Հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն խաղաղ ճանապարհով. ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Երեւանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը, հաղորդում է  NEWS.am-ը։
Պատասխանելով ՀԱՊԿ անդամների կողմից Ադրբեջանին զենք մատակարարելու մասին հարցին՝ Միացյալ շտաբի պետը նշեց, որ եթե ինչ–ինչ պետություններ համագործակցում են, եւ ես հասկանում եմ, թե դուք ինչ եք ասում, ապա ամեն երկիր ունի իր կառույցներն ու ղեկավարները, որոնք խորապես եւ լուրջ գնահատում են դա։
«Գլխավոր խնդիրն է պահպանել բալանսը, իսկ հետագայում կարգավորել հակամարտությունը։ Ես արդեն ասել եմ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Տարբեր կառույցների տարբեր գործողություններ, հավանաբար, ամեն դեպքում կհանգեցնեն հանգստության եւ խաղաղության։ Թեպետ ես ուսադիրներ եմ կրում, վստահ եմ, որ կարգավորումը հնարավոր է միայն խաղաղ ճանապարհով։ Իսկ սպառազինությունների մասով ասեմ, որ եթե ինչ–որ մեկը մտադիր է զենք ունենալ, նա կձգտի դրան»,– ասել է Սիդորովը։

Начальник штаба ОДКБ о карабахском конфликте: Урегулирование возможно только мирным путем
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября АРЦАХПРЕСС Об этом заявил начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров на пресс-конференции в Ереване.
Отвечая на вопрос о поставках членами ОДКБ вооружения Азербайджану, начальник Объединенного штаба отметил, что если какие государства и сотрудничают – догадываюсь, о чем вы говорите - в каждом государстве есть институты и руководители, они глубоко и серьезно оценивают.
«Главная задача сохранить баланс, а в дальнейшем урегулировать конфликт. Я уже говорил на пресс – конференции на полигоне. Различными действиями различных структур, наверно, все равно наступит спокойствие и мир. Хоть я и при погонах, уверен, что урегулирование возможно только мирным путем. А насчет вооружения - свято место пусто не бывает. Если кто-то настроен иметь вооружение, будет стремиться к этому», - отметил Анатолий Сидоров.