ունենք «Արմենպրես» ազգային լրատվական գործակալության հետ, համատեղ հուշագիր ենք ստորագրել Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի և Մոսկվայում հրատարակվող «Ժամ» ամսագրի հետ: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել նաև Սիրիայի «Գանձասար» շաբաթաթերթի հետ մեր աշխատանքը: Մեր ամենօրյա արտադրանքից օգտվում են Հայաստանի զանգվածային լրատվության բոլոր միջոցները, ինչպես նաև կարևոր աղբյուր ենք հանդիսանում Սփյուռքի լրատվամիջոցների համար: Ոչ հայկական լրատվամիջոցների ցանկից հատկապես ցանկանում եմ նշել «Ռեգնում» ռուսական հայտնի լրատվական գործակալության հետ ունեցած մեր սերտ համագործակցությունը: Ընդամենը 2 օր առաջ մեր համագործակցության առաջարկն ընդունել է նաև ռուսական մեկ այլ՝ ավելի խոշոր «Ինտերֆաքս» լրատվական գործակալությունը, որտեղ առաջիկայում կտեղադրվեն Արցախի մասին մեր կողմից պատրասվող տարաբնույթ լուրերն ու նորությունները: Համագործակցության կապեր ունենք հաստատած գերմանական «Ցուեռստ» լրատվական վերլուծական ամսագրի հետ, որը բազմիցս անդրադարձել է Արցախի հիմնախնդրին՝ սուր քննադատության ենթարկելով Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականությունը»,- ասել է Վ. Պողոսյանը:
ԱՀ ժուռնալիստների միության նախագահ Կիմ Գաբրիելյանը շնորհավորել է գործակալության 3-րդ տարեդարձի առթիվ և իր խոսքում ասել. «Կարևորում եմ երիտասարդ «Արցախպրես» լրատվական գործակալության դերը տեղեկատվական դաշտում: Գործակալությունը միշտ եղել է օպերատիվ և ճշմարիտ, անում է ամեն ինչ, որպեսզի Արցախի մասին նորությունները հնարավորինս ընդլայնված ձևով ներկայացվեն աշխարհի տարբեր ծայրերում»:
Իր շնորհավորանքի խոսքում ԱՀ Պաշտպանության բանակի լրատվության և քարոզչության պատասխանատու Սենոր Հասրաթյանն ընդգծել է, որ քարոզչական և տեղեկատվական պայքարում «Արցախպրես»-ը անելիքներ ունի:
«Խաղաղության մեջ գտնվող երկրի համար «Արցախպրես»-ը կարևոր ճանապարհ է անցել և մեծ առաքելություն է իրականացնում, սակայն կիսապատերազմական վիճակի մեջ գտնվող Արցախի համար, կարծում եմ, գործակալությունը պետք է որոշակի չափով վերանայի իր աշխատանքը և քարոզչական նյութերին ավելի մեծ տեղ տա»,- ասել է Հասրաթյանը և հավելել, որ համոզված է, որ խմբագրակազմը ունի բավարար ներուժ՝ այդ աշխատանքը կազմակերպելու համար:
Միջոցառմանը ներկա լրագրող, գրող Միքայել Հաջյանն էլ մասնավորապես նշել է. ««Արցախպրես»-ը դարձել է մի յուրօրինակ կամուրջ՝ Արցախի և աշխարհի միջև: Ցանկալի է, որ գործակալությունն ունենա նաև վերլուծական բաժին: Կարծում եմ՝ «Արցախպրես»-ը կայացել է, պահանջված է, և դեռ մեծ ճանապարհ ունի անցնելու»:
Միջոցառման ընթացքում տեսակապի միջոցով «Արմենպրես» ազգային լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը և մոսկովյան «Ժամ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Աննա Գիվարգիզյանը շնորհավորել և կարևորել են «Արցախպրես»-ի գործունեությունը՝ հույս հայտնելով, որ գործակալությունը կընդլայնի իր հնրավորությունները և նոր դռներ կբացի տեղեկատվական դաշտում:

Информагентство «Aрцахпресс» отметило свое трехлетие открытием конференц-зала
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая АРЦАХПРЕСС -Мероприятие  открыл  директор «Aрцахпресс» Ваграм Погосян, который поздравил журналистов с отмечаемым в Арцахе 23 мая профессиональным праздником, пожелав им  успехов в работе и новых достижений.
В. Погосян подвел итоги  3-х лет  работы агентства, отметив, что «Арцахпресс» пользуется большим спросом не только в Арцахе, но и в Армении, а также среди соотечественников, проживающих за рубежом.
«Уже имеем серьезные успехи в сотрудничестве как  с армянскими, так и иностранными информационными источниками. В медиа-пространстве Армении тесно сотрудничаем с информационным агентством «Арменпресс», подписали меморандум о сотрудничестве с тегеранской  газетой «Алик»  и с  московским ежемесячным журналом  «Жам».  Хочу  особо подчеркнуть нашу работу с  сирийской газетой «Гандзасар».
На нас ссылаются все средства массовой  информации Армении, мы является важным источником информации и для Диаспоры.  Хочу подчеркнуть тесное сотрудничество с известным российским информационным агентством REGNUM. Мы налаживаем сотрудничество с другим, более крупным российским информационным агентством «Интерфакс»,  которое также будет   распространять различные новости об Арцахе.
Мы установили связи  с немецким еженедельным аналитическим журналом «Цуэст», который неоднократно обращался к карабахскому конфликту, подвергая  резкой критике агрессивную политику Азербайджана», – сказал В.Погосян.
Председатель Союза журналистов Республики Арцах Ким Габриелян поздравил агентство, отметив: «Я придаю большое значение роли молодого информационного агентства «Арцахпресс» в информационном поле. Агентство всегда отличалось оперативностью и достоверностью, делает все, чтобы новости об Арцахе были представлены в широком виде в различных частях мира».
В своем выступлении начальник управления  информации и пропаганды Армии обороны Республики Арцах   Сенор Асратян отметил, что «Aрцахпресс » осуществляет серьезную миссию, однако в условиях «ни войны, ни мира» и навязанной противником информационной войны агентству следует  в большей степени уделять внимание пропагандистским материалам», – сказал С. Асатрян, добавив, что он уверен в том, что  персонал агентства имеет достаточный потенциал для организации такой работы.
Присутствовавший на мероприятии журналист, писатель Микаел Аджян заметил, что  «Aрцахпресс» стал своеобразным мостом между Республикой Арцах  и миром. При этом он высказался в пользу того,  чтобы  агентство имело также аналитический отдел.
В рамках мероприятия был организован телемост  с Арменией и Москвой –директором  «Арменпресс» Арамом Ананяном  и редактором  московского журнала «Жам» Анной Гиваргизян, которые   поздравили  агентство с трехлетием и выразили надежду на то, что оно будет последовательно развиваться и расширять свои возможности.