Առաջին կիսամյակում Արցախում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 115 տոկոս
2017 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Արցախում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա համապատասխան ժամակաշրջանի համեմատ կազմել է 115 տոկոս:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հաղորդում է ԱՀ Ազգային վիճակագրական ծառության պաշտոնական կայքէջը: Ըստ աղբյուրի՝ 2017 թվականի առաջին եռամսյակում համախառն ներքին արդյունքը շուկայական գներով կազմել է 43.3 միլիարդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի 108.1% -ի համեմատ:
Ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսներին առավել բարձր ցուցանիշներ են գրանցվել արդյունաբերական արտադրանքի, շինարարության, արտաքին առևտրաշրջանառության ոլորտներում՝ համապատասխանաբար կազմելով 115.6%, 151,3% և 160.2%:
Հարկ է նշել, որ արդյունաբերության ոլորտում նկատելի է հատկապես բացահանքերի շահագործումը: Արտաքին առևտրաշրջանառության ոլորտում արտահանման ծավալները զգալի աճել են՝ կազմելով 17.6 միլիարդ դոլլար և ապահովելով 170.6%:
Գյուղատնտեսության ոլորտի համախառն արտադրանքը կազմել է 5.1 միլիարդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակշրջանի համեմատ նվազել է 15.1%-ով: Գյուղատնտեսության ոլորտին է վերաբերում նաև անտառային տնտեսությունը և ձկնորսությունը:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 101.1տոկոս, որը նախորդ տարվա համեմատ էական փոփոխության չի ենթարկվել: Մինչդեռ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 98.8% ՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 1.2 տոկոս:
Աճ է գրանցվել առևտրի շրջանառության և ծառայությունների ոլորտներում՝ համապատասխանաբար կազմելով 106.5 և 108.3 տոկոս:

Economic activity index of Artsakh was 115 percent in the first quarter of 2017
In January-June of 2017 the economic activity index of Artsakh was 115 percent in comparison with the corresponding period of the previous year, the National Statistical Service states.
STEPANAKERT, AUGUST 2, ARTSAKHPRESS: According to the same source, in the first quarter of 2017 the Gross Domestic Product amounted 43.3 billion Drams at market prices as compared to last year’s 108.1%.
In January- March of the current year higher rates were recorded in industrial production, construction, foreign trade, amounting 115.6%, 151.3% and 160.2% respectively.
It should be noted that the exploitation of the open pit is particularly noticeable in the sector of industry. The volumes of export in the foreign trade turnover had increased considerably, reaching $ 17.6 billion and providing 170.6%.
Gross output of the agricultural sector was 5.1 billion drams, which declined by 15.1% as compared to  the same period  of the last year. Forestry and fishing are also contributed to the agricultural sector.
The nominal average monthly salary was 101.1%, which did not undergo significant changes as compared to last year. Meanwhile, the consumer price index was 98.8%, dropping to 1.2% as compared to the previous year.
An increase has been recorded in the trade turnover and services sectors, amounting 106.5 and 108.3 percent respectively.