Ադրբեջանի ստվերային դրամարկղի մասին տեղեկությունները կցնցեն ԵԽԽՎ-ն. The Guardian
Ադրբեջանից Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի որոշ անդամներին կատարած վճարումների վերաբերյալ գաղտնազերծված տեղեկությունները խոստանում են ցնցել ԵԽԽՎ-ն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վճարումների մանրամասները համընկել են ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիային վերաբերող գաղտնի լսումներին, հայտնում է The Guardian-ը: Երեք անկախ փորձագետներից կազմված խումբը, որը հետաքննությամբ կզբաղվի, ստեղծվել է հուլիսին, երբ նախկին իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեին մեղադրել են Ադրբեջանի կառավարությանն աջակցելու դիմաց Բաքվից միլիոնավոր եվրոներ ստանալու մեջ, հայտնում է news.am-ը։
Դանիացի պատգամավոր Պիտեր Օմտզիգտի խոսքով՝ հետաքննություն սկսելու որոշումը վկայում է ամբողջ Վեհաժողովում առկա պարբերական խնդիրների մասին։
Էստոնիայից Վեհաժողովի մեկ այլ պատվիրակ՝ Անդերս Հերկելը նշում է, որ նման չարաշահումները վնաս են հասցրել են ԵԽԽՎ հեղինակությանը։ Նա ասել է, որ ինքն անձամբ երբեք կաշառքի դեպքի վկա չի եղել, սակայն տարօրինակ քվեարկության եւ տարօրինակ կարծիքների ականատես եղել է։ «Շատերին մանիպուլյացիայի են ենթարկել, եւ նրանք հիմա են սկսում հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել իրենց մասնակցությամբ»,-նշում է Հերկելը։
Պարբերականի համաձայն՝ հետաքննությունը համընկել է նաեւ ԵԽԽՎ-ի համար դժվարին ժամանակաշրջանին։ Սպասվում է, որ հոկտեմբերին՝ աշնանային նստաշրջանի ժամանակ, պատգամավորները կքվեարկեն Վեհաժողովի նախագահի պաշտոնից Պեդրո Ագրամունտի պաշտոնանկության օգտին, որը դեռ շարունակում է պայքարել պաշտոնի համար։
Հիշեցնենք. սեպտեմբերի 4-ին The Guardian պարբերականը հետաքննություն էր հրապարակել, որի համաձայն՝ Ադրբեջանի իշխող վերնախավն օգտագործել է գաղտնի «սեւ դրամարկղը» (2.9 մլրդ դոլար)՝ եվրոպացի քաղաքական գործիչներին կաշառելու, շքեղ իրեր ձեռք բերելու, Մեծ Բրիտանիայում կեղծ ընկերությունների միջոցով փողեր լվանալու համար։

«The Guardian»: Данные о черной кассе Азербайджана встряхнут ПАСЕ
Рассекреченные данные о выплатах из Азербайджана нескольким бывшим членам парламента Совета Европы обещают встряхнуть Парламентскую ассамблею Совета Европы (ПАСЕ).
СТЕПАНАКЕРТ, 5 сентября АРЦАХПРЕСС - Детали о выплатах совпали с началом конфиденциальных слушаний о коррупции в ПАСЕ, пишет британская «The Guardian».  Группа из трех независимых экспертов, которая займется расследованиями, была сформирована в июле после того, как бывшего итальянского делегата Луку Волонте обвинили в получении миллионов евро от Баку за поддержку правительства Азербайджана.
По словам датского депутата Питера Омтзигта, решение начать расследование указывает на систематические проблемы во всей Ассамблее.
Другой делегат Ассамблеи от Эстонии Андрес Херкель отмечает, что подобные спекуляции навредили репутации ПАСЕ. Он отмечает, что сам никогда не видел случаев подкупа, однако был свидетелем странного голосования и странных мнений. «Многими манипулировали и сейчас они начинают понимать, что именно произошло с их участием»,- отмечает Херкель.
Издание отмечает, что расследование также совпало с тяжелым периодом для ПАСЕ. Ожидается, что в ходе осенней сессии в октября делегаты проголосуют, чтобы сместить с поста председателя Ассамблеи Педро Аграмунта, который все еще продолжается бороться за место.
Напомним, что 4 сентября газета «The Guardian» опубликовала расследованием, согласно которому правящая элита Азербайджана использовала  тайную «черную кассу» ($2.9 млрд) для выплат взяток европейским политикам, приобретения предметов роскоши, отмывания денег через фиктивные компании в Великобритании.