«Հայրենասեր»-ը հարթակ է, որի միջոցով հայը ծառայում է հայրենիքին. Ստեփան Սարգսյան
ԱՄՆ-ում գործող «Հայրենասեր» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հովանավորությամբ ընթացիկ տարում Քաշաթաղի շրջանում իրականացվել են մի շարք ծրագրեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայրենասեր» բարեգործական կազմակերպության համահիմնադիր Ստեփան Սարգսյանն ասել է, որ ընթացիկ տարում ավարտվել է Մուշ գյուղում դպրոցի կառուցումը և Հակի դպրոցի վերակառուցումը, որն իրականացվել է Թուֆենկյան հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ:
«Մոտ չորս ամիս տևած աշխատանքների արդյունքում դպրոցը հիմնովին վերանորոգվել է. կառուցվել է նոր տանիք, նորոգվել է հատակը, տեղադրվել են նոր պատուհաններ և դռներ, կառուցվել են սանհանգույցներ, ինչպես նաև կատարվել են ընդհանուր վերանորոգման աշխատանքներ»,- ասել է Ս. Սարգսյանը և ավելացրել, որ կատարված վերակառուցման ու վերանորոգման աշխատանքների շնորհիվ Հակի դպրոցը ավերակներից վերածվել է բարեկարգ, ապահով և լուսավոր կրթօջախի:
Ս. Սարգսյանի խոսքով՝ ընթացիկ տարում իրականացվել են նաև այլ աշխատանքներ, մասնավորապես՝ Քաշաթաղի շրջանի Հոչանց գյուղում կազմակերպությունը սկսել է նոր բնակարանի կառուցումը. աշխատանքներն ավարտման փուլում են:
Մեր զրուցակիցը նշել է նաև, որ կազմակերպությունը շարունակական խորհրդակցության մեջ է շրջանի ղեկավարության և մյուս համապատասխան կառույցների հետ, և իրենց ծրագրերն ուղղված են Քաշաթաղի շրջանի զարգացմանը:

«Айренасер» - платформа, посредством которой армяне служат своей родине, - Степан Саркисян
При поддержке действующей в США благотворительной общественной организации «Айренасер» («Патриот») в нынешнем году в Кашатагском районе был реализован ряд проектов.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 ноября АРЦАХПРЕСС В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» соучредитель «Айренасер» Степан Саркисян отметил, что в этом году завершилось строительство школы в деревне Муш и была осуществлена реконструкция школы в селе Ак, при софинансировании Фонда «Туфенкян».
«Школа была полностью отремонтирована в течение почти четырех месяцев: возведена новая крыша, отремонтирован пол, установлены новые окна и двери, сооружены ванные комнаты, проведены общие ремонтные работы», - сказал С. Саргсян, добавив, что благодаря реконструкции школа Ака была восстановлена из руин, превратившись в благоустроенное учебное заведение.
По словам С.Саргсяна, в этом году были  осуществлены и другие ремонтные работы, в частности в селе Хочанц Кашатагского района, где организация приступила к строительству нового жилого объекта. Работы находятся в завершающей стадии.
Наш собеседник также отметил, что организация, программы которой направлены на развитие Кашатагского района, постоянно консультируется с районным руководством и другими соответствующими структурами.