Ալեքսանդր Լապշինը կալանքից ազատ է արձակվել, բայց դեռ չի արտաքսվի Ադրբեջանից. փաստաբան
Երկուշաբթի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից ներման արժանացած բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը կալանքից ազատ է արձակվել, սակայն դժվար թե Ադրբեջանից երեքշաբթի արտաքսվի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նովոստի»–ին հայտնել է բլոգերի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը։
«Դեռեւս ոչ մի նորություն։ Լապշինն ազատ է արձակվել։ Սակայն դժվար թե երեքշաբթի Ադրբեջանից վտարվի»,– ասել է Չերնինը։ Հարցին, թե կոնկրետ ինչ խոչընդոտներ կան Լապշինի արտաքսման ճանապարհին, փաստաբանը պատասխանել է, թե ոչինչ չի կարող ասել այդ կապակցությամբ։ «Լապշինը 80 տոկոս հավանականությամբ այսօր Ադրբեջանից չի արտաքսվի։ Կեսօրից հետո ամեն բանբ պարզ կդառնա»,– ասել է փաստաբանը։
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից ներման արժանացած բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը Իսրայել իր արտահանձնումն ուշացնելու պատճառով փորձել է ինքնասպանություն գործել։ Այժմ նա բժիշկների վերահսկողության տակ է։
2016 թվականի վերջին Լապշինը Մինսկում ձերբակալվել էր Ադրբեջանի հարցման համաձայն, որը նրան «սեւ ցուցակի» մեջ էր ընդգրկել առանց Բաքվի համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու պատճառով: Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշում էր ընդունել Ադրբեջանի հարցումը բավարարելու եւ Լապշինին հանձնելու մասին: Բաքվի դատարանը Լապշինին դատապարտել է 3 տարվա ազատազրկման:

Александр Лапшин освобожден из-под ареста
Помилованный президентом Азербайджана блогер Александр Лапшин освобожден из-под ареста, но вряд ли будет депортирован из Азербайджана во вторник.
СТЕПАНАКЕРТ,  12 сентября АРЦАХПРЕСС - Об этом РИА Новостизаявил адвокат блогера Эдуард Чернин.
«Пока ничего нового. Лапшин освобожден. Но он вряд ли будет депортирован из Азербайджана во вторник», - заявил Чернин. На вопрос, какие именно препятствия лежат на пути депортации Лапшина, адвокат заявил, что ничего не может сказать по данному поводу. «На 80% Лапшин сегодня не будет депортирован из Азербайджана. После обеда будет ясно», - сказал адвокат.
11 сентября президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о помиловании гражданина Израиля Александра Лапшина. Одновременно выяснилось, что в тюрьме Лапшина едва не довели до самоубийства.
В конце 2016 года Лапшин был задержан в Минске по запросу Азербайджана, который включил его в «черный список» за посещение без согласования с Баку  Нагорно-Карабахской республики. Генпрокуратура Белоруссии приняла решение удовлетворить запрос Азербайджана и выдать Лапшина. Суд в Баку приговорил Лапшина к трем годам лишения свободы.