Շարմազանով՝ չեխ պատգամավորներին. Հիացած ենք ձեր խիզախությամբ
«Մենք հիացած ենք ձեր խիզախությամբ, դրանով դուք կանխում եք նոր ցեղասպանությունները»,-այս մասին հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռոբին Բյոհնիշի անունից Պատգամավորների պալատում կազմակերպված պաշտոնական ընդունելության ժամանակ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հիշեցնենք, որ 2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Չեխիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումը լրջագույն քայլ էր՝ ի պաշտպանություն մարդու իրավունքների և ընդդեմ ցեղասպանությունների:
«Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրագործված առաջին մեծ աղետն էր և Չեխիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը ձեր երկրի պատասխանն է ընդդեմ բարբարոսության: Հարկ է նշել, որ Թուրքիան 102 տարվա ընթացքում չի փոխվել. շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը: Մենք պետք է միաբանվենք ընդդեմ թուրքական ժխտողականության և հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության»,-ասել է նա:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև ընդունելու ուղղությամբ կատարած աշխատանքի, ինչպես նաև չեխ-հայկական միջխորհրդարանական կապերն ամրապնդելու համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ, ՀՀ ԱԺ պատվոգիր և ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ է հանձնել Պատգամավորների պալատի մի շարք պատգամավորների:
Ազգային ժողովի պատվիրակության կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը և Վարդան Բոստանջյանը: Ընդունելությանը մասնակցել է նաև Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը:

Вице-спикер НС Армении – чешским депутатам: Мы должны вместе бороться против политики отрицания Турции
В честь делегации, возглавляемой вице-спикером Национального Собрания Армении, руководителем группы дружбы Армения – Чехия Эдуардом Шармазановым, от имени председателя группы дружбы Чехия – Армения парламента Чешской Республики Робина Бьёниша в Палате депутатов 27 июня был организован официальный прием.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июня АРЦАХПРЕСС - Как передает пресс-служба парламента, в составе делегации НС – депутаты Г.Меликян и В.Бостанджян. В приеме участвовал также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Чешской Республике Т.Сейранян.
Палата депутатов парламента Чехии 25 апреля 2017 г. приняла резолюцию, признающую и осуждающую Геноцид армян. За активную работу в этом направлении, а также за упрочение чешско-армянских межпарламентских связей вице-спикер НС Э.Шармазанов вручил ряду депутатов палаты Почетную медаль НС РА, Почетную грамоту НС РА и Памятную медаль Председателя НС РА.
На приеме вице-спикер НС выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Уважаемый г-н Бьёниш,
уважаемые коллеги!
Принятие  резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян, – серьезный шаг в защиту прав человека и против геноцидов. Геноцид армян явился первым в ХХ в. величайшим бедствием для человечества, и признание Чехией геноцида – ответ вашей страны на варварство. Мы восхищены вашим мужеством, тем самым вы предотвращаете новые геноциды. Следует отметить, что Турция за 102 года не изменилась – продолжает свою политику отрицания. Мы должны вместе бороться против турецкой политики отрицания и во имя защиты прав человека».