Արցախում դատապարտված դիվերսանտի որդին ապատեղեկացնում է հանրությանը
Նախօրեին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված մեկնաբանության մեջ Արցախում դատապարտված դիվերսանտ Դիլհամ Ասկերովի որդի Քուրդօղլու Ասկերովը նշել է, որ իբր հոր մասին արդեն յոթ ամիս է՝ որևէ տեղեկություն չունեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս կապակցությամբ, ի պատասխան «Արցախպրես»-ի հարցադրմանը, Լեռնային Ղարաբաղի ԿԽՄԿ առաքելության տեղեկատվության բաժնի պատասխանատու Էթերի Մուսայելյանն հիշեցրել է, որ ընթացիկ տարվա մայիսի 10-ին և հունիսի 21-ին ԿԽՄԿ-ն հաղորդագրություններ է տարածել, համաձայն որոնց՝ ԿԽՄԿ առաքելության ներկայացուցիչներն այցելություններ են կատարել Դ. Ասկերովին և Շ. Գուլիևին՝ վերջիններիս ազատազրկման պայմաններին և նրանց հանդեպ վերաբերմունքին ծանոթանալու, ինչպես նաև բանտարկյալների և նրանց հարազատների միջև կապ ապահովելու նպատակով։
Ի դեպ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները նույնպես անդրադարձել են այդ հարցերին, մասնավորապես, օգոստոսի 30-ին ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալությունը տարածել էր ԿԽՄԿ ադրբեջանական ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Իլախա Գուսեյնովայի մեկնաբանությունը այն մասին, որ ԿԽՄԿ առաքելությունը այցելել է Դ. Ասկերովին և Շ. Գուլիևին: «Համաձայն իր առաքելության` ԿԽՄԿ-ն պարբերաբար այցելում է բանտարկյալներին, որպեսզի նրանց ազատազրկման պայմանների և նրանց հանդեպ վերաբերմունքի դիտարկում անցկացնի, ինչպես նաև կապ ապահովի բանտարկյալների և նրանց հարազատների միջև»,- ԱՊԱ-ին ասել էր Ի. Գուսեյնովան:

Сын осужденного в Арцахе азербайджанского диверсанта распространяет дезинформацию
Накануне в интервью азербайджанским СМИ Курдоглу Аскеров, сын осужденного в Арцахе (Нагорно- Карабахской Республике) диверсанта Дильгама Аскерова, заявил, что якобы не имеет никакой информации об отце уже семь месяцев.
СТЕПАНАКЕРТ,  11 сентября АРЦАХПРЕСС - В ответ на запрос ''Арцахпресс'' в этой связи представитель миссии Международного комитета Красного Креста в Арцахе Этери Мусаелян отметила, что в этом году 10 мая и 21 июня представители МККК посетили осужденных Д.Аскерова и Ш.Гулиева, ознакомились с условиями их содержания, а также обеспечили связь между осужденными и членами их семей.
Кстати, 30 августа азербайджанское агентство АПА также коснулось этого вопроса, сообщив, что руководитель отдела по связям с общественностью азербайджанского представительства МККК Илаха Гусейнова заявила, что представители структуры в течение августа несколько раз посетили Гулиева и Аскерова.
«В соответствии со своим мандатом МККК организует посещения для того, чтобы провести мониторинг условий содержания и обращения с задержанными, а также помочь обеспечить связь задержанных лиц с их семьями», - сказала Гусейнова в комментарии АПА.