Հուշ-երեկո՝ նվիրված Ավոյի ծննդյան 60-ամյակին. ներկա է գտնվել ԱՀ Նախագահը
Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում այսօր կազմակերպվել է հուշ-երեկո՝ նվիրված հայազգի հրամանատար, ԱՀ և ՀՀ ազգային հերոս Մոնթե Չարլզի Մելքոնյանի (Ավո) ծննդյան 60-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել Ավոյի մարտական ընկերներն ու գաղափարակիցները:
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ, Ավոյի մարտական ընկեր Մովսես Հակոբյանն իր ելույթում նշել է, որ խորհրդանշական է, որ լեգենդար հրամանատարի հոբելյանը մեծ շուքով նշանավորվել է Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի պաշտոնական բացմամբ:
«Գոյապայքարի տարիներին, երբ Արցախի ու արցախահայության լինել չլինելու հարցն էր դրված, հայոց նվիրյալների գերնպատակը դարձել էր հայրենիքի պաշտպանությունը: Նրանց մեջ էր նաև Մոնթե Մելքոնյանը, ով աչքի ընկավ իր կրակոտ խառնվածքով, բանիմացությամբ, հայրենասիրությամբ: Նա իր ողջ գիտակցական կյանքը նվիրել է հայ ժողովրդի անվտանգությանն ու պաշտպանությանը: Ինձ համար Մոնթեն ազնվության բացարձակ չափանիշ էր: Առաջին հայացքից բարդ ու հակասական կերպարի հետևում պարզ ու հասարակ, իրեն մյուսներից չգերադասող, կռվի թոհ ու բոհում, դաժանությունների մեջ բյուրեղյա, մաքուր անձնավորություն էր: Նա արցախյան ազատամարտն ընկալում էր համահայկական իր ողջ նշանակությամբ՝ որպես պատմական հայրենիքի ամբողջ տարածքի ինքնորոշման մի մաս»,-մասնավորապես ասել է Մ. Հակոբյանը:
Ելույթներով հանդես են եկել նաև Ավոյի մարտական ընկերներ ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր Հմայակ Հարոյանը, Մարտիրոս Ժամկոչյանը ովքեր փորձել են ամբողջացնել հերոսի կերպարը՝ կիսվելով նրա մասին իրենց հուշերով:
Հուշ-երեկոն ուղեկցվում էր ԱՀ ՊԲ «Ասպետ» համույթի հայրենասիրական երգերով, Մարտունու Մոնթե Մելքոնյանի անվան պետական մանկապարտեզի սաների արտասանությամբ, ինչպես նաև Ավոյի մասին ցուցադրվող տեսանյութերով:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, ԱՀ ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, զինվորականներ, հյուրեր և այլք:
Նշենք, որ Երևանի քաղաքապետարանի այսօրվա նիստում որոշում է կայացվել Երևանի փողոցներից մեկն անվանակոչել Մոնթե Մելքոնյանի անունով:

Вечер памяти в связи с 60-летием со дня рождения Аво
Если мы потеряем Арцах, то перевернем последнюю страницу в истории нашего народа…» Монте Мелконян (Аво).
СТЕПАНАКЕРТ, 29 ноября АРЦАХПРЕСС - Во Дворце культуры и молодежи г.Степанакерта состоялся вечер памяти, посвященный 60-летию со дня рождения Национального героя Армении и Героя Арцаха Монте Мелконяна  (Аво)  .
Как передает корреспондент «Арцахпресс», на мероприятии выступили боевые друзья и соратники Монте Мелконяна.
В своем выступлении начальник Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армении, боевой товарищ Аво генерал-лейтенант Мовсес Акопян отметил символичность того, что юбилей легендарного командира ознаменовался официальным открытием Дилижанского военно-спортивного училища имени Монте Мелконяна .
"В годы национально-освободительной борьбы, когда был поставлен вопрос “быть или не быть” Арцаху и арцахцам, главной целью преданных армянских сынов стала защита родины. Среди них был и Монте Мелконян, отличавшийся своим горячим темпераментом, компетентностью, патриотизмом. Он всю свою сознательную жизнь посвятил защите интересов и безопасности армянского народа. Для меня Монте был абсолютным критерием честности. На первый взгляд, со сложным , противоречивым характером, на самом деле оказался человеком простым, открытым, не ставящим себя выше других, кристально чистой личностью. Он воспринимал освобождение Арцаха во всем его общеармянском значении - как часть самоопределения армянского народа на всей территории исторической Армении", - отметил в своем выступлении М.Акопян.
Выступили также боевые друзья Аво, советник министра обороны РА генерал-майор Амаяк Ароян, Мартирос Жамкочян, которые дополнили образ героя, поделившись своими воспоминаниями о товарище.
Вечер памяти сопровождался патриотическими песнями военного ансамбля “Аспет” Армии обороны Республики Арцах, декламацией стихотворений воспитанниками Мартунинского детсада  им. Монте Мелконяна,  демонстрацией видеоматериалов о герое.
На мероприятии присутствовали Президент Республики Арцах Бако Саакян, председатель Национального собрания Ашот Гулян, другие официальные лица, военнослужащие, гости .
Следует отметить, что на заседании мэрии Еревана было принято решение назвать одну из улиц Еревана в честь Национального героя Монте Мелконяна.