Բակո Սահակյանը պաշտոնապես ստանձնել է ԱՀ նախագահի պաշտոնը
Այսօր Ազգային ժողովում կայացել է հատուկ նիստ՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝ բացման խոսքով հանդես է եկել ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Պաշտոնամուտի հանդիսավոր արարողությունը մեկնարկել է՝ ԱԺ դահլիճ բերելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության մայր օրինակը և 17-րդ դարի Ավետարանը:
Այնուհետև օրենքով սահմանված կարգով Նախագահ Բակո Սահակյանը երդում է տվել ժողովրդին. «Ստանձնելով ԱՀ նախագահի պաշտոնը՝ երդվում եմ. անվերապահորեն կատարել Սահմանադրության պահանջները` հարգել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, ապահովել Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անվտանգությունը՝ ի փառս Արցախի Հանրապետության և ի բարօրություն Արցախի ժողովրդի»:
Երդմնակալությունից հետո հնչել է Արցախի Հանրապետության պետական օրհներգը:
Երդմնակալության արարողությանն օրհնության կարգ է կատարել Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, այնուհետև՝ շնորհավորանքի խոսք հղել Բակո Սահակյանին:
«Դուք ղեկավարում և պիտի ղեկավարեք հերոսական ժողովրդի։ Օրհնյալ լինի Ձեր ընտրությունը, օրհնյալ լինի Ձեր առաջնորդությունը ամբողջ հայոց աշխարհի համար, հատկապես պատմական Արցախի համար։ Տա Աստված, որ Ձեր առաջնորդությամբ մենք ավելի ու ավելի հասնենք մեր ազգային իղձերի և երազների իրականացմանը։ Թող Աստծո աջը միշտ Ձեզ հետ լինի»,- ասել է Արցախի հոգևոր առաջնորդը։
Շնորհակալություն հայտնելով հատուկ նիստի մասնակիցներին՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նշել է, որ հուլիսի 19-ին ԱԺ կողմից հրավիրված հատուկ նիստի ժամանակ ինքը ելույթ ունենալով՝ իբրև նախագահի թեկնածու, ներկայացրել էր իր և իր թեկնածությունը պաշտպանած քաղաքական ուժերի տեսակետները, մոտեցումները՝ Արցախի անվտանգության ապահովման, քաղաքացիների բարեկեցության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ:
«Այդ ելույթում մանրամասն անդրադարձել եմ բանակաշինությանը, մեր զինված ուժերի մարտական ոգու և պատրաստվածության հետևողական բարձրացմանը, զինծառայողների սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Հատուկ ուշադրության եմ արժանացրել ժողովրդավարական գործընթացների և մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մեր կողմից ապագայում իրականացվելիք աշխատանքները: Մատնանշել եմ այն աշխատանքները, որոնք մենք ձեզ հետ միասին պետք է իրականացնենք տնտեսության տարբեր ճյուղերում՝ էներգետիկայի, հանքաարդյունաբերության, գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության ոլորտներում: Ներկայացրել եմ, թե ապագայում ինչպիսին է լինելու պետության քաղաքականությունը: Առանձնահատուկ նշել եմ մեր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող կրթական համակարգի, մշակութային ոլորտի, զբոսաշրջության, սպորտի, ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման և հասարակական կյանքի ձևավորմանն ուղղված ձեռնարկվելիք քայլերը: Այսօր ձեր ներկայությամբ ես ուզում եմ համոզմունք հայտնել, որ մենք ձեզ հետ միասին ունակ ենք գիտակցված, հետևողական աշխատանքներ իրականացնել՝ նշվածս ծրագրերը և առաջադրանքները կյանքի կոչելու ուղղությամբ»,- ասել է Բակո Սահակյանը և հավելել, որ Արցախը պատկանում է ոչ միայն արցախցիներին, այլ՝ համայն հայությանը, և ապագայում նույնպես ամեն ինչ արվելու է հայ ժողովրդի պատիվն ու արժանապատվությունը բարձր պահելու համար։
Իսկ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ասել է, որ ԱՀ նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձնումը յուրատեսակ ամփոփումն է այն գործընթացների, որոնք սկիզբ են առել ԱՀ նոր Սահմանադրության ընդունմամբ:
«Այսօրվա հանդիսավոր միջոցառմամբ միաժամանակ քաղաքական նոր փուլի մեկնարկ է տրվում մեր երկրում, որի գլխավոր նպատակը պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումն է՝ առկա իրողությունների հաշվառմամբ»,- նշել է Ա. Ղուլյանը:
ԱԺ հատուկ նիստին ներկա էին ԱՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի և Կառավարության անդամները, Գերագույն դատարանի նախագահն ու վերաքննիչ և առաջին ատյանի դատարանների նախագահները, հանրապետական անկախ կառավարման մարմինների ու հանձնաժողովների ղեկավարները, Ստեփանակերտի քաղաքապետն ու շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները, Արցախի քաղաքական կուսակցությունների պատասխանատուներ, արցախյան շարժման առաջամարտիկներ ու հանրային գործիչներ:

Бако Саакян официально вступил в должность президента Республики Арцах
7-го сентября, согласно Конституции Республики Арцах и закону "Регламент Национального собрания", в большом зале заседаний парламента было созвано специальное заседание Национального собрания, посвящённое вступлению в должность избранного парламентом 19-го июля президента Республики Арцах Бако Саакяна.
СТЕПАНАКЕРТ,  7 сентября АРЦАХПРЕСС - На специальном заседании присутствовал 31 депутат. Заседание вёл председатель НС Ашот Гулян.
Торжественная церемония инаугурации началась с внесения в зал оригинала Конституции Республики Арцах и Евангелия 17-го века.
Затем в установленном законом порядке Президент Бако Саакян принес присягу народу: "Вступая в должность президента Республики Арцах, клянусь: безоговорочно выполнять требования Конституции, уважать права и свободы человека и гражданина, обеспечивать суверенитет, независимость, территориальную целостность и безопасность Республики во славу Республики Арцах и во имя благоденствия народа Арцаха".
После принесения присяги прозвучал государственный гимн Арцаха, затем последовало поздравление председателя НС.
С благословением и добрыми пожеланиями к президенту обратился глава арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян:
"Вы руководите и должны руководить героическим народом. Да будет благословенно Ваше избрание, да будет благословенно ваше предводительство для всего армянского мира, особенно для исторического Арцаха. Дай Бог, чтобы под вашим руководством мы ещё больше  добивались осуществления наших национальных чаяний и грёз. Да хранит Вас Бог!"
Выразив благодарность участникам специального заседания, президент Республики Арцах Бако Саакян отметил:
"Арцах принадлежит не только арцахцам, но и всему армянству. За минувшие годы мы осуществили и осуществляем миссию, направленную на то, чтобы высоко держать честь армянского народа. И в будущем мы сделаем всё для того, чтобы высоко держать честь и достоинство армянского народа".
Подводя итоги заседания, руководитель парламента подчеркнул, что торжественное мероприятие принесения присяги знаменует начало нового политического этапа в стране, главной целью которого является дальнейшее повышение эффективности системы государственного управления с учетом нынешних реалий.
"Я глубоко убежден, что опыт президента Бако Саакяна, его решимость развивать демократические процессы, воля продолжать начатые в экономической, социальной и общественно-политической жизни страны реформы, выраженное внимание к системе безопасности и оборонной системе, последовательные усилия по систематическому повышению боеспособности Вооруженных сил, заботливое отношение к социальным проблемам военнослужащих являются достаточным основанием в трудном и ответственном деле неуклонно следовать политическому курсу и находить адекватные решения проблем, волнующих наш народ", – отметил Ашот Гулян.
В специальном заседании Национального собрания приняли участие члены Совета безопасности и Правительства Республики Арцах, председатель Верховного суда, председатели Апелляционного суда и суда первой инстанции, руководители республиканских независимых органов управления и комиссий, мэр Степанакерта и главы районных администраций, ответственные лица политических партий Арцаха, авангарды Карабахского движения и общественные деятели.