Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 23-ին այցելել է հարավային հատվածում տեղակայված մի շարք զորամասեր, ծանոթացել զինծառայողների ծառայության ընթացքին եւ կենցաղային պայմաններին:
Նախագահն այցելել է հարավային հատվածում տեղակայված մի շարք զորամասեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նախագահի մամուլի գրասենյակի փոխանցմամբ՝ նույն օրը Նախագահն հանրապետության հարավային թեւում անց է կացրել ընդլայնված խորհրդակցություն այնտեղ իրականացվող եւ նախատեսվող ծրագրերի շուրջ:
Երկրի ղեկավարը կարեւորել է հարավային հատվածում իրականացվող ռազմավարական ծրագրերը ողջ հանրապետության համար եւ կոնկրետ հանձնարարականներ տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին՝ աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:

President of Artsakh convenes consultation in republic’s southern wing
On 23 December President Bako Sahakyan visited a range of military units located in the southern part of the republic, got acquainted with the course of service and living conditions of the servicemen, press service of the Presidential Office said.
STEPANAKERT, DECEMBER 23, ARTSAKHPRESS: On the same day President Sahakyan convened an enlarged consultation in the republic’s southern wing to discuss the realization of various programs there and plans for the future.
The Head of the State qualified strategic programs being implemented in the southern section as important for the whole country and gave concrete instructions to the heads of the concerned structures for proper implementation of the activities.