ՀՀ Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի անկախության տոնի առթիվ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահի ուղերձում ասվում է.
Շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի Հանրապետության անկախության տոնի առթիվ:
Քսանվեց տարի առաջ՝ այս օրը, արցախահայությունը հռչակեց իր անկախ պետականությունը:
Պատերազմի կրակների և ավերակների միջից նա կարողացավ բարձրանալ և աշխարհին ներկայանալ իր հերոսական բանակով, պետական հաստատություններով, տնտեսական լուրջ առաջընթացով, կրթական ու մշակութային օրինակելի օջախներով և վերջապես՝ իր կազմակերպված հասարակությամբ: Հասարակություն, որ հավատարիմ է իր ազգային ավանդույթներին, բայց նաև ժամանակակից է և ընդունակ տեղայնացնելու այն լավագույնը, որ մարդկությունը ստեղծել է գիտության ու մշակույթի, տնտեսության ու քաղաքականության և այլ ասպարեզներում:
Անցած քսանվեց տարիների ընթացքում Արցախը կայացավ որպես ամուր, ազատ ու ժողովրդավարական պետություն:
Խաղաղ Արցախը ոչ միայն մարտունակ է, այլև կենսունակ և մրցունակ: Արցախի պաշտպանները գիտեն կռվել և հանուն ինչի կռվել: Արցախի զինված ուժերը պաշտպանում են ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի և մեծ հաշվով՝ ողջ հայության անվտանգությունը:
Անցած տարվա ապրիլյան ռազմական գործողությունները, որ սանձազերծված էին Ադրբեջանի կողմից, ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեցին Արցախի հարցի ռազմական լուծման անհնարինությունը: Այդ արկածախնդրությունն ի սկզբանե դատապարտված էր ձախողման, քանի որ Պաշտպանության բանակն ամուր է, իսկ Արցախի թիկունքին Հայաստանն է և ողջ հայությունը:

President of Armenia Serzh Sargsyan issued a congratulatory message on the occasion of the Independence Day of Artsakh, the President’s Office told.
President Sargsyan congratulates Artsakh’s Independence Day
STEPANAKERT, SEPTEMBER 2, ARTSAKHPRESS: The President’s message reads:
I congratulate you on the Independence Day of the Republic of Artsakh. This very day twenty-six years ago, the Armenians of Artsakh proclaimed their independent statehood.
They were able to rise like a phoenix from the ashes and ruins of the war and present themselves to the world with a heroic army, functional state institutions, serious economic progress, exemplary educational and cultural institutions, and finally, a well-organized society, which holds on to its national traditions, but at the same time is modern and capable of localizing all the good that mankind boasts in science and culture, economy, politics, and other areas.
Over the past twenty-six years, Artsakh has evolved successfully to become a solid, free and democratic State. The peace-loving Artsakh has not only the necessary fighting capacity, but it is also viable and competitive. The defenders of Artsakh are good at fighting and they know what they are fighting for. The armed forces of Artsakh are defending the safety of not only Artsakh, but also Armenia and, at large, the entire Armenian nation.
Last April’s hostilities, which were initiated by Azerbaijan, demonstrated once again the impossibility of a military solution to the Artsakh issue. That shady enterprise was doomed to failure as the Defense Army is strong with Armenia and the whole Armenian nation at its back.