Ստեփանակերտում կայացել է գերմանացի ռեժիսորի Արցախի մասին նկարահանված ֆիլմի առաջնախաղը
Սեպտեմբերի 22-ին Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն Սինեմա» կինոդահլիճում տեղի է ունեցել գերմանացի ռեժիսոր Յանա Ռիխտերի «Պատերազմի հետքերը» վավերագրական ֆիլմի առաջնախաղը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ֆիլմը պատմում է Զուար և Հավսաթաղ գյուղերում ապրող մարդկանց առօրյա կյանքի և կենցաղի պատմությունը: Ծովակը գյուղի դպրոցի տնօրենն է, միաժամանակ դասավանդում է մաթեմատիկա և ֆիզիկա: Նա իր ընտանիքի հետ ապրում է Զուար գյուղում:
Սայաթը պրոֆեսիոնալ պարող է, սակայն ներկա պահին նա Հավսաթաղի գյուղապետն է, որտեղ և ապրում է իր ընտանիքի հետ միասին: Նկարահանմանը մասնակցել են արցախցիներ, ովքեր ծնվել ու մեծացել են Արցախում, ովքեր կապել են իրենց ճակատագիրը այս հողի հետ: Գյուղերը գտնվում են մի երկրում, որը «գոյություն չունի»:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆիլմի սցենարի հեղինակ և ռեժիսոր Յանա Ռիխտերն ասել է, որ Արցախի և Հայաստանի մասին Գերմանիայում ինքն իր հայ դասախոսից է լսել։ «Տարիներ անց ես եկել և իմ աչքերով տեսել ու վավերագրել եմ Արցախյան պատերազմի հետքերը: Ու 10 տարի անց նորից Արցախում եմ ու այստեղ նկատելի մեծ փոփոխություններ եմ տեսել։»,- ասել է Յ․ Ռիխտերը և ավելացրել, որ 10 տարի անց նորից ֆիլմ նկարահանելու ցանկություն ունի, որը կլինի այդ ֆիլմի շարունակությունը, և միջազգային հանրության դատին կներկայացնի ոչ թե գոյություն չունեցող երկրի մասին, այլ հենց Արցախի՝ զարգացող ու բարգավաճող երկրի մասին։ Ֆիլմի պրոդյուսեր Դավիթ Սաֆարյանն էլ ասել է, որ Յանայի դասախոսը հենց ինքն է, ով Արցախի և Հայաստանի մասին տեղեկացրել է իր տաղանդաշատ ուսանողուհուն։
«Երբ Յանան ցանկություն հայտնեց Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանել, ես զարմացա՝ մտածելով, որ գերմանուհին ինչպես կարող է առանց հայի ցավն ու դարդն իմանալու ֆիլմ ստեղծել։ Համաձայնվեցինք, Յանան ժամանակ առ ժամանակ եկավ Արցախ․ ամիսներով ապրեց, զրուցեց մարդկանց հետ՝ ծանոթացավ նրանց խնդիրներին, որից հետո սկսեցինք ֆիլմի նկարահանումները։
Ասեմ, որ Յանային հաջողվել է նկարահանել արցախյան իրական մթնոլորտ, ճշգրիտ իրողություններ, հետաքրքիր դրվագներ»,- ասել է Դ․ Սաֆարյանը և հավելել, որ «Պատերազմի հետքերը» ֆիլմը Studio DS, Richter Production, Nur Film Group ընկերությունների համատեղ արտադրանքն է:
Այն ճանաչվել է Լավագույն ֆիլմ ոչ ազգագրագետ-մարդաբան հեղինակի կողմից` Etnofilm 8th Ethnographic Film Festival–ի և Լավագույն միջին տևողության ֆիլմ` Atlantidoc 9th Festival Internacional de Cine Documental–ի ժամանակ։ Մասնակցել է նաև այլ փառատոնների։ Մի շարք միջազգային փառատոներին մասնակցելուց և մրցանակներ շահելուց հետո հեղինակները որոշեցին ցուցադրություն կազմակերպել Հայաստանում և Արցախում:

В Степанакерте состоялась премьера фильма немецкого режиссера об Арцахе
22 сентября в кинозале "Vallex Garden Cinema" города Степанакерта состоялась премьера документального фильма немецкого кинорежиссера Яны Рихтер "Следы войны".
СТЕПАНАКЕРТ, 23 сентября АРЦАХПРЕСС - Фильм рассказывает о повседневной жизни, быте жителей сел Зуар и Овсатах. Цовак, живущий  вместе с семьей в селе Зуар, является директором сельской школы, одновременно преподает математику и физику.
Саят – профессиональный танцор, но на данный момент является главой села Овсатах, где и проживает вместе с семьей. В съемках фильма приняли участие арцахцы, родившиеся и выросшие в Арцахе и  связавшие свою судьбу с этой землей.  Села находятся в стране, которой «не существует».
В интервью корреспонденту "Арцахпресс", автор сценария и режиссер Яна Рихтер отметила, что в Германии она услышала об Арцахе и Армении от своего преподавателя-армянина. "Спустя годы я приехала, стала свидетелем всего происходящего и задокументировала следы Арцахской войны. Фильм снимался около 10 лет назад в местах, где еще были свежи следы войны. При проезде через развалины часто встречались знаки, на которых было написано: "Проезд запрещен: опасность взрыва". Тем не менее, Арцах – не та страна, где жизнь остановилась. И вот десять лет спустя я снова в Арцахе и вижу здесь значительные изменения", – рассказала  Рихтер добавив, что через 10 лет она намерена снова снять фильм, который станет продолжением этого фильма и представит международному сообществу реальный Арцах, развивающуюся и процветающую страну.
Продюсер фильма Дэвид Сафарян рассказал о том, что именно он поведал своей талантливой студентке об Арцахе и Армении. "Когда Яна выразила желание снять фильм об Арцахе, я с удивлением подумал, как немка сможет создать фильм, не зная боли и страдания армян. Мы договорились, Яна время от времени приезжала в Арцах, жила здесь месяцами, общалась с людьми, знакомилась на месте с их проблемами, после чего уже начались съёмки.
Скажу, что Яне удалось передать реальную атмосферу Арцаха и интересные эпизоды", – отметил Д. Сафарян, сообщив,что фильм является совместным производством компаний Studio DS, Richter Production и Nur Film Group.
Основная цель фильма – показать, что народ Арцаха продолжает жить и созидать на своей земле, веря, что перемирие, продолжающееся больше 20 лет, однажды превратится в договор о настоящем мире.
Яна Рихтер родилась в Магдебурге, в Германии. Училась в Университете искусств в Касселе по специализации кинематография и телевидение. В 2010 году она основала компанию Richter Produstion, которая занимается продюсированием документальных фильмов о Германии.