Արցախում «Ֆրանսիայի բողոքական եկեղեցու և Հայաստանի միջև համերաշխություն» (SPFA) բարեգործական կազմակերպության Արցախի գրասենյակը նշել է Ստեփանակերտում իր հովանու ներքո գործող ֆրանսախոսների ակումբի ստեղծման 20-ամյակը:
Ստեփանակերտում ֆրանսախոսների ակումբը նշել է գործունեության 20 ամյակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Տոնի առթիվ ակումբի մասնակիցները հանդես են եկել մշակութային ծրագրով, ցուցադրվել է գործունեության մասին պատմող տեսանյութ, ինչպես նաև նշվել են ակումբ այցելելու հիմնական առավելությունները:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում SPFA կազմակերպության նախագահ Ջանիկ Մանիսյանն ասել է, որ ակումբի բացման հիմնական նպատակն էր արցախցի երեխաների համար ֆրանսերենը սովորելու հնարավորություն ստեղծելը:
«Ֆրանսիան հարուստ մշակույթ ունեցող երկիր է, որը միշտ իր բարերար ազդեցությունն է ունեցել հայկական մշակույթի զարգացման վրա: Կարծում եմ՝ այն լավ հնարավորություն է, որպեսզի լեզվի միջոցով երեխաները կարողանան յուրացնել այն ամենը, ինչը օգտակար կլինի թե´ իրենց և թե´ Արցախի համար»,- նշել է Ջ. Մանիսյանը:
Իսկ SPFA կազմակերպության արցախյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Լիլիթ Մինասյանն ասել է, որ արդեն 20 տարի՝ Ստեփանակերտի ֆրանսախոսների ակումբը ֆրանսերեն լեզվի անվճար ուսուցում է կազմակերպում երիտասարդների համար: «Այս տարիների ընթացքում ակումբը երբեք հետաքրքրվողների պակաս չի ունեցել: Բացի լեզվի ուսուցումից մենք նաև հետաքրքիր ծրագրեր ու առաջարկներ ենք անում մեր մասնակիցներին, ինչը ավելի է խթանում լեզվի յուրացմանը»,- ասել է Լ. Մինասյանը և հավելել, որ ակումբն իր գործունեությունը ծավալում է մայրաքաղաքի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում:

The SPFA charitable organization’s Artsakh’s office celebrated the 20th anniversary of the French-speaking club operating in Stepanakert under its patronage .
French-speaking club operating in Stepanakert celebrated the 20th anniversary of its activity
STEPANAKERT, OCTOBER 30, ARTSAKHPRESS: On the occasion of the holiday the participants of the club performed a cultural program, showed a video about their activity, and also noted the main advantages of visiting the club.
In an interview with "Artsakhpress", the head of the SPFA organization Janik Manisyan said that the main goal of the club is to create an opportunity for Artsakh children to study French.
"France is a country with rich culture that has always had a beneficial influence on the development of Armenian culture,"said J. Manisyan.
The representative of the SPFA office in Stepanakert Lilit Minasyan said that that it is already 20 years that the French club of Stepanakert organizes free French classes for young people.
“We also offer interesting programs to our participants, which stimulate the learning of the language, "she said and added that the club is operating in the Charles Aznavour cultural center of the capital.