Համանախագահները հասկանում են, որ ԼՂ հարցում առաջընթացի անհնարինության պատճառն Ադրբեջանն է. Շավարշ Քոչարյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցություններում մեկ խնդիր ունեն՝ կանխել ռազմական հնարավոր զարգացումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Նրանց թիվ մեկ խնդիրն այն է, որ հասնեն նրան, որ ռազմական լարվածության աստիճանը նվազի: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մյուս առաքելությունն է նպաստել, որ կողմերը գան ինչ-որ համաձայնության», - ասաց Քոչարյանը՝ ընդգծելով, որ համանախագահները կենտրոնացած են հենց այս հարցի վրա:
ՀՀ փոխարտգործնախարարի խոսքով, նրանք շատ լավ հասկանում են, որ այս հարցում խոսել որևէ առաջընթացի մասին անհնարին է և դրա պատճառը Ադրբեջանն է՝ իր քաղաքականությամբ: Ըստ Քոչարյանի, Ադրբեջանը նախկինի պես հույս ունի ուժով լուծել հարցը՝ լինի Արցախի հետ շփման գծում, թե Հայաստանի հետ սահմանին։ Նրա խոսքով՝ Արցախի հետ շփման գծում այժմ հարաբերականորեն լռություն կարող է տիրել, սակայն միջադեպեր տեղի են ունենում և այնտեղ, և Հայաստանի հետ սահմանին։ «Այդ ամենը հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը հակված չէ խնդրի խաղաղ լուծմանը ու նախկինի պես հույս ունի այն ուժով լուծել»,- հավելեց Քոչարյանը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը տեղեկացրել էր, որ սեպտեմբերի երկրորդ կեսին Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները կհանդիպեն Նյու Յորքում։

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ понимают, что причиной невозможности прогресса в вопросе урегулирования карабахского конфликта является Азербайджан: замминистр ИД Армении Шаварш Кочарян
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в переговорах по вопросу урегулирования карабахского конфликта имеют одну задачу: предптвратить эскалацию военных действий.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 aвгуста АРЦАХПРЕСС - Oб этом в беседе с журналистами после заседания правительства Армении сказал замминистр ИД Армении Шаварш Кочарян.
«Их задача номер один – по возможности снизить степень эскалации напряжения, другая миссия сопредседателей Минской группы ОБСЕ –способствовать достижению сторонами какого-то соглашения»,- сказал замминистр ИД Армении Шаварш Кочарян.
По его словам, сопредседатели Минской группы ОБСЕ прекрасно понимают, что говорить о прогрессе в этом вопросе невозможно, и причиной невозможности прогресса в вопросе урегулирования карабахского конфликта является Азербайджан.
Как сказал замминистр ИД Армении Шаварш Кочарян, Азербайджан по прежнему надеется решить вопрос военным путем – как на линии соприкосновения в Арцахе, так и на границе с Арменией. По его словам, здесь может иметь место относительное затишье, однако инциденты возникают постоянно - – как на линии соприкосновения в Арцахе, так и на границе с Арменией. «Все это показывает, что Азербайджан не настроен на мирное решение вопроса, и по прежнему надеется решить вопрос военным путем»,- сказал замминистр ИД Армении Шаварш Кочарян.