Ողջունում ենք Ստեփանակերտի հետ Հոնոլուլուի բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու մտադրությունը. ԱՀ ԱԳՆ
Դեկտեմբերի սկզբին մամուլում տարածված տեղեկատվության համաձայն՝ Հոնոլուլուի քաղաքային խորհրդի անդամ Քիմբերլի Մարկոս Փայնը հայտնել է, որ մտադիր են բարեկամական հարաբարություններ հաստատել Ստեփանակերտի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանը հարցի կապակցությամբ նշել է, որ նմանատիպ հարաբերությունների հաստատումը կարևոր ներդրում կլինի Արցախի և ԱՄՆ Հավայի նահանգի միջև համագործակցության զարգացման և ընդլայնման գործում։
«Ողջունում ենք Հոնոլուլուի քաղաքային իշխանությունների մտադրությունը՝ Ստեփանակերտի հետ բարեկամական հարաբերություններ և տարբեր ոլորտներում գործնական կապեր հաստատելու վերաբերյալ։  Երկկողմ կապերի հաստատումը մնում է մեր արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններից մեկը»,-ասել է Ա. Ներսիսյանը և ավելացրել, որ Արցախի իշխանությունները շարունակելու են ջանքերը՝ օտարերկրյա պետությունների հետ ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման և տարբեր ոլորտներում համատեղ գործնական ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ։
Հատկանշական է, որ Հոնոլուլուն ԱՄՆ Հավայի նահանգի վարչական կենտրոնն է, և ամենախոշոր քաղաքը՝ ավելի քան 350 000 բնակչությամբ։
Նշենք, որ դեռևս անցյալ տարվա մարտի 29-ին Հավայի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին բանաձև է ընդունել, իսկ ապրիլի 20-ին մեկ այլ բանաձև է ընդունվել Հոնոլուլու շրջանի և քաղաքի Խորհրդի կողմից, որը սատարում է Արցախի Հանրապետությանն ու նրա իշխանությունների շարունակական ջանքերը՝ երաշխավորելու Արցախի քաղաքացիների իրավունքները։

Artsakh Foreign Ministry: We welcome the intention of the Honolulu City to establish friendship relations with Stepanakert
According to media reports in early December, member of the Honolulu City Council Kymberly Marcos Pine stated their intention to establish friendship relations with Stepanakert.
STEPANAKERT, DECEMBER 11, ARTSAKHPRESS:"We welcome the intention of the Honolulu City authorities to establish friendship relations and practical cooperation in different spheres with Stepanakert," the Head of the Information and Public Relations Department of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh, Artak Nersisyan, told Artsakhpress.
He added that the establishment of such relations will make a significant contribution to the development and expansion of the cooperation between Artsakh and the U.S. State of Hawaii.
"Establishment of bilateral ties remains one of the priorities of our foreign policy agenda. The authorities of Artsakh will continue their efforts aimed at expanding the decentralized cooperation with foreign countries and implementing joint practical programs in different spheres," Artak Nersisyan said.
Honolulu is the capital and the largest city of the U.S. State of Hawaii, with a population of over 350.000 people. On March 29, 2016, the House of Representatives of the State of Hawaii adopted a resolution recognizing the Republic of Artsakh, and on April 20, 2016, the Honolulu County and City Council adopted another resolution in support of the continued efforts of the Republic of Artsakh and its authorities to guarantee the rights of the citizens of Artsakh.