Ադրբեջանի Արդարադատության նախարարությունը շտապել է «բացատրություններ» տալ Լապշինի ինքնասպանության փորձի կապակցությամբ
Ադրբեջանի Արդարադատության նախարարությունը՝ ի դեմս Քրեակատարողական ծառայության, շտապել է «բացատրություններ» տալ Ալեքսանդր Լապշինի ինքնասպանության փորձի կապակցությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՊԱ–ի փոխանցմամբ՝ Արդարադատության նախարարության վարկածի համաձայն՝ «Լապշինը փորձել է ինքնասպան լինել արտահանձնման գործընթացի ձգձգման պատճառով», հայտնում է news.am-ը։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ պատիժը կրելու ընթացքում 3 տարվա ազատազրկման դատապարտված Լապշինի՝ օրենսդրությամբ նախատեսված բոլոր դատավարական իրավունքները պահպանվել են։ «Ռուսաստանի, Իսրայելի եւ Ուկրաինայի քաղաքացիություն ունեցող Ա. Լապշինին բազմիցս հնարավորություն է տրվել հանդիպել մեր երկրում հավատարմագրված այդ դեսպանատների ներկայացուցիչների եւ ընտանիքի անդամների հետ։ Քննության ընթացքում կալանքի տակ գտնվող Լապշինը կանոնավոր կերպով եղել է բժիշկների հսկողության տակ։ 2017-ի սեպտեմբերի 10-ին Լապշինը փորձել է ինքնասպան լինել իր արտահանձնումը ուշացնելու պատրվակով։ Սակայն բանտապահների զգոնության շնորհիվ ինքնասպանության փորձը կանխվել է։ Լապշինին անհրաժեշտ բուժօգնություն է ցուցաբերվել»։
Հաղորդվում է, որ սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, առաջնորդվելով Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության 109–րդ հոդվածի 22-րդ կետով, Ալեքսանդր Լապշինին ներում շնորհելու հրաման էր ստորագրել։
Այսպիսով շ՝ Լապշինի երկարատեւ կալանքը քիչ էր մնում Ադրբեջանի իշխանությունների համար միջազգային սկանդալով ավարտվեր։ Նշենք, որ այս պահին ադրբեջանական բանտերում հազարավոր քաղբանտարկյալներ կան։

Минюст Азербайджана поспешил «разъяснить» причины попытки суицида Александра Лапшина – Азербайджан вновь в центре скандала
Министерство юстиции Азербайджана в лице Пенитенциарной службы поспешило выступить с «разъяснением» причин попытки суицида Александра Лапшина.
СТЕПАНАКЕРТ,  11 сентября АРЦАХПРЕСС - Как сообщает АПА, по версии Минюста АР, «Лапшин попытался совершить суицид из-за затягивания вопроса его экстрадиции».
В сообщении говорится, что в течение периода отбывания наказания все предусмотренные законодательством процессуальные права Лапшина Александра Валерьевича, который был обвинен по статьям 318.2 и 52.1 УК АР и приговорен к 3 годам лишения свободы, были полностью обеспечены: «Имеющему гражданства России, Израиля и Украины А. Лапшину неоднократно была предоставлена возможность встречи с аккредитованными в нашей стране представителями этих посольств, а также с членами семьи. В течение следственного периода находящийся под арестом А. Лапшин регулярно был под контролем врача, был обеспечен необходимым обследованием и лечением. 10 сентября 2017 года А. Лапшин попытался совершить суицид под предлогом задержки его экстрадиции. Но благодаря бдительности тюремных надзирателей попытка самоубийства была предотвращена. А. Лапшину была оказана необходимая медицинская помощь».
Сообщается, что 11 сентября президент Азербайджана Ильхам Алиев, руководствуясь 22 пунктом 109 статьи Конституции Азербайджанской Республики, подписал распоряжение о помиловании Лапшина Александра Валерьевича. Согласно распоряжению, в соответствии с требованиями законодательства А. Лапшин будет освобожден от отбывания оставшейся части своего наказания.
Таким образом, арест и длительное пребывание под стражей Лапшина едва не обернулось диким международным скандалом для властей Азербайджана. В настоящее время в азербайджанских застенках в ужасных условиях отбывают заключение тысячи политзаключенных, а также люди других национальностей. Неоднократно писалось о незаконном аресте гражданина РФ армянского происхождения Марате Уелданове, печальной судьбе пленных армян – Манвеле Сарибекяне и Карене Петросяне, погибших в азербайджанских застенках.