ԵՄ-ն չի միջամտի Իսպանիայի և Կատալոնիայի միջև հակամարտությանը. Տուսկ
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ Կատալոնիայի և Իսպանիայի միջև կոնֆլիկտին իրենք չեն միջամտելու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է panorama.am-ը՝ հղում անելով korrespondent.net-ին:
Տուսկը նշել է, որ ինքը մշտական կապի մեջ է գտնվում Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյի հետ, Իսպանիայում ստեղծված իրավիճակն էլ իրեն «անհանգստացնում է»:
«Եվրամիության անդամ երկրների ու ինտիտուտների դիրքորոշումը հստակ է. այս կոնֆլիկտում միջազգային միջնորդությունների, գործողությունների կամ նախաձեռնությունների տեղ չկա: Ես թեմայի վերաբերյալ լայն քննարկումներ չեմ ակնկալում», - ասել է Դոնալդ  Տուսկը:

STEPANAKERT, OCTOBER 20, ARTSAKHPRESS: "There is no room, no space for any kind of mediation or international initiative or action," he said, according to BBC.
He was speaking at a joint news conference with EU Commission President Jean-Claude Juncker.
Catalans voted to secede in a 1 October referendum, which was outlawed by Spain and has prompted mass demonstrations.
Mr Tusk's remarks came hours after Spain said it was beginning the process of imposing direct rule on the autonomous region.
"I am of course for many reasons in permanent contact with (Spain's) Prime Minister Mariano Rajoy," Mr Tusk said. "There is no hiding that the situation in Spain is concerning, but our position... is clear."