Կյանքի գնով զինվորներին փրկած Հովսեփ Կիրակոսյանն այսօր կդառնար 29 տարեկան
Ապրիլյան պատերազմի հերոս, ինժեներա-սակրավորային վաշտի հրամանատար, կապիտան Հովսեփ Կիրակոսյանն այսօր կդառնար 29 տարեկան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կապիտանը Արմավիրի մարզի Ապագա գյուղից էր, սակայն վերջին շրջանում ընտանիքի՝ կնոջ և երկու մանկահասակ երեխաների հետ բնակվում էր ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս գյուղում:
Սասունցիների ընտանիքում մեծացած Հովսեփ Կիրակոսյանը Հայաստանի Զինված Ուժերում ծառայում էր 2006թ.-ից: Նա դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել է ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում, տեղափոխվել է՝ Ստեփանակերտ, որից հետո արդեն Մատաղիս: Միշտ ցանկացել է դառնալ զինվորական: Հովսեփի հայրը դեմ էր որդու` զինվորական դառնալուն, իսկ մայրը միշտ հպարտացել է տղայի` ռազմական ինստիտուտում ստացած բարձր գնահատականներով:
Հովսեփ Կիրակոսյանը քառօրյա պատերազմի առաջին զոհերից էր: 2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի զինված ուժերի ստորաբաժանումները լայնամասշտաբ հարձակումներ են կատարում։ Հովսեփի կինը` Մարիամը, պատմել է, որ Հովսեփն իրեն արթնացրել է ու ասել, որ գյուղից արագ դուրս բերի երեխաներին, իսկ ինքը նետվել է զորամաս` իր զինվորների կողքին լինելու: Երբ կինն ամուսնուն ասել է, որ իրեն օգնի, կապիտանը պատասխանել է, որ չի կարող: «Չէ, Մա՛ր, կներես, չեմ կարող: 25 զինվոր ունեմ, պիտի նրանց կողքին լինեմ: Որ նրանց մի բան պատահի, ծնողների աչքերին ո՞նց նայեմ: Մարիա՛մ, դու ուժեղ ես, մի բան կանես. դու կարող ես: Ու գնաց»,- Panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ հարցազրույցներից մեկում պատմել է կապիտանի կինը:
Հովսեփ Կիրակոսյանը գնդակների տարափի տակ զինվորներին թողել է խրամատներում և անձամբ նետվել մարտի դաշտ: Ծանր վիրավորված կապիտանը 30 մետր վազելով առաջ է գնացել և նռնակով պայթեցրել թշնամու զինվորներին։ Զինվորները նրան խրամատ են տարել, բայց, ինտենսիվ կրակոցների պատճառով, չեն կարողացել դուրս բերել տարածքից, իսկ Կիրակոսյանը հրամայել է՝ «Տղե՛րք, ես լավ եմ: Դուք կռվե՛ք»:
Հովսեփ Կիրակոսյանը «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» հիմնադրամի կամավոր դոնոր էր: Նա որպես ՈԴՀՌ կամավորագրվել էր ռեեստրին 2006 ից 2010 թվականներին Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում կազմակերպված ամենամյա դոնորագրումների ժամանակ:
Նշենք, որ նախորդ տարի Արմավիրի մարզի Ապագա համայնքում բացվել է կապիտանի հիշատակը հավերժացնող խաչքար և պուրակ: Հետմահու պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության Մարտական ծառայություն մեդալով:

Military captain of a company of engineers who died heroically during the April clashes of 2016 would turn 29 today.
April Hero Hovsep Kirakosyan would turn 29 today
STEPANAKERT, AUGUST 23, ARTSAKHPRESS: Captain Kirakosyan was born on 23 August 1988 in Apaga village of Armenia’s Armavir region. Over the recent years he moved for a military service in Mataghis village of the Nagorno Karabakh Republic Martakert region with wife and two sons, Panorama.am reports.
Hovsep Kirakosyan served in the Armenian Armed Forces starting in 2006. After completing the school, he went to the Vazgen Sargsyan Military Institute in Yerevan. Upon graduation, he was stationed in Stepanakert, Nagorno-Karabakh, and afterwards - in Mataghis.
As his relatives recall today he had always dreamed of becoming a military despite his father’s opposition. Hovsep Kirakosyan’s mother had always felt pride for his achievements while studying in the institute.
Captain Kirakosyan was one of the first victims during the Four-Day war in 2016, when Azerbaijani forces launched a full-scale offensive toward the Karabakh defense positions on the night of April 1-2.
His wife Mariam later recalled that Hovsep woke up at night and asked her to get their children out of the village, while he went to the frontline to stand by his soldiers.
“Sorry Mariam, I can’t stay longer, 25 soldiers are in need of help. You are strong and can cope with leaving,” were the last worlds of the captain when leaving the family.
During the severe battles, Kirakosyan left his soldiers in the trenches and went out onto the battlefield alone. Although heavily wounded, he ran forward 30 meters and used grenades against the enemy Azerbaijani soldiers. One of his soldiers saw that blood was coming from Hovsep's ears and eyes, but he still continued to fight. When his soldiers brought Captain Kirakosyan back to the trenches, they were not able to remove him from the area because of intense shooting. He ordered his soldiers, "Boys, I am fine. You go fight."
Captain Hovsep Kirakosyan was supposed to have received the title of major in six months from April. He was posthumously awarded with the Republic of Armenia "Military Service" medal.