Ռուսաստանը չի պլանավորում վերսկսել թուրքական լոլիկի ներմուծումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Ալեքսանդր Տկաչովը հայտնել Է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: «Մենք ժամանակին լուրջ ազդանշան ենք տվել հայրենական բիզնեսին՝ մեր ռուսական շուկան լոլիկով եւ ընդհանրապես բանջարեղենով հագեցնելու հարցերի վերաբերյալ, խոսքը վերաբերում Է վարունգին են եւ շատ այլ բաների: Իհարկե, ծախսվել են պետական միջոցներ: Եվ բիզնեսն արձագանքել Է, նա գնացել Է դրան: Դրանք նաեւ վարկային ռեսուրսներն են, նաեւ ռիսկերն են: Իհարկե, սեփական ապրանքարտադրողների նկատմամբ ոչ ճիշտ ու անարդարացի կլիներ հետդարձ կատարելը: Մենք, իհարկե, դրան ոչ միայն պատրաստ չենք, այլեւ դա չենք անելու»,-ասել Է նախարարը, պատասխանելով այն հարցին, թե դեռ որքան ժամանակ թուրքական լոլիկ չեն լինի ռուսական խանութների վաճառասեղաններին:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը հայտնել Էր, որ Ռուսաստանը եւ Թուրքիան ՌԴ-ին թուրքական լոլիկի մատակարարումների սահմանափակումների հարցն օգոստոսի 18-ին կքննարկեն Իզմիրի ցուցահանդեսում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ткачев: Россия не готова к импорту турецких томатов
Россия не готова к импорту турецких томатов и не планирует его возобновлять, заявил министр сельского хозяйства РФ Александр Ткачев, передает телеканал «Россия 24».
СТЕПАНАКЕРТ,  7 aвгуста АРЦАХПРЕСС - «Мы в свое время дали серьезный сигнал отечественному бизнесу по вопросу насыщения нашего российского рынка томатами и, в целом, овощами — это и огурцы и многое другое. Конечно, потрачены государственные средства. И бизнес откликнулся, он пошел на это: это и кредитные ресурсы, и риски. Конечно, это было бы неправильно и несправедливо по отношению к собственным товаропроизводителям разворачивать назад. Мы, конечно, к этому не только не готовы, но и не будем этого делать», — сказал он.