Բակո Սահակյանը պաշտոնապես ստանձնել է ԱՀ նախագահի պաշտոնը
Այսօր Ազգային ժողովում կայացել է հատուկ նիստ՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝ բացման խոսքով հանդես է եկել ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Պաշտոնամուտի հանդիսավոր արարողությունը մեկնարկել է՝ ԱԺ դահլիճ բերելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության մայր օրինակը և 17-րդ դարի Ավետարանը:
Այնուհետև օրենքով սահմանված կարգով Նախագահ Բակո Սահակյանը երդում է տվել ժողովրդին. «Ստանձնելով ԱՀ նախագահի պաշտոնը՝ երդվում եմ. անվերապահորեն կատարել Սահմանադրության պահանջները` հարգել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, ապահովել Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անվտանգությունը՝ ի փառս Արցախի Հանրապետության և ի բարօրություն Արցախի ժողովրդի»:
Երդմնակալությունից հետո հնչել է Արցախի Հանրապետության պետական օրհներգը:
Երդմնակալության արարողությանն օրհնության կարգ է կատարել Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, այնուհետև՝ շնորհավորանքի խոսք հղել Բակո Սահակյանին:
«Դուք ղեկավարում և պիտի ղեկավարեք հերոսական ժողովրդի։ Օրհնյալ լինի Ձեր ընտրությունը, օրհնյալ լինի Ձեր առաջնորդությունը ամբողջ հայոց աշխարհի համար, հատկապես պատմական Արցախի համար։ Տա Աստված, որ Ձեր առաջնորդությամբ մենք ավելի ու ավելի հասնենք մեր ազգային իղձերի և երազների իրականացմանը։ Թող Աստծո աջը միշտ Ձեզ հետ լինի»,- ասել է Արցախի հոգևոր առաջնորդը։
Շնորհակալություն հայտնելով հատուկ նիստի մասնակիցներին՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նշել է, որ հուլիսի 19-ին ԱԺ կողմից հրավիրված հատուկ նիստի ժամանակ ինքը ելույթ ունենալով՝ իբրև նախագահի թեկնածու, ներկայացրել էր իր և իր թեկնածությունը պաշտպանած քաղաքական ուժերի տեսակետները, մոտեցումները՝ Արցախի անվտանգության ապահովման, քաղաքացիների բարեկեցության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ:
«Այդ ելույթում մանրամասն անդրադարձել եմ բանակաշինությանը, մեր զինված ուժերի մարտական ոգու և պատրաստվածության հետևողական բարձրացմանը, զինծառայողների սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Հատուկ ուշադրության եմ արժանացրել ժողովրդավարական գործընթացների և մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մեր կողմից ապագայում իրականացվելիք աշխատանքները: Մատնանշել եմ այն աշխատանքները, որոնք մենք ձեզ հետ միասին պետք է իրականացնենք տնտեսության տարբեր ճյուղերում՝ էներգետիկայի, հանքաարդյունաբերության, գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության ոլորտներում: Ներկայացրել եմ, թե ապագայում ինչպիսին է լինելու պետության քաղաքականությունը: Առանձնահատուկ նշել եմ մեր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող կրթական համակարգի, մշակութային ոլորտի, զբոսաշրջության, սպորտի, ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման և հասարակական կյանքի ձևավորմանն ուղղված ձեռնարկվելիք քայլերը: Այսօր ձեր ներկայությամբ ես ուզում եմ համոզմունք հայտնել, որ մենք ձեզ հետ միասին ունակ ենք գիտակցված, հետևողական աշխատանքներ իրականացնել՝ նշվածս ծրագրերը և առաջադրանքները կյանքի կոչելու ուղղությամբ»,- ասել է Բակո Սահակյանը և հավելել, որ Արցախը պատկանում է ոչ միայն արցախցիներին, այլ՝ համայն հայությանը, և ապագայում նույնպես ամեն ինչ արվելու է հայ ժողովրդի պատիվն ու արժանապատվությունը բարձր պահելու համար։
Իսկ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ասել է, որ ԱՀ նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձնումը յուրատեսակ ամփոփումն է այն գործընթացների, որոնք սկիզբ են առել ԱՀ նոր Սահմանադրության ընդունմամբ:
«Այսօրվա հանդիսավոր միջոցառմամբ միաժամանակ քաղաքական նոր փուլի մեկնարկ է տրվում մեր երկրում, որի գլխավոր նպատակը պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումն է՝ առկա իրողությունների հաշվառմամբ»,- նշել է Ա. Ղուլյանը:
ԱԺ հատուկ նիստին ներկա էին ԱՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի և Կառավարության անդամները, Գերագույն դատարանի նախագահն ու վերաքննիչ և առաջին ատյանի դատարանների նախագահները, հանրապետական անկախ կառավարման մարմինների ու հանձնաժողովների ղեկավարները, Ստեփանակերտի քաղաքապետն ու շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները, Արցախի քաղաքական կուսակցությունների պատասխանատուներ, արցախյան շարժման առաջամարտիկներ ու հանրային գործիչներ:

Bako Sahakyan re-inaugurated
The inauguration ceremony of the president of the Artsakh Republic took place during the special meeting of the National Assembly of Artsakh on September 7.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 7, ARTSAKHPRESS: As “ Artsakhpress” reports, Speaker of the Artsakh National Assembly Ashot Ghulyan made an opening speech.
With his hand on the original Constitution of the Republic of Artsakh and the oldest surviving complete manuscript – a 7th century Bible – the President took an oath of office:
"Assuming the office of the President of the Republic of Artsakh I swear: to fulfill the requirements of the Constitution in an unreserved manner; to respect the fundamental human and civil rights and freedoms; to ensure the protection, independence, territorial integrity and security of the Republic to the glory of the Republic of Artsakh and to the welfare of the people of the Republic of Artsakh".
Archbishop Pargev Martirosyan, Primate of the Diocese of Artsakh of the Armenian Apostolic Church held blessing ceremony, afterwards congratulated Bako Sahakyan.
After the swearing-in ceremony, Bako Sahakyan made a speech in the Parliament where he specifically said that during the special session convened by the National Assembly on July 19, he had made a speech as a presidential candidate, presenting the views and approaches of the political forces who supported him and his candidacy in the direction of raising the welfare of the citizens.
"In that speech, I  particularly touched upon the issues of army building, the consistent  increase of the combat spirit and preparedness of our armed forces ,the solution of social issues of servicemen. I have especially paid special attention to the work that we are going to do in the future to protect democratic processes and human rights.
I pointed out the works we are going to implement in different sectors of the economy - energy, mining, agriculture, urban development. I have presented the state policy in the future.
I have specifically mentioned the steps to be taken to develop the education system that is of strategic importance, our culture, tourism, sports, modern technologies and social life. Today, I want to express my conviction that with joint efforts we are able to accomplish conscious, consistent work, for implementing the mentioned programs and tasks," Bako Sahakyan said.
Subsequently, NA Speaker Ashot Ghoulyan said that the assumption of the office by the Artsakh Republic President is a unique summary of the processes initiated by the new Constitution of the Republic of Artsakh .
“With today's solemn event a new political stage  is being launched in our country, the main goal of which is to increase the effectiveness of the public administration system, taking into account the realities,” Ghoulyan said.