Այսօր Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Արցախի գրասենյակը կազմակերպել է անհայտ կորածների միջազգային օրվան նվիրված ցուցահանդես:
Ստեփանակերտում բացվել է անհայտ կորածների օրվան նվիրված ցուցահանդես
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` ցուցահանդեսին բացման խոսքով հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության «Սատարում անհայտ կորածների ընտանիքներին» ծրագրի պատվիրակ Շառլոտ Յանսը, ով շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին՝ ներկա գտնվելու և անհայտ կորածների միջազգային օրը հիշատակելու համար:
Նա նշել է, որ ցուցահանդեսը կազմակերպվել է ԿԽՄԿ-ի և անհայտ կորածների ընտանիքների համատեղ ուժերով, և այն համարվում է սատարման ծրագրի մի մասը, որը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն իրականացնում է՝ սկսած 2011 թվականից:
«Լուսանկարներից շատերը խոսում են ընտանիքների փոխարեն, սակայն այս ընտանիքների հույսերն ու տառապանքներն անհայտ են մնում հասարակությանը: Այսօր մենք, օգտվելով հնարավորությունից, Ձեզ հետ ենք կիսվում բանաստեղծություններով և մեջբերումներով, որոնք պատկանում են անհայտ կորածների ընտանիքներին, և որոնք ավելի լավ են նկարագրում նրանց իրական հոգեվիճակը»,- ավելացրել է Շ. Յանսը:
Իսկ Արցախում ԿԽՄԿ-ի առաքելության ղեկավար Դրագոսլավ Բլաժևիչը նշել է, որ այս նախագծով ԿԽՄԿ-ն ցանկանում է իր հարգանքը ցուցաբերել անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին և բոլոր նրանց, ովքեր ջանքեր են գործադրում օգնել այս ընտանիքներին:
«Ցուցադրված լուսանկարներն արտացոլում են անհայտ կորած անձանց հարազատների ծանր ապրումները, որոնցով նրանք անցնում են իրենց ամենօրյա կյանքում և այս լուսանկարները բարձրաձայնում են ընտանիքների անվերջ տառապանքները: Նրանք հիշեցնում են մեզ, որ զինված հակամարտության պայմաններում մեր սիրելիների անհետացումը ոչ միայն ցավալի հետևանք էր, այլև՝ մարդկային ողբերգություն»,- ասել է Դ. Բլաժևիչը և հավելել, որ անհայտ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը մնում է տարածաշրջանում ԿԽՄԿ-ի հիմնական խնդիրներից մեկը:
Սկսած 1992 թվականից ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով ԿԽՄԿ-ն տարածաշրջանում գրանցել է անհայտ կորած համարվող ավելի քան 4500 անձանց, որոնց մեծ մասի ճակատագիրն առայսօր անհայտ է մնում:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ԱՀ առողջապահության նախարար Կարինե Աթայանը, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, ԼՂՀ «Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն» ՀԿ նախագահ Վերա Գրիգորյանը, անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատներ, հյուրեր:

Today in the Stepanakert Culture and Youth Palace the Karabakh office of the International Committee of the Red Cross organized an exhibition devoted to the International Day of Missing Freedom Fighters.
Exhibition devoted to International Day of Missing Freedom Fighters organized in Stepanakert
STEPANAKERT, AUGUST 30, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports, Charlotte Yans, the representative of the project “Support to Families of Missing Persons” of ICRC in Artsakh, thanked the guests for attending and respecting the memory of missing persons.
He noted that the exhibition was organized by the joint efforts of the ICRC and the families of the missing freedom fighters. “It is s a part of the support program that the International Committee of the Red Cross carried out since 2011.
Many of these photos speak instead of families, but the hopes and sufferings of these families remain unknown to the public.
Today, taking an opportunity, we share with you poetry and quotations belonging to the families of the missing persons which better describe their real psychology, "added Charlotte Yans.
And the head of the ICRC mission in Artsakh Dragoslav Blazevic noted that with this project ICRC wants to support the families of missing persons and to those who are trying to help these families.
He also noted that the destiny of missing persons remains one of the main issues of the ICRC in the region.
Since 1992, as a result of the Karabakh conflict, the ICRC has registered more than 4500 missing persons in the region, the fate of which is still unknown.
The event was attended by the Minister of Culture and Youth Affairs of the Republic of Artsakh Narine Aghabalyan, the Minister of Health Karine Atayan, the Minister of Justice Ararat Danielyan, Vera Grigoryan, the Chairman of the NGO " Union of Relatives of Missing Freedom Fighters”, relatives of missing freedom fighters and guests.