Հունվար-նոյեմբեր ամիսներին հարկային եկամուտները և տուրքերը ավելացել են 27.3 տոկոսով
Նախնական տվյալներով` ընթացիկ տարվա հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ԱՀ պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը կազմել են 34 մլրդ 706 մլն դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին հայտնեցին ԱՀ ֆինանսների նախարարությունից՝ նշելով, որ ԱՀ պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը պլանավորված 32 մլրդ 554 մլն դրամ ցուցանիշը գերազանցել են 6.6 տոկոսով կամ 2 մլրդ 151 մլն դրամով, իսկ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը` 27.3 տոկոսով կամ 7 մլրդ 443.3 մլն դրամով:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ պլանային առաջադրանքները գերակատարվել են բոլոր եկամտատեսակների գծով:
Պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտների և տուրքերի գումարից 25 մլրդ 793 մլն դրամը կամ 74.3 տոկոսն ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների հաշվին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 19 մլրդ 430 մլն դրամի կամ 71.3 տոկոսի դիմաց:
Նշենք, որ 2016թ.-ին, ապրիլյան պատերազմից հետո կառավարության որոշմամբ գրեթե բոլոր եկամտատեսակների գծով նվազեցվել են հարկային հավաքագրման չափերը:

В январе-ноябре налоговые доходы и госпошлины в Арцахе увеличились на 27,3%
По предварительным данным, поступления в госбюджет Республики Арцах по линии налоговых доходов и госпошлин в январе-ноябре текущего года составили 34 млрд 706 млн драмов.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщили в министерстве финансов Республики Арцах, отметив, что налоговые доходы и пошлины государственного бюджета  превысили на 6,6% или на 2 млрд 151 млн драмов  запланированные показатели в 32 млрд 554 млн драмов, а аналогичный показатель предыдущего года - на 27,3% или 7 млрд 443,3 млн драмов.
Согласно данным Минфина, поставленные задачи были перевыполнены по  всем видам доходов.
25 млрд 793 млн драмов или 74,3% налоговых поступлений в государственный бюджет Арцаха  обеспечено за счет крупных налогоплательщиков, вместо 19,430 млн драмов или 71,3% за аналогичный период предыдущего года.
Отметим, что после апрельской военной эскалации 2016-го года по решению арцахского правительства были снижены размеры налогообложения по линии почти всех доходов.