Իսպանիայում կալանավորել են Կատալոնիայի խորհրդարանի խոսնակին
Իսպանիայի գերագույն դատարանի դատավորը որոշում է ընդունել անկախության հռչակման հետ կապված դատաքննության ընթացքում կալանավորել Կատալոնիայի խորհրդարանի խոսնակ Կարմե Ֆորկադելին՝ 150 հազար եվրո գրավով ազատելու իրավունքով, նշված է դատական որոշման մեջ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ խորհրդարանի նախագահության մյուս նախկին անդամներ Լուիս Կորոմինասը, Լուիս Գինոն, Աննա Սիմոն, Ռամոնա Բարուֆետը պետք է մեկ շաբաթվա ընթացքում 25 հազար եվրո գրավ մուծեն եւ առայժմ կարող են ազատության մեջ մնալ: «Այո՛, դա հնարավոր է» կոալիցիայի (կոալիցիայի մեջ է մտնում Podemos կուսակցության կատալոնական բաժանմունքը) ներկայացուցիչ Ժոան Ժոսեպ Նուետը կարող է ազատության մեջ մնալ առանց գրավ վճարելու:
Գրավը վճարելու դեպքում Ֆորկադելը եւ մյուս 4 պատգամավորները պետք է ամեն շաբաթ դատարան ներկայանան, նրանք չեն կարողանա Իսպանիայի տարածքից հեռանալ, նրանց անձնագրերը կառգրավվեն:
Դատախազությունը պահանջել է Ֆորկադելին եւ նախագահության 3 նախկին անդամներին կալանավորել, իսկ 6 քաղաքական գործիչներ 6,2 մլն եվրո գրավ վճարեն:
Իսպանիայի գերագույն դատարանում քննության ընթացքում Ֆորկադելը հայտարարել է, որ ճանաչում է Իսպանիայի կառավարության կիրառած Սահմանադրության 155 հոդվածը, որով ինքնավար համայնքում կենտրոնական իշխանությունները ուղիղ կառավարում են մտցրել: Նույնպիսի հայտարարություններ են կատարել Լուիս Կորոմինասը եւ Լուիս Գինոն: Ըստ որում՝ նրանք Կատալոնիայի անկախության հռչակումն անվանել են բացառապես խորհրդանշական:

Испанский суд арестовал спикера парламента Каталонии
Судья верховного суда Испании принял решение заключить под стражу на время судебного расследования в связи с провозглашением независимости спикера парламента Каталонии Карме Форкадель с правом освобождения под залог в 150 тысяч евро, говорится в судебном постановлении, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 ноября АРЦАХПРЕСС - Другие бывшие члены президиума парламента — Луис Короминас, Луис Гино, Анна Симо, Рамона Барруфет — должны заплатить в течение недели залог в 25 тысяч евро и пока могут оставаться на свободе. Представитель коалиции «Да, это возможно» (в коалицию входит каталонское отделение партии Podemos) депутат Жоан Жосеп Нуэт может оставаться на свободе без выплаты залога.
В случае выплаты залога Форкадель и другие четыре бывших депутата должны будут еженедельно являться в суд, они не смогут покидать территорию Испании, у них будут изъяты паспорта.
Прокуратура требовала предварительное заключение для Форкадель и еще трех бывших членов президиума ареста, а также выплаты шестью политиками залога в 6,2 миллиона евро.
В ходе слушаний, проходивших в верховном суде Испании, Форкадель заявила, что признает применение 155-й статьи конституции испанским правительством, что позволило ввести в автономном сообществе прямое правление центральных властей. Аналогичное заявление сделали Луис Короминас и Луис Гино. При этом они назвали провозглашение независимости Каталонии «исключительно символическим».