Ստեփանակերտում կայացել է գերմանացի ռեժիսորի Արցախի մասին նկարահանված ֆիլմի առաջնախաղը
Սեպտեմբերի 22-ին Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն Սինեմա» կինոդահլիճում տեղի է ունեցել գերմանացի ռեժիսոր Յանա Ռիխտերի «Պատերազմի հետքերը» վավերագրական ֆիլմի առաջնախաղը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ֆիլմը պատմում է Զուար և Հավսաթաղ գյուղերում ապրող մարդկանց առօրյա կյանքի և կենցաղի պատմությունը: Ծովակը գյուղի դպրոցի տնօրենն է, միաժամանակ դասավանդում է մաթեմատիկա և ֆիզիկա: Նա իր ընտանիքի հետ ապրում է Զուար գյուղում:
Սայաթը պրոֆեսիոնալ պարող է, սակայն ներկա պահին նա Հավսաթաղի գյուղապետն է, որտեղ և ապրում է իր ընտանիքի հետ միասին: Նկարահանմանը մասնակցել են արցախցիներ, ովքեր ծնվել ու մեծացել են Արցախում, ովքեր կապել են իրենց ճակատագիրը այս հողի հետ: Գյուղերը գտնվում են մի երկրում, որը «գոյություն չունի»:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆիլմի սցենարի հեղինակ և ռեժիսոր Յանա Ռիխտերն ասել է, որ Արցախի և Հայաստանի մասին Գերմանիայում ինքն իր հայ դասախոսից է լսել։ «Տարիներ անց ես եկել և իմ աչքերով տեսել ու վավերագրել եմ Արցախյան պատերազմի հետքերը: Ու 10 տարի անց նորից Արցախում եմ ու այստեղ նկատելի մեծ փոփոխություններ եմ տեսել։»,- ասել է Յ․ Ռիխտերը և ավելացրել, որ 10 տարի անց նորից ֆիլմ նկարահանելու ցանկություն ունի, որը կլինի այդ ֆիլմի շարունակությունը, և միջազգային հանրության դատին կներկայացնի ոչ թե գոյություն չունեցող երկրի մասին, այլ հենց Արցախի՝ զարգացող ու բարգավաճող երկրի մասին։ Ֆիլմի պրոդյուսեր Դավիթ Սաֆարյանն էլ ասել է, որ Յանայի դասախոսը հենց ինքն է, ով Արցախի և Հայաստանի մասին տեղեկացրել է իր տաղանդաշատ ուսանողուհուն։
«Երբ Յանան ցանկություն հայտնեց Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանել, ես զարմացա՝ մտածելով, որ գերմանուհին ինչպես կարող է առանց հայի ցավն ու դարդն իմանալու ֆիլմ ստեղծել։ Համաձայնվեցինք, Յանան ժամանակ առ ժամանակ եկավ Արցախ․ ամիսներով ապրեց, զրուցեց մարդկանց հետ՝ ծանոթացավ նրանց խնդիրներին, որից հետո սկսեցինք ֆիլմի նկարահանումները։
Ասեմ, որ Յանային հաջողվել է նկարահանել արցախյան իրական մթնոլորտ, ճշգրիտ իրողություններ, հետաքրքիր դրվագներ»,- ասել է Դ․ Սաֆարյանը և հավելել, որ «Պատերազմի հետքերը» ֆիլմը Studio DS, Richter Production, Nur Film Group ընկերությունների համատեղ արտադրանքն է:
Այն ճանաչվել է Լավագույն ֆիլմ ոչ ազգագրագետ-մարդաբան հեղինակի կողմից` Etnofilm 8th Ethnographic Film Festival–ի և Լավագույն միջին տևողության ֆիլմ` Atlantidoc 9th Festival Internacional de Cine Documental–ի ժամանակ։ Մասնակցել է նաև այլ փառատոնների։ Մի շարք միջազգային փառատոներին մասնակցելուց և մրցանակներ շահելուց հետո հեղինակները որոշեցին ցուցադրություն կազմակերպել Հայաստանում և Արցախում:

German film director's documentary film “Traces of War” premiered in Stepanakert
German film director Jana Richter’s documentary film “Traces of War” premiered in Stepanakert, Artsakh on Sept.22.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 23, ARTSAKHPRESS:  The film tells about the everyday life of people living in the villages of Zuar and Havsatagh.
Tsovak is a village school director who teaches mathematics and physics. Sayat is a professional dancer, but acts as the mayor of Havsatagh Village.
The villages are in a non-existent country.
In an interview with “Artsakhpress”, the film director Jana Richter said that she had heard from her Armenian lecturer in Germany about Artsakh and Armenia.
"Years later I came and documented the traces of the Artsakh war. And ten years later I am again in Artsakh and have seen significant changes here. "
She also added that after 10 years she would like to shoot a film, which will be the continuation of this film and not present to the international community a non-existent country, but  to present developing and prospering Artsakh.
The film's producer, David Safaryan, said that he is the lecturer who told the talented student about Artsakh and Armenia.
"When Jana wanted to shoot a film about Artsakh, I was surprised thinking that she could not shoot a film without knowing the pain and suffering of the Armenian people. However, ee have agreed and Jana visited Artsakh from time to time, lived several months here, got acquainted with people’s problems, and then we started shootings of the film.
Jana was able to shoot a real atmosphere in Artsakh, true facts, interesting episodes, "he said, adding that the film "Traces of War" is a joint product of Studio DS, Richter Production, Nur Film Group.
After participating in a number of international festivals and winning awards, the authors decided to organize a screening in Armenia and Artsakh.