Ռուսաստանը չի պլանավորում վերսկսել թուրքական լոլիկի ներմուծումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Ալեքսանդր Տկաչովը հայտնել Է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: «Մենք ժամանակին լուրջ ազդանշան ենք տվել հայրենական բիզնեսին՝ մեր ռուսական շուկան լոլիկով եւ ընդհանրապես բանջարեղենով հագեցնելու հարցերի վերաբերյալ, խոսքը վերաբերում Է վարունգին են եւ շատ այլ բաների: Իհարկե, ծախսվել են պետական միջոցներ: Եվ բիզնեսն արձագանքել Է, նա գնացել Է դրան: Դրանք նաեւ վարկային ռեսուրսներն են, նաեւ ռիսկերն են: Իհարկե, սեփական ապրանքարտադրողների նկատմամբ ոչ ճիշտ ու անարդարացի կլիներ հետդարձ կատարելը: Մենք, իհարկե, դրան ոչ միայն պատրաստ չենք, այլեւ դա չենք անելու»,-ասել Է նախարարը, պատասխանելով այն հարցին, թե դեռ որքան ժամանակ թուրքական լոլիկ չեն լինի ռուսական խանութների վաճառասեղաններին:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը հայտնել Էր, որ Ռուսաստանը եւ Թուրքիան ՌԴ-ին թուրքական լոլիկի մատակարարումների սահմանափակումների հարցն օգոստոսի 18-ին կքննարկեն Իզմիրի ցուցահանդեսում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Russia has no plans to resume import of Turkish tomatoes
Russia doesn’t intend to resume import of tomatoes from Turkey, minister of agriculture Alexander Tkachev said in an interview with Rossiya 24 TV Channel, reports TASS.
STEPANAKERT, AUGUST 7, ARTSAKHPRESS: “We have sent a major signal to the domestic business in due time regarding the saturation of our market with tomatoes and vegetables at large - these are cucumbers and many other things. Government resources were spent. The business responded. Certainly, it would be improper and unfair to reverse in respect of our producers. We are not merely ready but will not do that”, the minister said as quoted by TASS.
Russian Deputy Prime Minister Arkady Dvorkovich said earlier Russia and Turkey will discuss supplies of Turkish tomatoes at an exhibition in Izmir on August 18.