ԱՄՆ խաղաղության կորպուսը տոնում է հայաստանյան գործունեության 25-ամյակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հենց նույն օրը տեղի ունեցավ ծրագրի նոր խմբի կամավորների երդմնակալության արարողությունը: 42 ամերիկացի կամավորներ շուտով մեկնելու են Հայաստանի տարբեր շրջաններ՝ երկու տարվա ընթացքում աշխատելու տեղի դպրոցների, համալսարանների, հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ փորձելով նպաստել համայնքային զարգացմանը:
Կամավորների երդմնակալության արարողությանը ներկա էին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Արսեն Քարամյանը,  ծրագրի ներկա եւ նախկին կամավորները, Վաշինգտոնից ժամանած Խաղաղության կորպուսի  ղեկավարության ներկայացուցիչները եւ այլք:
Դեսպան Ռիչարդ Միլսը կարծում է, որ սա առանձնահատուկ օր է ոչ միայն իր, ԱՄՆ դեսպանատան, Խաղաղության կորպուսի, այլեւ Հայաստանի ժողովրդի համար:
«Այսօր տեղի կունենա կորպուսի 25-րդ խմբի երդմնակալության արարողությունը, զուգահեռ նշում ենք նաեւ կորպուսի գործունեություն 25-ամյակը: Հատկանշական է, որ այսօր նաեւ  երդվելու է ԱՄՆ-ից ժամանած 1000-րդ կամավորը, ով աշխատելու է եւ ծառայելու է  Հայաստանում, ուստի  սա շատ կարեւոր եւ հիշարժան պահ է: Տարբեր տարիքի կամավորներ են Հայաստան ժամանում եւ ծանոթանում են հայկական մշակույթի առանձնահատկություններին, այնուհետեւ ԱՄՆ վերադառնալուց հետո նրանք  ներկայացնում են իրենց սովորածն ու տեսածը: Այդպես ձեւավորվում է մի խումբ, որը հանդես է գալիս հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդման դիրքերից»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Խաղաղության կորպուսի ժամանակավոր պաշտոնակատար Շիլա Քրաուլին նույնպես ժամանել է Հայաստան՝ արարողությանը մասնակցելու նպատակով: Նա նշեց, որ ուրախ է եւ հուզված այս պատմական օրը Հայաստանում լինելու համար:
«Այս մարդիկ միասին ներկայացնում են մեր լավ ժառանգությունը:  Խաղաղության կորպուսի կամավորները մեր ծրագրի սիրտն են, իսկ անձնակազմը՝ հոգին: Ի սրտե շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզնից յուրաքանչյուրին՝ ծրագրին աջակցելու եւ մեր առաքելությանը նվիրված ծառայելու համար:  Ձեզնից յուրաքանչյուրը շատ բան ունի տալու այն համայնքներին, որոնցում գործունեություն եք ծավալելու»,-ասաց նա:
Ամերիկացի կամավոր Քեյթ Քեյսին արդեն շուրջ մեկ տարի է՝ աշխատում է Սիսիանում որպես անգլերենի ուսուցչուհի, համագործակցում է եւս մի քանի հասարակական կազմակերպությունների հետ: Նա նշեց, որ հույս ունի Հայաստանում մշտական բնակություն հաստատել, քանի որ անչափ սիրել է Հայաստանը եւ հայերին: Քեյթն այժմ ներգրավված է զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրում:
«Հայերն ամենաընկերասեր մարդիկ են, որ ես երբեւէ տեսել եմ: Երբ ես եկա այստեղ, հայերեն ոչ մի բառ չգիտեի, ինձ հյուրընկալող ընտանիքը ամեն ինչ սովորեցնում էր»,-եզրափակեց կամավորը:

Корпус мира США празднует 25­-летие своей деятельности в Армении
На церемонии принесения присяги новыми волонтерами присутствовали посол США в Армении Ричард Миллз, министр ОН Армении Левон Мкртчян, замминистра по делам спорта и молодежи Арсен Карамян, волонтеры и экс­волонтеры программы, представители Корпуса мира США, прибывшие из Вашингтона и др.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 июня  АРЦАХПРЕСС - Посол США в Армении Ричард Миллз сказал, что это особый день не только для посольства, Корпуса мира США, но и для народа Армении.
«Сегодня состоялась присяга 25­й группы Корпуса мира США, одновременно мы отмечаем 25­-летие деятельности Корпуса мира США в Армении. Примечательно, что сегодня присягнет 1000­ный волонтер, прибывший из США. В Армению приезжают волонтеры разных возрастов, которые будут работать и служить здесь, и это очень важный и памятный момент. Они ознакомятся с Арменией, армянской культурой, а по возвращении в США представят увиденное и выученное здесь. Так формируется группа, которая выступает с позиций укрепления армяно­американской дружбы»,­ сказал он.
ВРИО директора Корпуса мира Шила Краули приехала в Армению, чтобы принять участие в торжествах. Она сказала, что взволнована и рада быть в Армении в этот исторический день.
«Эти люди совместно представляют наше славное наследие. Волонтеры Корпуса мира – сердце нашей программы, персонал ­ душа. Сердечно благодарю всех вас за помощь нашей программе и миссии. Каждый из вас многое имеет отдать тем общинам, в которых пройдет ваша деятельность»,­ сказала она.
Волонтер из США Кейт Кейси работает в Сисиане в качестве преподавательницы английского языка уже год. Она сотрудничает с рядом общественных организаций. Она настолько полюбила армянский язык и Армению, что надеется поселиться здесь навсегда. Сейчас она работает в программе по развитию туризма.
«Армяне – самые дружелюбные люди. Я не знала ни слова по армянски, и семья, принимавшая меня, учила меня всему»,­ сказала она.