Միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության տպագիր օրգանը՝ Amnesty Press-ը հոդված է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ:
Ապրիլյան պատերազմից հետո Արցախի բնակիչները վերադառնում են բնականոն կյանքին. Amnesty Press-ի անդրադարձը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Amnesty Press-ի թղթակից Իզաբելա Ռոզենգրինն այցելել է Արցախ՝ հանդիպելով տեղի բնակիչների և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
«Ճանապարհը լի է անցքերով, իսկ մի կողմում երեք մետր բարձրությամբ պատ է: Դա արված է մեզ՝ մեքենայում գտնվողներիս կրակոցներից կամ որ առավել վատ է՝ հրթիռակոծությունից պաշտպանելու համար: Ադրբեջանը պատմի մյուս կողմում է»,- գրում է հոդվածի սկզբում պատմում է հեղինակը:
Լրագրողը նշում է, որ թեպետ 1994 թվականին կնքվել է հրադադարի պայմանագիր, սակայն դրանից հետո էլ կրակոցները չեն դադարել, իսկ 2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանը ռմբակոծեց խիտ բնակեցված Մարտակերտի շրջանը, ինչի հետևանքով գրանցվեցին 1994-ից հետո ամենաարյունալի մարտերը:
«Ես ցնցված էի, չեմ կարող նկարագրել բառերով այն, ինչ զգացի: Կարող եք պատկերացնել, թե ի՞նչ է նշանակում լքել քո տունը, քո պապերի երկիրը: Հարձակումից հետո ես սկսեցի լաց լինել: Տղամարդուն վայել չէ նման կերպ պահել իրեն, սակայն ես չափազանց վշտացած էի»,- Ռոզենգրինին պատմել է Վիլեմ Պետրոսյանը՝ Թալիշի գյուղապետը: Հենց այդ գյուղն էր, որ ենթարկվեց ադրբեջանական կողմի ռմբակոծմանը 2016 թվականի ապրիլի 2-ի գիշերը:
Amnesty Press-ի թղթակիցը պատմում է, որ Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով դատարկված Թալիշում ներկայում աշխատանքներ են իրականացվում տների ու ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ: Նա ընդգծում է, որ թեպետ տեղի բնակիչները մեծ տրավմա են ապրել ապրիլյան դեպքերից հետո, սակայն նրանք այսօր փորձում են վերադառնալ բնականոն կյանքին:
«Պատերազմի հերոս Մոնթե Մելքոնյանը ասել է, որ եթե մենք կորցնենք Արցախը, մենք կշրջենք մեր պատմության վերջին էջը: Ես ասում եմ նույնը Թալիշի համար: Գյուղի նախկին բնակիչներն ամեն օր գալիս են՝ տեսնելու, թե ինչ է եղել իրենց տներին ու դաշտերին: Ես հասկանում եմ, որ հոգեբանական արգելք կա, սակայն կարծում եմ, որ ժամանակը կբուժի բոլոր վերքերը և գրեթե բոլորը հետ կվերադառնան»,- ասել է Թալիշում կառավարության ներկայացուցիչ Լևոն Ապրեսյանը, ով հետևում է գյուղում իրականացվող աշխատանքներին:
Լրագրողի հետ զրույցում Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ ոչ ոք չի ցանկանում պատերազմ և կորուստներ: «Ադրբեջանում հայատյացությունը բացասական ազդեցություն է գործում խաղաղության գործընթացի վրա: Ադրբեջանական կողմը չի ցանկանում ավելացնել սահմանին դիտորդների թիվը, նրանք ակնհայտորեն ցույց են տալիս, որ ցանկանում են շարունակել պատերազմը: Վերջին ամիսներին նրանք շատ ակտիվ են եղել՝ շիկացնելով մթնոլորտը: Պատերազմը չի սկսվել երեկ ու չի վերջանա վաղը. այստեղի բնակիչները դա շատ լավ են հասկանում»,- ասել է Աբրահամյանը:

После апрельской войны жители Арцаха возвращаются к повседневной жизни: отклик Amnesty Press
Печатный орган международной правозащитной организации Amnesty International - Amnesty Press, опубликовал статью о карабахском конфликте.
Как передает «Арменпресс», корреспондент Amnesty Press Изабелла Розенгрин посетила Арцах, где встретилась с жителями и представителями местных властей.
«Дорога с выбоинами, напротив – 3-метровая стена. Это сделано, чтобы защитить нас – проезжающих в машине, от выстрелов и, что хуже, ракетного обстрела. За стеной – Азербайджан»,- пишет автор.
По ее словам, хотя и в 1994 году было заключено перемирие, однако выстрелы после этого не прекратились, а в апреле 2016 года Азербайджан бомбил густонаселенный Мартакертский район, в результате чего развязались самые кровопролитные с 1994-го года бои.
«Я был потрясен, не могу описать словами то, что почувствовал. Можете ли вы представить себе, что означает покинуть свой дом, страну своих предков? После нападения я начал плакать. Это не пристало мужчине, однако горе мое было велико»,- рассказал Розенгрин сельский староста Талиша Вилем Петросян. Именно это село подверглось бомбардировке 2-го апреля 2016 года.
Как пишет корреспондент Amnesty Press Изабелла Розенгрин, в опустевшем после нападения Азербайджана Талише сейчас ведутся восстановительные работы.
По ее словам, несмотря на пережитую после апрельской войны травму, жители села пытаются вернуться к повседневной жизни.
«Герой войны Монте Мелконян сказал, что если мы потеряем Арцах, мы перевернем последнюю страницу нашей истории. То же самое я говорю о Талише. Жители села ежедневно приходят, чтобы посмотреть, в каком состоянии их дома и пашни. Я понимаю, что есть психологический барьер, однако думаю, что время залечит раны все раны, и почти все вернутся»,- сказал представитель правительства в Талише Левон Апресян, который следит за ходом работ.
В беседе с корреспондентом советник президента Арцаха Тигран Абрамян отметил, что никто не хочет войны и потерь. «Арменофобия в Азербайджане имеет отрицательные последствия и влияет на мирный процесс. Азербайджанская сторона не желает увеличить число наблюдателей на границе, они явно показывают, что хотят продолжить войну. В последние месяцы они активно накаляют обстановку. Война началась не вчера и не закончится завтра: местные жители понимают это хорошо»,- сказал Абрамян.