Լայնամասշտաբ պատերազմն Ադրբեջանի տնտեսությանը կտա անուղղելի վնասներ. Վիգեն Սարգսյան
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը համոզված է, որ լայնամասշտաբ պատերազմով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող լուծվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին հունիսի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Սարգսյանը նշեց, որ չի կարող լինել պարտերազմական գործողությունների այնպիսի զարգացում, որի դեպքում ԼՂ հարցը կարող է լուծվել Ադրբեջանի համար օգուտով:
«Կա ռիսկ, որ լայնամասշտաբ պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանը կարող է ստանալ անուղղելի վնասներ իր տնտեսության և պետության համար: Գիտակցված գնալ լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների, անմտություն կլիներ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից: Դա չի բացառում հնարավոր էսկալացիաներ, թիրախային հարվածներ հասցնելու հնարավոր վտանգները: Քաղաքացիական, ժողովրդավարական վերահսկողություն չունեցող երկրում, ինչպիսին Ադրբեջանն է, նման որոշումներն ավելի հեշտ կարող են կայացվել: Մենք պետք է մշտապես պատրաստ լինենք, այլ ելք չկա: Այդ վտանգը չի կարող մեզ հիասթափեցնել այն աստիճան, որ մենք հրաժարվենք մեր երկիրը, մեր անվտանգությունը պաշտպանելու և խաղաղ իրավիճակում կառուցելու հեռանկարից: Մենք պետք է սովորենք ապրել տարածաշրջանին այն իրողության մեջ, որը կա՝ պահելով երկրի առաջընթացը բոլոր բնագավառներում»,-ընդգծեց նախարարը:

Министр обороны Армении: Широкомасштабная война не решит вопрос Карабаха
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июня АРЦАХПРЕСС - Об том заявил министр обороны Армении Виген Саркисян 28 июня на пресс-конференции.
«Когда я говорю, что противник непредсказуем, я имею в виду именно это», - заметил министр. По его словам, в стране, где нет демократического общественного надзора, причиной начала действий может стать невидимая внешнему наблюдателю причина.
«Я почти уверен, что широкомасштабная война не должна быть, потому что вопрос Карабаха не может быть решен военным путем в пользу Азербайджана», - подчеркнул министр. Вместе с тем он напомнил, что подобное развитие событий таит серьезную опасность того, что Азербайджану будет нанесен невосполнимый ущерб. «Я также не преуменьшаю ущерб для Армении. Одно не противоречит другому», - отметил Саркисян. При этом, считает он отсутствие широкомасштабной войны не исключает различные инциденты и провокации.