Լեռնային Ղարաբաղը պետք է բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնա. Կարեն Միրզոյան
Արցախի ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը կոչ է արել ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարություններից հեռու գնացող եզրակացություններ չանել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում Կարեն Միրզոյանը հիշեցրեց, որ հնչած գաղափարները նորություն չեն, նախկինում էլ է այս մասին խոսվել: Սա, այսպես կոչված, Մադրիդյան սկզբունքներն են, հիշեցրեց Միրզոյանը՝ հավելելով, որ տեղին չէ հեռուն գնացող եզրակացություններ անել:
Նման առաջարկների գոյությունը Միրզոյանը պատճառաբանեց այն հանգամանքով, որ Արցախը երկար ժամանակ բացակայում է բանակցությունների սեղանից: «Լեռնային Ղարաբաղի վերադարձը բանակցությունների սեղանի մոտ թույլ կտա աշխատել այսպիսի առաջարկների եւ սխեմաների վրա, որոնք արտացոլում են գոյություն ունեցող իրողությունը եւ կապահովեն Արցախի բնակչության անվտանգությունը»,- շեշտեց Կարեն Միրզոյանը:
Հարցին՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ինչ տարածքների մասին կարող էր խոսել, Արցախի ԱԳ նախարարը նշեց, որ Արցախի ներկայիս անվտանգության համակարգի հիմքում հաշվի են առնվում այն տարածքները, որոնք Արցախի անբաժանելի մասն են համարվում: «Ցանկացած փոփոխություն, որը կարող է վտանգել Արցախի անվտանգությունը, անընդունելի է»,- ասաց Միրզոյանը: Հստակեցնելու խնդրանքին՝ այնուամենայնիվ, որ տարածքների մասին կարող էր խոսք լինել, նախարարը հավաստիացրեց, որ քանի որ «Արցախի բնաչության անվտանգությունը մեր գերխնդիրն է, անվտանգության մեխանիզմներ մշակելիս մենք նկատի ունենք Արցախի ամբողջ տարածքը»:

Глава МИД Арцаха: Нагорный Карабах должен вернуться за стол переговоров
Глава МИД Арцаха Карен Мирзоян призвал не делать далеко идущие выводы из заявлений министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 сентября АРЦАХПРЕСС - В беседе с журналистами в Ереване Карен Мирзоян напомнил, что озвученные идеи не новость, и в прошлом об этом говорилось. Это так называемые мадридские принципы, напомнил Мирзоян, добавив, что неуместно делать далеко идущие выводы.
Само существование подобных предложений Карен Мирзоян объясняет тем, что Арцах длительное время отсутствует за столом переговоров. «Возврат НКР к столу переговоров позволит работать над такими предложениями и схемами, которые отражают существующую реальность и обеспечат безопасность населения Арцаха», - подчеркнул Карен Мирзоян.
На вопрос, о каких территориях мог говорить Эдвард Налбандян, глава МИД Арцаха заявил, что нынешняя система безопасности Арцаха основана с учетом территорий, являющихся неделимой частью Арцаха. «Любые изменения, которые могут поставить под угрозу безопасность Арцаха неприемлемы», - заявил Карен Мирзоян. На просьбу уточнить, о каких территориях все же может идти речь, министр заверил, что поскольку  «безопасность населения Арцаха – это наша сверхзадача, при разработке механизмов безопасности мы имеем в виду всю территорию Арцаха».