Արցախի երիտասարդ զինվորականներն իտալացի լուսանկարչի նախագծի հերոսներն են
Բրիտանական Huck ամսագիրը հրապարակել է լուսանկարիչ Էմանուելե Ամիգետիի «Չճանաչված երկիր, մոռացված պատերազմ» նախագիծը, որը պատմում է ղարաբաղյան հակամարտության մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հեղինակի խոսքով՝ այս նախագծի նպատակն է ցույց տալ Արցախի երիտասարդ բնակիչների կյանքը, պատմել, թե ինչ է նշանակում ապրել մի տարածաշրջանում, որը հակամարտության վիճակում է գտնվում։
Ֆոտոլրագրողը Ղարաբաղ է եկել 2016-ի ապրիլյան իրադարձություններից մեկ տարի հետո։ «Ես որոշեցի փաստագրել այն, ինչ թողել է իր ետեւից այդ հակամարտությունն ու այն ազդեցությունը, որն այն ունեցել է ու դեռ ունի երիտասարդ զինվորականների վրա»,- News.am-ի փոխանցմամբ՝ պատմում է հեղինակը։
Սակայն, հեղինակի խոսքով, ինքը չէր ակնկալում տեսնել նման անհոգություն։ «Ես մի կողմ դրեցի իմ ունեցած բոլոր նախապաշարմունքները։ Ես իմացա, թե ինչպես կարելի է զգալ այն, ինչ մյուսներն են զգում, նույնիսկ եթե դու ծնվել ու մեծացել ես մեկ այլ երկրում։ Ես չտեսա ցավ, ես տեսա ցանկություններ, որոնք նման են այն ցանկություններին, որոնք կան այնպիսի երկրներում, որտեղ մեզ հաջողվում է լավ ապրել»,- ասում է նա։
Էմանուելե Ամիգետին նշում է, որ ինքը մտադիր էր ներկայացնել նրանց զգացմունքներն ու ապրումները, նաեւ արձագանքն այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում։ «Անհավանական արժանապատվությունը, որը ես այնտեղ հայտնաբերեցի, ահա թե ինչն է ինձ համար մշտական ոգեշնչում դարձել»,- ամփոփեց նա։

Молодые военные Арцаха – герои проекта итальянского фотографа
Британский журнал «Huck» опубликовал проект фотожурналиста Эмануеле Амигетти «Непризнанная страна, забытая война», рассказывающем о карабахском конфликте.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 aвгуста АРЦАХПРЕСС - По словам автора, его проект нацелен на то, чтобы показать жизнь молодых жителей Арцаха, рассказать каково это – жить в регионе, находящемся в состоянии конфликта.
Фотожурналист приехал в Карабах через год после апрельских событий 2016 года. «Я решил задокументировать то, что оставил за собой этот конфликт и влияние, которое он оказал и все еще оказывает на молодых военных»,- рассказывает автор.
Однако, по словам автора, он не ожидал увидеть подобную беззаботность. «Я откинул все предрассудки, которые у меня были. Я узнал, как можно чувствовать то, что чувствуют другие люди, даже если ты родился и живешь практически в другой вселенной. Я не увидел боли, я увидел желания, подобные тем, что есть в странах, где нам удается хорошо жить», - говорит он.
Эмануеле Амигетти отмечает, что он собирался представить их чувства и переживания, а также реакцию на то, что происходит. «Невероятное достоинство, которое я там обнаружил - вот что постоянно служит мне вдохновением», - резюмирует он.