Մոշաթաղ համայնքը նոր դպրոցական շենք կունենա
ԱՄՆ-ում գործող «Հայրենասեր» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հովանավորությամբ կվերակառուցվի Քաշաթաղի շրջանի Մոշաթաղի միջնակարգ դպրոցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայրենասեր» բարեգործական կազմակերպության համահիմնադիր Ստեփան Սարգսյանն ասել է, որ շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է սկսել 2018 թվականի գարնանը: «Մոշաթաղի միջնակարգ դպրոցի շենքը գտնվում է անմխիթար վիճակում: Դասապրոցեսը կազմակերպվում է կառույցի միայն մի մասում, մյուս մասն անբարեկարգ է»,- ասել է Ս. Սարգսյանը և ավելացրել, որ վերանորոգվելու է շենքն ամբողջությամբ, որտեղ, բացի դպրոցից, տեղեկայվելու են նաև  համայնքապետարանն ու բուժկետը:
Իսկ Մոշաթաղի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Անահիտ Հովհաննիսյանը նշել է, որ ընթացիկ տարվա ամռանը ԱՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ հիմնովին վերանորոգվել է դպրոցի տանիքը: «Ներկայումս դպրոցն ունի 50 աշակերտ: Առկա 7 դասասենյակները չեն բավարարում ուսումնական գործընթացն իրականացնելու համար: Առանձնացված սենյակներ չկան նաև քիմիայի լաբորատորիայի և նախնական զինվորական պատրաստություն առարկաների համար: Դասասենյակների քչության պատճառով տեխնիկական աշխատողների սենյակը ևս վերածվել է դասասենյակի»,- ասել է Ա. Հովհաննիսյանը և հույս հայտնել, որ վերանորոգված դպրոցական շենքը հնարավորություն կտա ուսումնական գործընթացը լիարժեք կազմակերպելու համար:

Община Мошатаг получит новое здание школы
При поддержке действующей в США благотворительной общественной организации «Айренасер» («Патриот») в нынешнем году в Кашатагском районе Республики Арцах был реализован ряд проектов. Одним из них является реконструкция средней школы общины Мошатаг.
Община  Мошатаг получит новое здание школы
СТЕПАНАКЕРТ, 4 декабря АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» соучредитель «Айренасер» Степан Саркисян сообщил, что строительные работы планируется начать весной 2018 года.
"Учебный процесс проходит лишь в одной части здания. Другая находится в плачевном состоянии, а учащихся в развивающемся селе много. Реконструировав здание школы, можно решить ряд проблем в Мошатаге. С этим расчетом на благотворительные средства будет полностью отреставрировано здание учебного заведения", - сказал он, добавив, что в реконструированном здании разместятся также сельская администрация и медпункт.
Директор  школы Анаит Оганесян отметила, что летом текущего года  при финансировании правительства  Арцаха крыша здания была полностью отремонтирована. «В настоящее время в школе насчитывается 50 учеников. Существующие 7 классных комнат не соответствуют условиям осуществления образовательного процесса. Нет отдельных помещений для химической лаборатории, начальной военной подготовки», - отметила директор школы и выразила надежду, что отремонтированное здание школы позволит обеспечить полноценную организацию и осуществление учебного процесса.