Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը նախատեսվում է հաջորդ շաբաթ Ժնևում. Արմեն Աշոտյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հաջորդ շաբաթվա ընթացքում Ժնևում հանդիպում կունենան: ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այդ մասին հայտնել Է El Mundo թերթը: «Նիստի ընթացքում հպանցիկ անդրադարձանք նաև գալիք շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Ժնևում կայանալիք հանդիպմանը, որը նախաձեռնել են Մինսկի խմբի համանախագահները»,- ընդգծեց Աշոտյանը:
Նա հավելեց, որ արցախյան հիմնախնդրի հետ կապված Հայաստանի դիրքորոշումներին բոլորը ծանոթ են, բոլորովին վերջերս ՀՀ Նախագահը ՄԱԿ-ի ամբիոնից ևս մեկ անգամ ներկայացրել է այդ դիրքորոշումները: «Հավատարիմ լինելով բանակցային ձևաչափին և Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքներին՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը կմասնակցի հաջորդ շաբաթ կայանալիք հանդիպմանը՝ չնայած Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերջին հայտարարություններին»,- եզրափակեց Աշոտյանը:
Նա շեշտեց՝ ակնհայտ է, որ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների ընթացքում ընդունված սկզբունքները մնում են բանակցային գործընթացի և վստահության մթնոլորտի վերականգման ձևավորման բանակցային սեղանին: «Այս տեսանկյունից մենք բազմիցս շեշտել ենք մեր մոտեցումը, որ բանակցային գործընթացի հաջող ընթացքի համար հարկավոր է ստեղծել արժանահավատ և անվտանգ միջավայր, ստեղծել միջադեպերի հետաքննության արժանահավատ մեխանիզմներ»,- եզրափակեց Աշոտյանը:

Армен Ашотян: Встреча президентов Армении и Азербайджана состоится на следующей неделе в Женеве
Встреча президентов Армении и Азербайджана – Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, состоится на следующей неделе в Женеве.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября АРЦАХПРЕСС Об этом журналистам заявил депутат правящей Республиканской партии Армении Армен Ашотян после заседания исполнительного органа партии. По его словам, инициаторами встречи стали сопредседатели МГ ОБСЕ.
Касаясь ожиданий от предстоящей встречи президентов Армении и Азербайджана, он сказал: «Очевидно, что принципы, принятые на саммите в Вене и Санкт-Петербурге, остаются на столе переговоров для восстановления мира и укрепления доверия между сторонами. С этой точки зрения, конечно, мы неоднократно подчеркивали наш подход, что необходимо создать атмосферу доверия для переговорного процесса»
При этом Ашотян добавил, что наблюдательной миссии ОБСЕ необходимо предоставить полномочия на мониторинг, а также создать надежные механизмы для проведения расследований. Он подчеркнул, что, оставаясь верной принципам Минской группы ОБСЕ, Армения проявила конструктивный подход в переговорном процессе.