Արցախից երկու դիմորդ այս տարի ընդունվել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիակական ինստիտուտ
Այս տարի արցախցի դիմորդների համար ՀՀ բուհերում սովորելու համար Արցախի կառավարությունը նախատեսվել էր 60 անվճար տեղ, սակայն հետո ավելացել է ևս 5-ը, քանի որ կային շրջանավարտներ, ովքեր ընդունելության քննությունների ընթացքում հավասար միավորներ էին ստացել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության մասնագիտական կրթության և գիտության բաժնի պետ Լուսինե Ղարախանյանը և հավելել, որ տեղերի հատկացման հարցով մի շարք մասնագիտությունների համար դիմել էին նաև պետական գերատեսչություններ:
Անդրադառնալով հիմնական մասնագիտություններին՝ Լ. Ղարախանյանը նշել է, որ Մխիթար Հերացու անվան բժշկական համալսարանում նախատեսված 7-ի փոխարեն՝ ելնելով Արցախում առկա բժիշկների պահանջարկից, հատկացվել է 17 անվճար տեղ, որոնք բոլորն էլ համապատասխանաբար լրացվել են:
Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարան շրջանավարտները հիմնականում դիմել են գովազդ և հասարակայնություն, զբոսաշրջություն, էլեկտրոնիկա մասնագիտությունների գծով:
Վ. Բրյուսովի անվան պետական, լեզվահասարակագիտական համալսարան ընդունվել է երկու շրջանավարտ: Եվս երկու շրջանավարտ ընդունվել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի բակալավրիատի բաժին: Շրջանավարտներից ոմանք էլ հայաստանյան բուհեր դիմել էին ճարտարապետություն և դիզայն մասնագիտության համար:
2017-18թ.թ. ուսումնական տարվա ընդունելություններին ԱՀ ԿԳՍ նախարարությունը ֆինանսներ մասնագիտության գծով ՀՀ բուհերում թափուր տեղեր չի հատկացրել, քանի որ Արցախում այս մասնագիտությունների գծով դիմորդները մեծ թիվ են կազմել: ԱՀ Ֆինանսների և Արդարադատության նախարարությունները ևս չեն դիմել իրավագիտություն, շուկայագիտություն, մարքետինգ և նման մի շարք մասնագիտությունների գծով:
Լուսինե Ղարախանյանն ընդգծեց նաև, որ այս տարի Արցախից երկու շրջանավարտ դիմել էին Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիակական ինստիտուտ՝ աերոֆիզիկա մասնագիտության համար: Երկուսն էլ ընդունվել են անվճար:

Два абитуриента из Арцаха поступили в Московский физико-технический институт
В нынешнем году правительство Республики Арцах предусмотрело для арцахских абитурентов 60 бесплатных мест в высших учебных заведениях Республики Армения, затем добавило еще 5, поскольку некоторые выпускники набрали по итогам экзаменов равное количество баллов.
СТЕПАНАКЕРТ,  5 aвгуста АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Aрцахпресс» сообщила начальник Управления специального образования министерства образования, науки и спорта Республики Арцах Лусине Караханян, добавив, что с вопросом о распределении мест по различным специальностям обращались также некоторые государственные ведомства.
Говоря об основных специальностях, Л. Караханян отметила, что в Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци вместо предусмотренных 7-и мест , исходя из большого спроса  на врачей в Арцахе, было предоставлено 17 бесплатных мест.
В Российско-армянский (Славянский) университет выпускники в основном поступали по специальностям  реклама, связи с общественностью, туризм, электроника.
В Ереванский государственный университет языков и социальных наук имени В. Я. Брюсова поступили два выпускника. Еще двое поступили на бакалавриат Американского университета Армении. Арцахские  абитуриенты подали также заявки в вузы Армении по  специальностям архитектура и дизайн.
Лусине Караханян подчеркнула также, что в нынешнем году два выпускника из Арцаха подали заявки  в  Московский физико-технический институт на факультет аэрофизики, и оба поступили на  бесплатное отделение.
В 2017-18  учебном году министерство образования, науки и спорта Арцаха не выделило мест в вузах Армении по специальности “Финансы”, так как в Арцахе было много заявок по данной специальности. Министерства финансов и юстиции также не обращались по направлениям юриспруденция, маркетинг  и другим аналогичным  специальностям.