2016թ. Հայաստանը Եվրամիությունից 27.5 մլն եվրո է ստացել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հունիսի 29-ին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ ելույթ ունենալով 2016 թվականի պետբյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկումներում։
Նրա խոսքով՝ ակտիվ էր ոչ միայն տեխնիկական օգնությունը, այլեւ քաղաքական օրակարգը։ Բանակցություններ են ընթացել Հայաստան-Եվրամիություն նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ, որոնք հաջողությամբ ավարտվեցին 2017 թվականի սկզբին։ 2016 թվականի ընթացքում Երեւան են ժամանել բարձր մակարդակի մի շարք եվրոպական պատվիրակություններ, այդ թվում՝ ԵՄ արտաքին քաղաքականության հանձնակատար, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին։
2017 թվականի հունվարին Հայաստանը դարձավ COSME ծրագրի մասնակիցը, որը կօգնի բարձրացնել մանր ու միջին բիզնեսի մրցունակությունը։ Հայաստանը մասնակցում է նաեւ եվրոպական մեկ այլ կարեւոր ծրագրի՝ Horizon-2020-ին, որն աջակցում է գիտական մշակումներին ու նախագծերին։
Վերջապես, 2017 թվականի սկզբին Երեւանն ու Բրյուսելը սկսեցին բանակցություններ վարել միասնական ավիաուղու շուրջ։ «Բանակցությունները հաջողությամբ են ընթանում»,- հավելեց Քոչարյանը։

В 2016 году Армения получила от Евросоюза около 27,5 млн. евро
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июня АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил 29 июня замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, выступая на обсуждении отчёта о выполнении госбюджета за 2016 год в постоянных парламентских комиссиях.
По его словам,  активной была не только техническая помощь, но и политическая повестка дня: шли переговоры о новом рамочном соглашении Армения – Евросоюз, которые успешно завершились в начале 2017 года. В течение 2016 года в Ереване побывал ряд европейских делегаций высокого уровня, в том числе  комиссар по внешней политике, зампред Еврокомиссии Федерика Могерини.
В январе 2017 года Армения стала участником программы COSME по повышению конкурентоспособности малого и среднего бизнеса. Армения – участник и другой важной  европейской программы «Horizon – 2020» по поддержке научных разработок и инновационных проектов.
Наконец, в начале 2017 года Ереван и Брюссель начали переговоры о единой авиационной зоне. «Переговоры идут довольно удачно», - добавил Кочарян.