Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում առաջին անգամ «կհիմնվի» ամանորյա քաղաք՝ Կաղանդավան
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությունը հանրությանն է ներկայացնում ամանորյա ծրագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին հայտնեցին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությունից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 18-ից 12 օր շարունակ կկազմակերպվի աննախադեպ ամանորյա տոնական միջոցառումների շարք, որը հնարավորություն կընձեռի հասարակության լայն զանգվածներին ու տարբեր տարիքային խմբերի ներկայացուցիչներին՝ նախատոնական օրերը հետաքրքիր և յուրօրինակ կերպով անցկացնելու:
Նախատեսվում է Ստեփանակերտի սրտում՝ Վերածննդի հրապարակում «հիմնել» ամանորյա քաղաք՝ Կաղանդավան: Կաղանդավանի բացումը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 18-ին՝ հատուկ տոնական արարողությամբ:
Տեղադրվելու են տնակներ՝ ամանորյա զարդարանքներով, որտեղ առևտրային կազմակերպություններն ու ստեղծագործողները ցուցադրելու և վաճառելու են իրենց արտադրանքը կամ ծառայությունները։ Կաղանդ Պապի հետ իրենց ամանորյա երազանքներով կիսվելուց բացի, երեխաները հնարավորություն կունենան ժամանակ անցկացնել «ստեղծագործական տնակում», որտեղ կկազմակերպվեն վարպետության դասեր՝ ամանորյա նվերներ, խաղալիքներ, բացիկներ պատրաստելու համար։
«Ամանորյա քաղաքի» փոքրիկ բեմը մշտապես աշխույժ է լինելու՝ երաժշտական ու պարային համարներ արցախյան համույթների մասնակցությամբ, ինչպես նաև թատերական ներկայացումներ փոքրիկների համար: Իրականացվելու են նաև այլ ժամանցային ծրագրեր՝ քիմիական շոու, միմ շոու, աճպարարների վարպետության ցուցադրություն: Երեխաները կհանդիպեն սիրված հեքիաթների հերոսների հետ:
Իսկ դեկտեմբերի 31-ի ամանորյա համերգը կամփոփի նախատոնական միջոցառումների շարքը: Համերգին իրենց մասնակցությունը կբերեն արցախյան համույթները և հատուկ հրավիրված հյուրը՝ «Capital Cities» ինդի-փոփ խմբի մեներգիչ Սեբուն, ով հասցրել է ձեռք բերել հայաստանյան և արցախյան երկրպագուների մեծ բանակ:
Հունվարի 6-ին՝ Սուրբ Ծննդյան տոնի կապակցությամբ ևս նախատեսվում է մեծ համերգային ծրագիր՝ հայաստանյան շոու բիզնեսի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Նշենք, որ ծրագիրն իրականացվում է  «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի, «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ-ի, «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ի, «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ի և  «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի աջակցությամբ:

Министерство культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха представило общественности новогоднюю программу
Как сообщили «Арцахпресс» в Министерстве культуры, молодежи и туризма Республики Арцах, с 18 декабря и до конца месяца состоится ряд беспрецедентных развлекательных мероприятий, рассчитанных на широкую общественность.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 декабря АРЦАХПРЕСС - В сердце Степанакерта – на площади Верацнунд (Возрождения) будет царить атмосфера настоящей новогодней сказки. На площади будут расставлены домики, где можно будет приобрести красивые новогодние украшения. Дети будут иметь возможность поделиться своими новогодними мечтами с Дедом Морозом, провести время в «творческом доме», где будут организованы мастер-классы по созданию рождественских подарков, игрушек и открыток.
Состоится концерт с участием арцахских танцевальных ансамблей, театральные представления для детей, многочисленные развлекательные программы, встреча с любимыми героями популярных сказок.
31 декабря пройдет большой праздничный концерт.
На 6 января запланирована большая праздничная программа с участием представителей армянского шоу-бизнеса.
Новогодняя программа реализуется при поддержке ЗАО «Ардшинбанк», ЗАО «Бейз металс», ЗАО «Карабах Телеком», ЗАО «Арцахэнерго» и ОАО «Арцах ГЭС».