Մեքսիկան աջակցում է ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանը
Մեքսիկայում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպում ունեցավ Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Խորխե Կառլոս Ռամիրես Մարինի և Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Մանուել Ջիորգանա Խիմենեսի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձան Հայաստան-Մեքսիկա միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում միջխորհրդարանական համագործակցության կարևորությանը: Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշեցին, որ վերջին տարիներին Հայաստանի և Մեքսիկայի օրենսդիր մարմինների միջև հաստատվել է ակտիվ երկխոսություն, որի արդյունքում ձևավորվել է երկու խորհրդարանների միջև համագործակցության օրակարգ:
Դեսպան Այվազյանը բարձր գնահատեց Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատում Հայաստանի հետ գործող բարեկամության խմբի պատվիրակության վերջերս Հայաստան և Արցախ կատարած այցը, որը նոր հեռանկարներ է ստեղծել տարբեր բնագավառներում փոխգործակցության խորացման համար:
Պատգամավորների պալատի նախագահը և Հայաստանի դեսպանը մտքեր փոխանակեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ: Ստորին պալատի նախագահն ընդգծեց, որ Մեքսիկան, որի սահմանադրությունում ամրագրված է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունը, որպես Հայաստանի բարեկամ երկիր աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Նույն օրը դեսպան Այվազյանը հանդիպեց նաև Պատգամավորների պալատի Հայաստանի հետ բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամներին, որոնց հետ քննարկվեցին միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա խորացմանն առնչվող և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

Mexico supports OSCE Minsk Group mediation for peaceful settlement of NK conflict
Armenia’s Ambassador to Mexico Ara Ayvazyan had a meeting on November 16 with President of the Chamber of Deputies (lower house of Parliament) Jorge Carlos Ramirez Marin and chairman of the foreign relations committee Viktor Giorgana Himenez.
STEPANAKERT, NOVEMBER 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:During the meeting the sides touched upon the importance of interparliamentary cooperation for the development of the Armenian-Mexican intergovernmental relations. The sides were pleased to note that active dialogue has been established between the legislative bodies of both countries in recent years.
The Armenian Ambassador highly appreciated the recent visit to Armenia and Artsakh of the delegation of the friendship group with Armenia of the Chamber of Deputies.
The sides exchanged ideas over the actions for advancing the peaceful settlement process of the NK conflict. Jorge Carlos Ramirez Marin stressed that Mexico, the constitution of which stipulates the protection of the right of self determination of peoples, is supporting the peaceful settlement of the conflict with the mediation of the Minsk Group Co-Chairs, as a friend of Armenia.