Կրեմլում Սաակաշվիլիի հետ կապված միջադեպը «քաղաքական զավեշտ» են անվանել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը լրագրողներին ասել է, որ Կրեմլը կարծում է, որ Ուկրաինայում Վրաստանի նախկին նախագահ եւ Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սաակաշվիլիի հետ կապված իրադարձությունները  կուրյոզ հարցերի շարքին է պատկանում եւ քաղաքական  զավեշտ է։
«Գիտեք, Կրեմլի օրակարգում շատ են լուրջ հարցերը, որոնց պետք է հետեւել։ Ահա թե ինչով ենք մենք զբաղվում։ Չեմ կարծում եմ, որ այդ հարցը (Սաակաշվիլիի մասին) լուրջ հարցերի շարքում է։ Ավելի շուտ, դա հումորային հարցերի թեմա է եւ մոտ է քաղաքական զավեշտին»,-ասել է Պեսկովը՝ համապատասխան հարցին պատասխանելով։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ուկրաինայի քաղաքացիությունից զրկված Միխայիլ Սաակաշվիլին սեպտեմբերի 10-ին «Շեգինի» անցակետում իր կողմնակիցների աջակցությամբ հատել է Ուկրաինայի սահմանը։ Սահմանն ապօրինի հատելու հետ կապված քրեական գործ է հարուցվել։

В Кремле назвали инцидент с Саакашвили «политической клоунадой»
СТЕПАНАКЕРТ,  11 сентября АРЦАХПРЕСС - Как заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, Кремль считает, что происходящее на Украине с экс-президентом Грузии и бывшим губернатором Одесской области Михаилом Саакашвили относится к категории курьезных вопросов и является политической клоунадой.
«Знаете, на повестке дня Кремля очень много серьезных вопросов, за которыми надо следить. Вот чем мы и занимаемся. Не думаю, что этот вопрос (о Саакашвили) относится к категории серьезных. Скорее, это тема курьезных вопросов и относящихся ближе к категории политической клоунады», — сказал Песков, отвечая на вопрос, следят ли в Москве за делом Саакашвили, за его перемещением через границу, сообщает РИА Новости.
Напомним, что лишенный украинского гражданства Саакашвили вечером 10 сентября при поддержке сторонников прорвался через кордоны пограничников и правоохранителей в пункте пропуска «Шегини» и попал на территорию Украины из Польши. Возбуждено дело о незаконном переходе границы. По последним данным, Саакашвили приехал во Львов, где намерен провести ряд встреч с политиками и дать пресс-конференцию.