Ղրիմի վերաբերյալ Էրդողանի դիրքորոշումը չի ազդի թերակղզու կարգավիճակի վրա. Զախարովա
Ղրիմի ռուսական կարգավիճակը չճանաչելու վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի արած հայտարարությունը չի ազդի Ռուսաստանի Դաշնությանը թերակղզու պատկանելության վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հոկտեմբերի 12-ին հայտարարել Է ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, տեղեկացնում Է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Էրդողանն Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ կայացած հանդիպմանը հայտարարել Է, որ Թուրքիան պաշտպանում Է Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը եւ չի ճանաչում Ղրիմի «անօրինական բռնակցումը»:
«Ղրիմի ճանաչման կամ չճանաչման վերաբերյալ հայտարարությունները, ում կողմից Էլ որ դրանք արվեն, չեն ազդի այն բանի վրա, որ Ղրիմը Ռուսաստանի Դաշնության բաղկացուցիչ մասն Է: Գործընկերները տարբեր են, բոլորն Էլ տարբեր շահեր ունեն: Բայց, մեկ անգամ Էլ եմ ասում՝ ոչ մի հայտարարություն չի ազդի Ղրիմի պատկանելության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կազմում նրա գտնվելու վրա»,-ասել Է Զախարովան բրիֆինգի ժամանակ:

Захарова: позиция Эрдогана по Крыму не повлияет на статус полуострова
Заявление президента Турции Тайипа Эрдогана о непризнании российского статуса Крыма не повлияют на принадлежность полуострова к Российской Федерации.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября АРЦАХПРЕСС Как сообщает РИА Новости, об этом заявила в четверг официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Ранее Эрдоган заявил, что на встрече с украинским президентом Петром Порошенко договорился скоординировать действия по вопросам безопасности в черноморском регионе. По его словам, Турция поддерживает суверенитет Украины и не признает "незаконную аннексию" Крыма.
"Заявления кого бы то ни было о признании или не признании Крыма не повлияют на то, что Крым является частью Российской Федерации. Партнеры разные, у всех различные интересы. Но, еще раз говорю, никакие заявления на принадлежность Крыма и нахождение Крыма в составе Российской Федерации не повлияют", — сказала Захарова на брифинге.