«Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ի համագործակցությունը շարունակվելու է ի նպաստ Արցախի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ի հիմնադիր Գարո Մադենլիանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ հիմնադրամն առաջիկայում նախատեսում է Արցախի մասին կարճամետրաժ տեսանյութեր պատրաստել, որոնք այցեքարտ կլինեն զբոսաշրջիկների համար: Իսկ սեպտեմբերի վերջին հիմնադրամը կմեկնարկի նոր ծրագիր, որի միջոցով նախատեսվում է քնապարկեր ուղարկել պաշտպանության բանակի համար:
«Բացի այսօրինակ բարեգործական ծրագրերից մենք լավ համագործակցություն ունենք նաև արցախցի կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի հետ: Նրա հետ ծանոթացել ենք Երևանում՝ «Թևանիկ» ֆիլմի պրեմիերայի ժամանակ: Հետո որոշեցինք օգտակար լինել «Վերջին բնակիչը» ֆիլմին: Մեր համագործակցությունը շարունակվելու է նաև նրա նոր ֆիլմի՝ «Դրախտի դարպասը» նկարահանելու համար»,- նշել է Գարո Մադենլիանը և ավելացրել, որ Ջիվանը մեծ գործ է անում Արցախը կինոյի միջոցով ներկայացնելով աշխարհին: Խոսելով Հիմնադրամի հետ համագործակցության մասին՝ Ջիվան Ավետիսյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում ձևավորված հարաբերությունները:
«Անցած տարվա ապրիլին ԱՄՆ-ում՝ «Ալեքս» կինոթատրոնում, «Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ի շնորհիվ կազմակերպվել էր «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի ցուցադրությունը, որին անդրադարձել էին «Ոսկե Գլոբուս»-ի պաշտոնական կայքը և ամերիկյան հայտնի «Los Angeles Times» օրաթերթը»,- ասել է Ջ. Ավետիսյանը և հավելել սեպտեմբերի 15-ից «Վերջին բնակիչը» կցուցադրվի ԱՄՆ մի շարք քաղաքներում:
Ջ. Ավետիսյանը նշել է նաև, որ է «Վերջին բնակիչը»-ը ցուցադրվելու է նաև սեպտեմբերի 4-ին Վենետիկի կինոփառատոնի Venice production Bridge-ում շրջանակներում: Նշենք, որ Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ցուցադրվել է Շանհայի 20-րդ միջազգային կինոփառատոնում, «Ոսկե գլոբուս» ամենամյա մրցանակաբաշխությանը, Լիբանանում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Իրանում և այլ երկրներում:

«Арцахский фонд культуры и искусства» продолжит свою деятельность во благо Арцаха
Действующий в США «Арцахский фонд культуры и искусства» («Artsakh Arts and Cultural Foundation») продолжит свое содействие Арцаху.
«Арцахский фонд культуры и искусства» продолжит свою деятельность во благо  Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 31 aвгуста АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» рассказал основатель Фонда  Гаро Маденлян.
По словам нашего собеседника, фонд планирует снять короткие видеоролики  об Арцахе, которые станут визитной карточкой страны для туристов. А к концу сентября фонд запустит новый проект, посредством   которого планируется предоставить спальные мешки Армии обороны НКР.
«Помимо подобных благотворительных проектов мы сотрудничаем с арцахским режиссером Дживаном Аветисяном. Мы познакомились с ним во время премьеры «Теваника» в Ереване. Затем мы решили оказать помощь фильму «Последний житель». Наше сотрудничество продолжится и для выпуска его нового фильма «Врата рая», – сказал Гаро Маденлян, добавив, что Дживан делает большую работу – посредством своих картин привлекает всеобщее внимание к Арцаху .
Говоря о сотрудничестве с Фондом, Дживан Аветисян отметил, что он высоко ценит создавшиеся отношения.
«В апреле прошлого года  в США, в кинотеатре «Алекс» Глендела (Лос-Анджелес) была организована демонстрация фильма «Последний житель», что нашло отражение на официальном сайте «Золотого глобуса» и страницах известной американской газеты «Los Angeles Times». Показ фильма состоялся благодаря «Artsakh  Arts and Cultural Foundation»,–  сказал Д. Аветисян, добавив, что с 15 сентября фильм  «Последний житель» будет продемонстрирован  и в ряде городов США.
Д.Аветисян отметил,  что показ фильма «Последний житель» состоится также 4 сентября  в рамках секции Venice Production Bridge Венецианского кинофестиваля.
Ранее фильм  «Последний житель» был также представлен в рамках Шанхайского международного кинофестиваля,  на  ежегодной церемонии награждения «Золотой глобус», в Ливане, США, России, Иране и других странах.