Ողջունում ենք Ստեփանակերտի հետ Հոնոլուլուի բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու մտադրությունը. ԱՀ ԱԳՆ
Դեկտեմբերի սկզբին մամուլում տարածված տեղեկատվության համաձայն՝ Հոնոլուլուի քաղաքային խորհրդի անդամ Քիմբերլի Մարկոս Փայնը հայտնել է, որ մտադիր են բարեկամական հարաբարություններ հաստատել Ստեփանակերտի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանը հարցի կապակցությամբ նշել է, որ նմանատիպ հարաբերությունների հաստատումը կարևոր ներդրում կլինի Արցախի և ԱՄՆ Հավայի նահանգի միջև համագործակցության զարգացման և ընդլայնման գործում։
«Ողջունում ենք Հոնոլուլուի քաղաքային իշխանությունների մտադրությունը՝ Ստեփանակերտի հետ բարեկամական հարաբերություններ և տարբեր ոլորտներում գործնական կապեր հաստատելու վերաբերյալ։  Երկկողմ կապերի հաստատումը մնում է մեր արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններից մեկը»,-ասել է Ա. Ներսիսյանը և ավելացրել, որ Արցախի իշխանությունները շարունակելու են ջանքերը՝ օտարերկրյա պետությունների հետ ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման և տարբեր ոլորտներում համատեղ գործնական ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ։
Հատկանշական է, որ Հոնոլուլուն ԱՄՆ Հավայի նահանգի վարչական կենտրոնն է, և ամենախոշոր քաղաքը՝ ավելի քան 350 000 բնակչությամբ։
Նշենք, որ դեռևս անցյալ տարվա մարտի 29-ին Հավայի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին բանաձև է ընդունել, իսկ ապրիլի 20-ին մեկ այլ բանաձև է ընդունվել Հոնոլուլու շրջանի և քաղաքի Խորհրդի կողմից, որը սատարում է Արցախի Հանրապետությանն ու նրա իշխանությունների շարունակական ջանքերը՝ երաշխավորելու Արցախի քաղաքացիների իրավունքները։

МИД Республики Арцах : Приветствуем намерение городских властей Гонолулу установить дружественные отношения и деловые связи со Степанакертом в различных областях
Комментарий начальника Управления информации и по связям с общественностью МИД Республики Арцах Артака Нерсисяна агентству Artsakhpress
СТЕПАНАКЕРТ, 11 декабря АРЦАХПРЕСС - Согласно распространенной в прессе информации в начале декабря, член городского совета Гонолулу Кимберли Маркос Файн сообщила, что они намерены установить дружественные отношения со Степанакертом. Как Вы прокомментируете эту новость?
Приветствуем намерение городских властей Гонолулу установить дружественные отношения и деловые связи со Степанакертом в различных областях.
Установление подобных отношений внесет большой вклад в развитие и расширение сотрудничества между Арцахом и американским штатом Гавайи. Налаживание двусторонних связей является одним из приоритетов нашей внешнеполитической повестки. Власти Арцаха продолжат усилия по расширению децентрализованного сотрудничества с зарубежными странами и осуществлению совместных практических программ в различных сферах.
Гонолулу является столицей и самым крупным городом американского штата Гавайи с населением более 350000 человек. 29 марта 2016 г. Палата представителей штата Гавайи приняла резолюцию о признании Республики Арцах, а 20 апреля окружным и городским Советом Гонолулу была принята еще одна резолюция, в которой поддерживаются продолжительные усилия Республики Арцах и ее властей по гарантированию прав граждан Арцаха.