Միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության տպագիր օրգանը՝ Amnesty Press-ը հոդված է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ:
Ապրիլյան պատերազմից հետո Արցախի բնակիչները վերադառնում են բնականոն կյանքին. Amnesty Press-ի անդրադարձը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Amnesty Press-ի թղթակից Իզաբելա Ռոզենգրինն այցելել է Արցախ՝ հանդիպելով տեղի բնակիչների և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
«Ճանապարհը լի է անցքերով, իսկ մի կողմում երեք մետր բարձրությամբ պատ է: Դա արված է մեզ՝ մեքենայում գտնվողներիս կրակոցներից կամ որ առավել վատ է՝ հրթիռակոծությունից պաշտպանելու համար: Ադրբեջանը պատմի մյուս կողմում է»,- գրում է հոդվածի սկզբում պատմում է հեղինակը:
Լրագրողը նշում է, որ թեպետ 1994 թվականին կնքվել է հրադադարի պայմանագիր, սակայն դրանից հետո էլ կրակոցները չեն դադարել, իսկ 2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանը ռմբակոծեց խիտ բնակեցված Մարտակերտի շրջանը, ինչի հետևանքով գրանցվեցին 1994-ից հետո ամենաարյունալի մարտերը:
«Ես ցնցված էի, չեմ կարող նկարագրել բառերով այն, ինչ զգացի: Կարող եք պատկերացնել, թե ի՞նչ է նշանակում լքել քո տունը, քո պապերի երկիրը: Հարձակումից հետո ես սկսեցի լաց լինել: Տղամարդուն վայել չէ նման կերպ պահել իրեն, սակայն ես չափազանց վշտացած էի»,- Ռոզենգրինին պատմել է Վիլեմ Պետրոսյանը՝ Թալիշի գյուղապետը: Հենց այդ գյուղն էր, որ ենթարկվեց ադրբեջանական կողմի ռմբակոծմանը 2016 թվականի ապրիլի 2-ի գիշերը:
Amnesty Press-ի թղթակիցը պատմում է, որ Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով դատարկված Թալիշում ներկայում աշխատանքներ են իրականացվում տների ու ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ: Նա ընդգծում է, որ թեպետ տեղի բնակիչները մեծ տրավմա են ապրել ապրիլյան դեպքերից հետո, սակայն նրանք այսօր փորձում են վերադառնալ բնականոն կյանքին:
«Պատերազմի հերոս Մոնթե Մելքոնյանը ասել է, որ եթե մենք կորցնենք Արցախը, մենք կշրջենք մեր պատմության վերջին էջը: Ես ասում եմ նույնը Թալիշի համար: Գյուղի նախկին բնակիչներն ամեն օր գալիս են՝ տեսնելու, թե ինչ է եղել իրենց տներին ու դաշտերին: Ես հասկանում եմ, որ հոգեբանական արգելք կա, սակայն կարծում եմ, որ ժամանակը կբուժի բոլոր վերքերը և գրեթե բոլորը հետ կվերադառնան»,- ասել է Թալիշում կառավարության ներկայացուցիչ Լևոն Ապրեսյանը, ով հետևում է գյուղում իրականացվող աշխատանքներին:
Լրագրողի հետ զրույցում Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ ոչ ոք չի ցանկանում պատերազմ և կորուստներ: «Ադրբեջանում հայատյացությունը բացասական ազդեցություն է գործում խաղաղության գործընթացի վրա: Ադրբեջանական կողմը չի ցանկանում ավելացնել սահմանին դիտորդների թիվը, նրանք ակնհայտորեն ցույց են տալիս, որ ցանկանում են շարունակել պատերազմը: Վերջին ամիսներին նրանք շատ ակտիվ են եղել՝ շիկացնելով մթնոլորտը: Պատերազմը չի սկսվել երեկ ու չի վերջանա վաղը. այստեղի բնակիչները դա շատ լավ են հասկանում»,- ասել է Աբրահամյանը:

Amnesty Press, the publication of Amnesty International, published an article on the Nagorno Karabakh conflict.
Artsakhi citizens return to normal life after April War – Amnesty Press
STEPANAKERT, AUGUST 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Amnesty Press correspondent Izabella Rosengren visited Artsakh, where she met the locals as well as officials.
“The road is full of holes and on one side there is a three-meter high wall. This is to protect us, the people in the car, from getting shot or even worse, getting bombed as we continue.  Azerbaijan is on the other side of the wall”, Rosengren says.
The correspondent mentions that although there has been a ceasefire since 1994, gunfire occur every now and then. Last time, in April 2016 Azerbaijan bombed the densely populated Martakert region.  “The fighting has been defined as the worst since the ceasefire in 1994”, she wrote.
“I was shocked. I cannot explain in words what I felt. Can you imagine how it feels to leave your home, your grandparents' country? After the attack, I began to cry and stumble. It's not decent for a man to behave like that, but I was very sad”, Talish Mayor Vilem Petrosyan told the Amnesty Press correspondent.
It was this very village which was attacked by Azerbaijani bombers and snipers during the night of April 2, 2016.
The article mentions that authorities are currently undertaking measures to restore the infrastructures of the village.
Amnesty Press notes that although the local population suffered huge trauma after the April attacks, they are trying to return to their normal lives now.
“The hero of the war, Monte Melkonyan said that if we lose Artsakh we will reach the last page of our history book. I say the same thing about Talish” comments Levon Apresyan, the government's representative in the village who supervises the works.
“Former residents of the village come here every day to see what has happened to their houses and fields. I understand that there is a psychological barrier, but I think time heals all sores, and almost everyone will move back”, says Levon Apresyan.
Tigran Abrahamyan, the presidential advisor of Artsakh, told the correspondent that no one wants war and losses.
“Armenophobia in Azerbaijan has a negative impact on the peace process, and there are no negotiations at the moment. Because they do not want to agree to increase the number of observers at the border, they have clearly shown that they want the war to continue. In recent months, they have been very active and increased the number of weapons and soldiers just to heat up the atmosphere”, Abrahamyan said.