Արցախի խորհրդարանին է ներկայացվել 2018թ. պետական բյուջեի նախագիծը
Նոյեմբերի 15-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում մեկնարկել են «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումները, որին ներկա են եղել խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը, պատգամավորներ, կառավարության անդամներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը ներկայացրել է գալիք տարվա ֆինանսական գլխավոր փաստաթուղթն ու նշել, որ 2018 թ. սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության առանցքային շեշտադրումները, որոնք բխում են Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2017-2020 թթ. ծրագրի դրույթներից, նպատակադրված են լինելու միջնաժամկետում կայուն տնտեսական աճի ապահովմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը, պետականաշինությունը և պաշտպանունակությունն ապահովող ինստիտուտների զարգացմանը:
Գրիգորի Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ նախատեսվում է ապահովել 8% տնտեսական աճ, կայուն գների մակարդակ, իսկ գալիք տարվա պետական բյուջեում, սոցիալական ծրագրերին զուգահեռ, հատուկ կաևորություն է տրվելու վերաբնակեցման նպատակով  բնակարանաշինությանը:
Այսպիսով, Արցախի Հանրապետության 2018թ. համախմբված պետական բյուջեն կկազմի եկամուտների գծով՝ 97 մլրդ 104 մլն դրամ, ծախսերի գծով՝ 101 մլրդ 404 մլն դրամ, դեֆիցիտը՝ 4 մլրդ 299 մլն դրամ:
Պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը պարզաբանումներ է տվել բյուջեի նախագծի որոշ ուղղությունների վերաբերյալ և պատգամավորների հնչեցրած հարցերին, նշելով, որ գործադիրի համար առաջնային է երկարաժամկետ տնտեսական կայուն աճի հիմքերի ստեղծումը: Պետնախարարն ընդգծել է, որ գալիք տարում ամենաբարձր տեսակարար կշիռը նախատեսվում է ունենալ գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և վերամշակման ոլորտներում:

В парламенте Арцаха представлен проект государственного бюджета на 2018 год
15-го ноября в Национальном собрании Республики Арцах начались предварительные обсуждения проекта закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2018 год", на котором присутствовал председатель парламента Ашот Гулян, государственный министр Араик Арутюнян, депутаты, члены правительства.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 ноября АРЦАХПРЕСС - Министр финансов Григорий Мартиросян представил главный финансовый документ на будущий год и отметил, что в 2018 году ключевые направления социально-экономической политики, вытекающие из положения программы Президента Республики Арцах на 2017-2020 годы, будут нацелены на осуществление программ по обеспечению стабильного экономического роста в среднесрочной перспективе, а также развитие институтов, обеспечивающих государственное строительство и обороноспособность.
Григорий Мартиросян подчеркнул, что планируется обеспечить 8-процентный экономический рост, стабильный уровень цен, а в государственном бюджете на будущий год, параллельно с социальными программами, особое внимание будет уделено жилищному строительству.
Таким образом, консолидированный государственный бюджет Республики Арцах на 2018 год по части доходов составит 97 млрд 104 млн драмов, а по части расходов – 101 млрд 404 млн драмов, дефицит составит 4 млрд 299 млн драмов.
Государственный министр Араик Арутюнян дал пояснения касательно некоторых направлений проекта бюджета и ответил на вопросы депутатов. По его словам, для правительства приоритетным будет создание основ для долгосрочного стабильного экономического роста. Госминистр подчеркнул, что в будущем году самый высокий удельный вес предусматривается в сельскохозяйственной сфере, отрасли энергетики и перерабатывающей промышленности.