Հին ձեռագրեր, խաչքարեր, ոսկերչության նմուշներ. Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանում բացվելու է հայկական մշակույթին նվիրված ցուցահանդես
Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանում 2018 թվականին բացվելու է հայկական մշակույթին նվիրված ցուցահանդես:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրեց  Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի տնօրենի պաշտոնակատար Վահան Տեր-Ղևոնդյանը, բացումը նախատեսված է սեպտեմբերին և տևելու է շուրջ 4 ամիս:
«Ցուցադրվելու են երեք տեղից բերված ցուցանմուշներ` Մատենադարանից, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից, Հայաստանի պատմության թանգարանից: Մենք տրամադրում ենք 28 ձեռագիր: Կարծում եմ` այն կնպաստի մեր արժեքների հանրահռչակմանը: Այս գործընթացը սկսվել է երկու տարի առաջ, այն բավական լավ նախապատրաստական փուլ է անցել»,-ասաց Վահան Տեր-Ղևոնդյանը:
Հայաստանի պատմության թանգարանի փոխտնօրեն Իվետա Մկրտչյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ թանգարանը ցուցահանդեսին ներկայացնելու է 5-6-րդ դարի քանդակարվեստի նմուշներ` խաչքարեր, որմնաքանդակներ: Ներկայացվելու են նաև կիրառական արվեստի առարկաներ, ոսկերչության նմուշներ: Դրանք 11-13-րդ դարի նմուշներ են:
«Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանից եկած մասնագետների հետ քննարկել ենք, ընտրվել են այն ցուցանմուշները, որոնք ներկայացվելու են ցուցահանդեսին: Այսինքն` ցուցանմուշների ընտրությունը միասին ենք կատարել»,-ասաց Իվետա Մկրտչյանը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը  ներկայացնելու է ընդհանուր առմամբ 20 ցուցանմուշ` խաչքարեր, Մայր տաճարի քարակերտ մոդելը, արծաթյա եկեղեցական մասունքարաններ, գործվածքից իրեր, վարագույրներ: Ցուցանմուշներն ընդգրկում են վաղ միջնադարից մինչև 18-րդ դարը:
«Համաշխարհային խոշորագույն թանգարաններից մեկում շատ կարևոր միջոցառում է սպասվում: Այն խոշոր ցուցահանդես է, որը ներկայացնում է մեր ժողովրդի մշակույթը, քրիստոնական շրջանը: Հայ մշակույթի հանրահռչակման տեսանկյունից կարևոր միջոցառում է»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արխիվի և ձեռագրերի պահոցի տնօրեն Ասողիկ քահանա Կարապետյանը` նշելով, որ նախատեսված է նաև կատալոգի հրատարակություն:

Ancient manuscripts, cross-stones, jewelry samples: Exhibition on Armenian culture to open in New York’s Metropolitan Museum
An exhibition dedicated to the Armenian culture will open in the Metropolitan Museum of Art of New York in 2018, Vahan TerGhevondyan, acting director of Matenadaran - The Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts said.
STEPANAKERT, DECEMBER 21, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: He informed that the opening of the exhibition will be held in September and will last 4 months.
“Exhibits from the Matenadaran, Mother See of Holy Etchmiadzin and History Museum of Armenia will be displayed. We provide 28 manuscripts. I think it will contribute to promoting our values. This process started two years ago, it passed a very good preparation stage,” he said.
Deputy director of the History Museum of Armenia Iveta Mkrtchyan said that the Museum is going to present samples of sculpture of 5-6th centuries, such as cross-stones. Applied art objects, jewelry samples dating back to 11-13th centuries will also be displayed at the exhibition.
“We held a discussion with the specialists of the Metropolitan Museum, the exhibits were chosen to be displayed at the exhibition. In other words, we jointly selected the exhibits,” she said.
The Mother See of Holy Etchmiadzin is going to present a total of 20 exhibits, including cross-stones, the stone-made model of the church, fabrics and curtains.
“A very great event is expected to be held in one of the world’s greatest Museums. It’s a major exhibition presenting the culture of our people, the Christian era. It’s an important event in terms of promoting the Armenian culture,” director of the archives and manuscripts of the Mother See of Holy Etchmiadzin Asoghik Karapetyan said, stating that catalog publishing is also expected.