Իրաքյան Քուրդիստանում հանրաքվեի առաջին արդյունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանրաքվեին մասնակցել են ընտրողների 72,16 տոկոսը։ Rudaw հեռուստաալիքի տվյալներով, մշակվել է քվեաթերթիկների 6, 77 տոկոսը կամ 282 017 քվե, մեծ մասը կողմ է քվեարկել անկախությանը։
Ընտրատեղամասերը պաշտոնապես փակվել են 19:00-ին, սակայն հերթ կանգնած ընտրողները քվեարկելու հնարավորություն են ստացել նաեւ տեղամասերը փակելուց հետո:
Քրդերը, որ 40-միլիոնանոց ժողովուրդ են, ամենամեծ էթնիկ խումբն է, որը պետություն չունի: Նրանք բնակվում են հիմնականում Թուրքիայում, Իրաքում, Սիրիայում եւ Իրանում:
Իրաքի քրդերը, որոնք բնակվում են Դահուք, Սուլեյմանիա եւ Էրբիլ նահանգներում, ամենից ավելի են անկախությանը մոտ: Նրանց շրջանը Իրաքի կազմում լայն ինքնավարության կարգավիճակ ունի, որն իրավաբանորեն ամրագրված է երկրի սահմանադրությամբ:
Նշենք, որ Բաղդադը դեմ է արտահայտվում հանրաքվեին՝ այն ապօրինի անվանելով։ Քվեարկության ավարտից հետո Իրաքն ու Թուրքիան լայնածավալ զորավարժություններ են սկսել։ Թուրքիայի նախագահը սպառնում է ռազմական ներխուժմամբ՝ նշելով, որ Անկարան թույլ չի տա քրդական պետության ստեղծումը։ Հանրաքվեին դեմ է նաեւ Իրանը։

The Kurdistan Independent High Referendum and Election Commission (IHREC), informed RIA Novosti news agency of Russia that the counting of 282 thousand votes, or about 9 percent of those who cast their ballots, show that more than 93 percent of those who participated in the Iraqi Kurdistan referendum voted for the independence of this region.
Iraqi Kurdistan independence referendum preliminary results announced
STEPANAKERT, SEPTEMBER 26, ARTSAKHPRESS: The IHREC spokesperson noted, however, that the results may change because the tallying of the votes is still in progress.
Official results will be announced on Thursday.
According to the latest data, the turnout for this referendum was about 3.3 million people, or 72.16 percent of the eligible voters.
All Iraqi citizens that are registered in Iraqi Kurdistan and the Kurdish territories outside its borders were eligible to take part in this plebiscite.