Երկխոսությունը պետք է կարևորագույն միջոց հանդիսանա. բելգիացի սենատոր
Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտ ժամանած Բելգիայի Սենատի անդամ, Ֆլամանդական խորհրդարանի պատգամավոր Յորիս Պոշետին հանդես է եկել մամլո ասուլիսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ասուլիսին Յորիս Պոշետին, ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ առաջին անգամ է այցելում Արցախ և բավականին մեծ տպավորություններ է ստացել:
«Այցելել եմ Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, որտեղ ծանոթացել եմ կենտրոն հաճախողների կատարած աշխատանքներին. պարզապես հիացած եմ, այնտեղ մեծ ներուժ կա: Իմ այցով ես բացահայտեցի Արցախը և տեղում ծանոթացա հակամարտության իրավիճակին: Այստեղ տեսա մեծ կազմակերպվածություն և, որ ամենակարևորն է, ես ինձ ապահով եմ զգում Արցախում»,-ասել է բելգիացի սենատորը:
Խոսելով Ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին՝ Յ. Պոշետին մասնավորապես նշել է, որ երկխոսությունը պետք է կարևորագույն միջոց հանդիսանա:
«Ֆլամանդական խորհրդարանում կգործի Արցախի բարեկամության խումբ, որը լինելու է մեր առաջին, բայց և կարևոր քայլը: Ես նախատեսում եմ ակտիվ դերակատարություն ունենալ այդ հարցում»,- մասնավորապես նշել է Ֆլամանդական խորհրդարանի պատգամավորը և հավելել, որ Եվրոպան մեծ ներուժ ունեցող քաղաքական մարմին է, որը կարող է նպաստել Ղարաբաղյան հակամարտության խնդրի կարգավորմանը:
Նշենք, որ Յուրիս Պոշետիին ընդունել է ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, հյուրընկալվել է ԱՀ Խորհրդարանում, ինչպես նաև հանդիպումներ է ունեցել ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանի հետ:

Диалог – важнейшее средство решения конфликта, – бельгийский сенатор
Прибывший по инициативе Европейского комитета «Ай Дата» в Степанакерт член Сената Бельгии, депутат фламандского парламента Йорис Пошет дал пресс-конференцию.
Диалог – важнейшее  средство решения конфликта, – бельгийский сенатор
СТЕПАНАКЕРТ, 24 июня  АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Aрцахпресс», Йорис Пошет отметил, что в Арцах приехал впервые и получил весьма хорошие впечатления.
«Я посетил Степанакертский центр креативных технологий «Тумо», где ознакомился с работами посещающих центр. Я просто восхищен, здесь имеется большой потенциал. Я открыл для себя Арцах и получил на месте информацию о карабахском  конфликте. Здесь я увидел большую организованность во всем, и что самое главное – почувствовал себя в безопасности», – сказал бельгийский сенатор.
Говоря о карабахском конфликте, Йорис Пошет отметил, что диалог должен стать важнейшим средством решения проблемы.
«Во Фламандском парламенте будет работать Группа дружбы Арцаха, что станет нашим первым, но важным шагом. Я планирую сыграть активную роль в этом вопросе»,  – сказал член фламандского парламента, добавив, что Европа – политический орган с большим потенциалом и  может содействовать  урегулированию карабахского конфликта.
Отметим, что Йориса Пошета принял президент Республики Арцах Бако Саакян. Бельгийский депутат посетил парламент Арцаха, имел встречи с министром  иностранных дел Кареном Мирзояном  и министром культуры и по делам молодежи Нарине Агабалян.