«Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ի համագործակցությունը շարունակվելու է ի նպաստ Արցախի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ի հիմնադիր Գարո Մադենլիանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ հիմնադրամն առաջիկայում նախատեսում է Արցախի մասին կարճամետրաժ տեսանյութեր պատրաստել, որոնք այցեքարտ կլինեն զբոսաշրջիկների համար: Իսկ սեպտեմբերի վերջին հիմնադրամը կմեկնարկի նոր ծրագիր, որի միջոցով նախատեսվում է քնապարկեր ուղարկել պաշտպանության բանակի համար:
«Բացի այսօրինակ բարեգործական ծրագրերից մենք լավ համագործակցություն ունենք նաև արցախցի կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի հետ: Նրա հետ ծանոթացել ենք Երևանում՝ «Թևանիկ» ֆիլմի պրեմիերայի ժամանակ: Հետո որոշեցինք օգտակար լինել «Վերջին բնակիչը» ֆիլմին: Մեր համագործակցությունը շարունակվելու է նաև նրա նոր ֆիլմի՝ «Դրախտի դարպասը» նկարահանելու համար»,- նշել է Գարո Մադենլիանը և ավելացրել, որ Ջիվանը մեծ գործ է անում Արցախը կինոյի միջոցով ներկայացնելով աշխարհին: Խոսելով Հիմնադրամի հետ համագործակցության մասին՝ Ջիվան Ավետիսյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում ձևավորված հարաբերությունները:
«Անցած տարվա ապրիլին ԱՄՆ-ում՝ «Ալեքս» կինոթատրոնում, «Artsakh Arts and Cultural Foundation»-ի շնորհիվ կազմակերպվել էր «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի ցուցադրությունը, որին անդրադարձել էին «Ոսկե Գլոբուս»-ի պաշտոնական կայքը և ամերիկյան հայտնի «Los Angeles Times» օրաթերթը»,- ասել է Ջ. Ավետիսյանը և հավելել սեպտեմբերի 15-ից «Վերջին բնակիչը» կցուցադրվի ԱՄՆ մի շարք քաղաքներում:
Ջ. Ավետիսյանը նշել է նաև, որ է «Վերջին բնակիչը»-ը ցուցադրվելու է նաև սեպտեմբերի 4-ին Վենետիկի կինոփառատոնի Venice production Bridge-ում շրջանակներում: Նշենք, որ Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ցուցադրվել է Շանհայի 20-րդ միջազգային կինոփառատոնում, «Ոսկե գլոբուս» ամենամյա մրցանակաբաշխությանը, Լիբանանում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Իրանում և այլ երկրներում:

"Artsakh Arts and Cultural Foundation” will continue to make its contribution in Artsakh
"Artsakh Arts and Cultural Foundation”, which operates in the United States, will continue to make its contribution in Artsakh.
STEPANAKERT, AUGUST 31, ARTSAKHPRESS:The founder of  “Artsakh Arts and Cultural Foundation”, Garo Madenlian, told "Artsakhpress".
As Madenlian noted, the foundation plans to make short videos about Artsakh that will be a visiting card for tourists. And by the end of September, the foundation will launch a new project, which plans to provide sleeping bags for the Defense Army.
"Apart from such charitable projects, we also have good cooperation with Artsakh film director Jivan Avetisyan. We got acquainted with him during the premiere of "Tevanik" in Yerevan. Then we decided to do something for the “The Last Inhabitant" film. We will continue our cooperation for shooting the new film “Gate to Heaven," said Garo Madenlian and added that Jivan is doing a great job by presenting Artsakh to the world through cinema. Speaking about cooperation with the Foundation, Jivan Avetisyan noted that he highly appreciates the formed relations.
“Last year in April thanks to “Artsakh Arts and Cultural Foundation” the film was screened at the legendary Alex Theatre in the USA which was touched upon by the official website of the Golden Globe and the well-known American Los Angeles Times newspaper,” said Jivan Avetisyan and added that since September 15 the film’s screenings   will continue in number of US cities.
Jivan Avetisyan noted that on September 5 the film ''The Last Inhabitant'' will be screened at Venice production Bridge Film Festival.
It should be noted that the film was screened in the frameworks of Shanghai International Film Festival, at Golden Globe Awards, in Lebanon, US, Russia, Iran and other countries.