Դուբայում ինքնակառավավող աէրոտաքսի են փորձարկել
Volocopter 2X ինքնակառավարվող ուղեւորատար աէրոտաքսին, որը մշակել է Volocopter (E-volo) գերմանական ընկերությունը, իր առաջին փորձնական թռիչքն է կատարել Դուբայում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Jumeirah Beach Park-ում տեղի ունեցած միջոցառմանը ներկա էր Դուբայի շեյխ Համդան բին Մուհամեդ բին Ռաշիդ ԱԼ Մակտումը։
ААТ-ն ունի «անվտանգության ամենաբարձր չափանիշները», հայտնել է Դուբայի ճանապարհատրանսպորտային վարչության տնօրենների խորհրդի նախագահ Մատար Ալ  Թայերը։ «Այն նաեւ ունի լրացուցիչ վթարային պարաշյուտեր, ինը ինքնավար մարտկոցային համակարգ ու մարտկոցի արագ լիցքավորման համակարգ»,- ասել է պաշտոնյան։
Առաջիկա հինգ տարիներին RTA-ը համագործակցելու է Դուբայի քաղավիացիայի վարչության հետ, որպեսզի ապահովի AAT-ի ինտեգրումը տեղական տրանսպորտային համակարգին։ Դուբայի իշխանությունները հույս ունեն, որ քաղաքն աշխարհում առաջինը կգործարկի աէրոտաքսիի ծառայությունը։

В Дубае протестировали беспилотное аэротакси
Беспилотное пассажирское аэротакси (ААТ) Volocopter 2X, разработанное немецкой компанией Volocopter (E-volo), выполнило первый тестовый полет в Дубае. На мероприятии в Jumeirah Beach Park, присутствовал наследный принц этого крупнейшего города Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) шейх Хамдан бин Мухаммед бин Рашид Аль Мактум, сообщает Newsru со ссылкой на The Khaleej Times.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября АРЦАХПРЕСС - ААТ обладает «самыми высокими стандартами безопасности», заявил генеральный директор и председатель Совета исполнительных директоров дорожно-транспортного управление Дубая (RTA) Маттар Аль Тайер. «Он также оснащен дополнительными аварийными парашютами, девятью автономными аккумуляторными системами и системой быстрой зарядки аккумулятора и подключаемой системой», - отметил чиновник.
В течение следующих пяти лет RTA будет сотрудничать с управлением гражданской авиации Дубая, чтобы обеспечить интеграцию AAT в местную транспортную систему. Власти Дубая рассчитывают, что город первым в мире запустит службу аэротакси.