Ինչո ՞ւ է հայկական կողմը զսպվածություն ցուցաբերել. պարզաբանել է Լևոն Մնացականյանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը: Իր խոսքում նա նշել է, որ այդ լարվածությունը պայմանավորված է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի խախտմամբ: «Հոկտեմբերի 19-ին ադրբեջանական դիպուկահարի կողմից խոցվել է մեր զինծառայողը: Մեր կողմից համարժեք պատասխանը չի ուշացել: Կարծում եմ՝ այս լարվածությունը կապված է հենց դիպուկահարների պատերազմի արդյունքում առաջացած լարվածությունից՝ չնայած հակառակորդը վաղուց այս գործելաոճն է ընտրել»,- ասել է Լևոն Մնացականյանը և հավելել, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը երկու անգամ կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի հեռակառավարվող հակատանկային հրթիռ, և երկու դեպքում էլ հարվածները եղել են անարդյունք:
ԱՀ պաշտպանության բանակի հրամանատարի խոսքով՝ այս անգամ հայկական կողմը սադրանքին չի տրվել, սակայն եթե նման իրավիճակներ հետագայում կրկնվեն, միանշանակ, ավելի ցավոտ պատասխան է լինելու: «Երեկ մենք չենք պատասխանել, քանի որ գտնում ենք, որ դրա անհրաժեշտությունը դեռևս չկա: Մոտ օրերս հանդիպում ենք ունենալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայացուցիչի հետ և այս հարցերը քննարկելու ենք նրա հետ»,- ասել է Լ. Մնացականյանը:

Почему армянская сторона проявила сдержанность, – комментарий министра обороны Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 24 октября АРЦАХПРЕСС  Об этом сегодня заявил журналистам  министр обороны Республики Арцах Левон Мнацаканян.
Глава оборонного ведомства отметил, что напряжение обусловлено нарушением режима прекращения огня азербайджанскими вооруженными силами.
«19 октября наш военнослужащий был поражен азербайджанским снайпером. Адекватный ответ с нашей стороны не заставил себя ждать. Думаю, что это напряжение связано со снайперской войной, которую  противник уже давно выбрал в качестве линии поведения», – сказал Левон Мнацаканян, добавив, что азербайджанская сторона также дважды применила ракеты "СПАЙК", однако  удары не достигли цели.
По словам Л.Мнацаканяна, на этот раз карабахская сторона не поддалась на провокацию, однако если такая ситуация повторится в будущем, то ответ однозначно будет более болезненным.
«Накануне мы не ответили, так как считаем, что в этом пока нет необходимости. На днях состоится встреча с представителем Минской группы ОБСЕ, и эти вопросы мы обсудим с ним» – сказал Левон Мнацаканян.
Напомним, что 19 октября азербайджанским снайпером был смертельно ранен  военнослужащий Армии обороны Арцаха. А 22 и 23 октября вооруженные силы Азербайджана применили противотанковые ракеты типа "СПАЙК".