Զբոսաշրջության զարգացման համար խրախուսելու ենք «BnB» կարգի հյուրատների ստեղծմանը. նախարար
Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Արցախ այցելած օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա համեմատ աճել է՝ շուրջ 40 տոկոսով, իսկ 2015թ.-ի համեմատ 28 տոկոսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը՝  նշելով, որ դեռևս չամփոփած տվյալներով արդյունքները գոհացուցիչ են  և մինչև տարեվերջ այն դեռևս աճելու է:
Նախարարի խոսքով՝ ոլորտի զարգացումը մշտապես գտնվում է պետության ուշադրության կենտրոնում:
«ԱՀ պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ 2017 թվականին իրականացվել են Հադրութի շրջանի Տող գյուղի Մելիքական ապարանքի տարածքի բարեկարգման և հարմարեցման աշխատանքներ: Մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ավարտին հասցնել Ասկերանի բերդի հյուսիս-արևելյան հատվածի վերականգնման աշխատանքները: Մասնավոր  ֆինանսավորմամբ՝ ընթացիկ տարում վերականգնման աշխատանքներ են իրականացվել ԱՀ  Մարտունու շրջանի Մուշկապատ գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու, Շուշիի Վերին մզկիթի հարևանությամբ գտնվող Մեդրեսեի շենքի և Դադիվանքի վանական համալիրի տարածքում»,- ասել է Շահվերդյանը և նշել, որ Մուշկապատի եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտվել են, իսկ Դադիվանքի վանական համալիրի և Մեդրեսի շենքի վերականգնման աշխատանքները նախատեսվում է շարունակել հաջորդ տարի:
2018 թվականին  ԱՀ պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ ծրագրված է վերականգնել նաև Ասկերանի բերդի միջնաբերդի հատվածը, ինչպես նաև հռչակավոր Գտչավանքի գլխավոր եկեղեցու և գավիթի տանիքները:
«Հիմնականում բոլոր զբոսաշրջավայրերը, որոնք ընդգրկված են Արցախի զբոսաշրջային երթուղիների ցանկում, գտնվում են բարեկարգ վիճակում կամ էլ բարեկարգման ընթացքի մեջ են: Հաջորդ տարի շարունակելու ենք այս տարի գործարկված «ՏուրԲուս» զբոսաշրջային ուղևորափոխադրումները, քանի որ համարում ենք, որ հաջողված նախագիծ է: Նոր երթուղիների մասին դեռ վաղ է խոսել. ստույգ ժամկետները ճշտելուց հետո այն կներկայացվի հանրությանը»,- ասել է Շահվերդյանը:
Խոսելով գալիք տարում իրականացվելիք աշխատանքների մասին՝ նախարարը նշել է, որ գյուղական համայնքներում զբոսաշրջության զարգացման համար խրախուսելու են օրինակ՝ «BnB» կարգի հյուրատների ստեղծմանը: Բացի այդ, մեծ ուշադրություն է դարձվելու թվային մարքեթինգի միջոցով Արցախի բրենդի տարածմանը, ինչը համացանցային տիրույթում ավելի կնպաստի Արցախի ճանաչելիությունը: Այս ուղղությամբ նախատեսվում է  Հայաստանի և արտերկրից զբոսաշրջության բնագավառի մասնագետների հետ խորհրդատվություններ:

Для развития туризма в Арцахе поощряется создание гостевых домов класса BnB, – министр
В январе-октябре текущего года число посетивших Арцах иностранных туристов выросло по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 40% и на 28% по сравнению с тем же периодом 2015-го года.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом в интервью корреспонденту «Aрцахпресс» сказал министр культуры, по вопросам молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян, отметив, что, по предварительным  данным, показатели удовлетворительны и до конца года будут расти.
По словам министра, развитие сферы постоянно находится в центре внимания государства. «За счет средств государственного бюджета в 2017-ом году были проведены работы по благоустройству территории Дворца мелика Егана в селе Тог Гадрутского района. К концу года планируется завершить реконструкцию северо-восточной части Аскеранской крепости.
В текущем году на частные средства были проведены восстановительные работы церкви Святой Богородицы села Мушкапат Мартунинского района Арцаха, мусульманского учебного заведения - медресе, находящегося по соседству с Верхней мечетью Шуши, территории монастырского комплекса Дадиванк», - отметил С. Шахвердян, добавив,  что работы в церкви села Мушкапат завершены, а работы в Дадиванке и медресе  планируется продолжить в следующем году.
В 2018-ом году на государственные средства  планируется восстановить цитадель Аскеранской крепости, а также крыши главной церкви и притвора знаменитого монастыря Гтчаванк.
«Туристические места, включенные в список маршрутов Арцаха, в основном  находятся в хорошем состоянии или в процессе благоустройства. В следующем году мы продолжим  автобусные экскурсии TourBus , поскольку считаем это успешным проектом. Пока рано говорить о новых маршрутах, после уточнения дат они будут представлены общественности», – сказал Шахвердян.
Говоря о предстоящей в следующем году работе, министр отметил, что в целях содействия развитию туризма в сельских общинах будет поддерживаться создание гостевых домов класса «BnB». Кроме того, большое внимание будет уделено продвижению бренда Арцаха посредством цифрового маркетинга, что будет способствовать дальнейшему развитию популярности Арцаха в Интернете. В этом направлении предусматриваются консультации со специалистами по туризму из Армении и из-за рубежа.