Facebook-ը կնվազեցնի տեղեկատվական եւ գովազդային հրապարակումների նշանակությունը
Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը իր էջում նշել է, որ մտադիր է փոխել օգտատերերի լրահոսում առաջնային գրառումների ընտրության սկզբունքը՝ սահմանափակելով ընկերությունների հաղորդագրությունների, լուրերի եւ տեսանյութերի թիվը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12  հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսպիսով Facebook-ի թիմը մտադիր է ցանցը օգտատերերի անձնական շփումներին ավելի տրամադրող դարձնել, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
Ցուկերբերգի պարզաբանմամբ՝ ավելի շատ բողոքներ է ստանում, որ կոնտենտը սկսել է լրահոսում ճնշել մտերիմ ընկերների հաղորդագրությունները: «Դժվար չէ հասկանալ, թե դա ինչպես է տեղի ունեցել: Վերջին մի քանի տարիներին տեսանյութերը եւ այլ հրապարակային կոնտենտները պայթյունավտանգ տեմպով տարածվել են Facebook-ում: Դրա հետեւանքով մեր լրահոսում ավելի շատ են հայտնվում հրապարակային գրառումները, իսկ ընկերների եւ ազգականների գրառումները նվազում են: Սա փոխել է հավասարակշռությունը եւ մեզ հեռացրել առավել կարեւոր բաներից, որոնց համար էր Facebook-ը նախատեսված՝ օգնել մեզ շփում պահպանել»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ պարզաբանել է նա:
Նրա խոսքով՝ սոցցանցի թիմը իրեն պատասխանատու է համարում, որպեսզի Facebоok-ը լինի պարզապես ժամանակ անցկացնելու միջոց, բայց նաեւ նպաստի օգտատերերի «բարեկեցությանը»: Ըստ Ցուկերբերգի՝ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ սոցցանցերը բարիք են բերում այն դեպքում, երբ օգտագործվում են առանձին մարդկանց միջեւ շփում պահպանելու համար: Տեսանյութեր դիտելը եւ հոդվածներ ընթերցելը չնայած ավելի տեղեկատվական բնույթ ունի, չի օգնում սոցիալական հաղորդակցությանը: Այս պատճառով լրահոսի ձեւավորման կարգը կփոխվի, դրանում ավելի շատ կհայտնվեն ընկերների հաղորդագրությունները:
​«Ցանկանում եմ պարզաբանել՝ ես պատրաստ եմ այն բանին, որ այս փոփոխություններից հետո կկրճատվի ժամանակը, որ մարդիկ անցկացնում են Facebook-ում, իսկ փոխազդեցության որոշ միջոցներ կդադարեն տարածված լինել: Սակայն ես նաեւ հույս ունեմ, որ ժամանակը, որը դուք այստեղ կանցկացնեք, ավելի արժեքավոր կդառնա»,- նշել է Ցուկերբերգը:
Facebook-ում գործում է լրահոսի ձեւավորման հատուկ ալգորիթմ, որը սեփական հայեցողությամբ է ընտրում օգտատիրոջ համար ամենակարեւոր հաղորդագրությունները: Ժամանակագրական պատկերումից ցանցը հրաժարվել է 2006 թվականից, չնայած բոլոր հաղորդագրությունների դիտումը հնարավոր է կարգավորումներով: «Մեր նպատակը աշխարհում յուրաքանչյուր մարդու համար միանգամայն անհատական թերթ ստեղծելն է»,- Ցուկերբերգը 2014-ին այսպես էր մեկնաբանել նման մոտեցումը:
Այդուհանդերձ, այս որոշումը բազմիցս հարուցել է օգտատերերի քննադատությունը, որոնք բաց էին թողել իրենց համար կարեւոր հաղորդագրություններն այն պատճառով, որ ալգորիթմն ավտոմատ դրանք հեռացնում էր:
Facebook-ը բազմիցս փոխել է ալգորիթմը, որով օգտատերերը լցնում են լրահոսը: ԱՄՆ-ում 2016 թվականի նախագահական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ հայտնաբերվեց, որ ալգորիթմը (եւ այն ուղղորդող մարդիկ) նկատելի առավելություն է տալիս ձախ-ազատական հրապարակումներին:
Քարոզարշավի վերջում եւ հաջորդ տարվա ընթացքում նկատվեց, որ Facebook-ը ապատեղեկատվություն տարածելու կարեւորագույն ուղի էր դարձել: Անցկացված հետազոտությունները ցույց էին տալիս, որ ֆեյքերի մի մասը տարածվում էր պարզապես հանուն գովազդի, բայց մի մասն էլ գալիս էր ռուսական «թրոլինգի ֆաբրիկայից»:

Facebook понизит значимость новостных и рекламных публикаций
Основатель Facebook Марк Цукерберг на своей странице рассказал, что намерен изменить принцип отбора приоритетных записей в лентах пользователей, ограничив число сообщений от компаний, новостей и видео. Таким образом, команда Facebook намерена сделать сеть более располагающей к личному общению пользователей, передает РБК.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 января АРЦАХПРЕСС - Цукерберг пояснил, что стал получать все больше жалоб на то, что массово производимый контент начинает вытеснять из новостных лент сообщения от близких и друзей. «Легко понять, как это произошло. За последние несколько лет видео и другой публичный контент взрывными темпами распространялись на Facebook. Из-за этого в вашей ленте появляется все больше публичных записей, число записей от друзей и родственников уменьшается. Это изменило баланс и отодвинуло нас от наиболее важной вещи, для которой предназначен Facebook — помогать нам поддерживать контакт», — пояснил он.
По его словам, команда социальной сети чувствует свою ответственность за то, чтобы Facebоok был не просто средством развлечения, но и способствовал «благополучию» пользователей. Исследования показали, отмечает Цукерберг, что социальные сети несут благо тогда, когда используются для поддержания контакта между отдельными людьми. Просмотр видео и чтение статей, хотя и могут быть более информативны, не помогают социальной коммуникации. Поэтому порядок формирования новостной ленты будет изменен, и в ней появится больше сообщений от друзей
​«Хочу пояснить: я готов к тому, что после этих изменений сократится время, которое люди проводят на Facebook, а некоторые средства взаимодействия перестанут быть популярными. Но я также надеюсь, что время, которое вы будете здесь проводить, станет более ценным», — написал Цукерберг.
В Facebook действует особый алгоритм формирования новостной ленты, который отбирает на собственное усмотрение самые важные для пользователя сообщения. Отказываться от хронологического отображения соцсеть решила с 2006 года, хотя возможность переключиться на просмотр всех сообщений возможно в настройках. «Наша цель — создать совершенную индивидуальную газету для каждого человека в мире», — комментировал подобный подход сам Цукерберг в 2014 году.
Тем не менее, это решение неоднократно вызывало критику со стороны пользователей, которые пропускали важные для них сообщения из-за того, что алгоритм автоматически их отсеивал.
Facebook неоднократно менял алгоритм, наполняющий ленту пользователей. Во время президентской кампании в США в 2016 году обнаружилось, что алгоритм (и люди, его настраивающие) отдает заметное предпочтение лево-либеральным публикациям.
В конце кампании и на протяжении следующего года было замечено, что Facebook стал важнейшим каналом распространения дезинформации. Проведенные исследования указывали, что часть фейков распространялась просто ради рекламы, но часть исходила от российских «фабрик троллей».