Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել դաշնակահարուհի Բելլա Փարսադանյանի 80-ամյակին նվիրված միջոցառում
Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի նախաձեռնությամբ մայրաքաղաքում կայացել է ԱՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, մանկավարժ, դաշնակահարուհի Բելլա Փարսադանյանի 80-ամյակին նվիրված միջոցառում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12  հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը շնորհավորական խոսքով հանդես է եկել ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ով մասնավորապես ասել է.
«Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի կեսդարյա տարեգրությունն անհնար է պատկերացնել առանց մանկավարժ-դաշնակահարուհի Բ. Փարսադանյանի: Այս տարիների ընթացքում դուք սերունդներ եք կրթել ու դաստիարակել. նրանցից շատերը ոչ միայն ձեզանից մասնագիտական գիտելիքներ են ձեռք բերել, այլև տարվել են Ձեր անձնական մարդկային գեղեցիկ որակներով՝ բարությամբ, սրտացավությամբ, ազնվությամբ, նվիրվածությամբ և արվեստի ու հայրենիքի հանդեպ մեծ սիրով»:
Իսկ Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի տնօրեն Կարինե Դադամյանը, իրենց կոլեկտիվի անունից շնորհավորելով հոբելյարի 80-ամյակը, իր խոսքում նշել է.«Ուզում եմ, որ դուք շարունակեք մնալ այնպիսին, ինչպիսին մենք Ձեզ ճանաչում ենք: Դուք Ձեր աշխատանքային գործունեության ընթացքում պատրաստել եք լավ մանկավարժներ, մասնագետներ, այդ թվում նաև ինձ: Դուք, իրոք, արժանի եք գնահատանքի ու մեծարանքի, որովհետև Արցախի երաժշտական կյանքում Ձեր ունեցած ներդրումը և վաստակը ծանրակշիռ է»:
Երեկոյի ընթացքում Արցախի կամերային նվագախմբի հիմնադիր և գլխավոր դիրիժոր,
ԱՀ ժողովրդական արտիստ Գևորգ Մուրադյանը ևս շնորհավորել է հոբելյարին և ասել,
որ Բ. Փարսադանյանը մարդկային այն տեսակն է,
ում Աստված պարգևել է հայրենասիրություն, պրոֆեսիոնալիզմ և մեծ մանկավարժի կոչում:
Երեկոյի վերջում Բ. Փարսադանյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին իր հասցեին հնչված ջերմ ու անկեղծ խոսքերի համար:
«57 տարի է, ինչ աշխատում եմ Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում: Միշտ էլ մեծ սիրով ու պատասխանատվությամբ եմ կատարել աշխատանքս: Երաժշտությունն ինձ համար ի վերուստ տրված մի պարգև է, որին կոչված եմ եղել ես և ունեցել առաքելություն այն փոխանցելու սերունդներին»,- ըստ էության նշել է Բ. Փարսադանյանը:
Շնորհավորանքներով հանդես են եկել նաև Բ. Փարսադանյանի մտերիմ մարդիկ, երաժիշտ- գործընկերներ:
Բ. Փարսադանյանին նվիրված երեկոն ուղեկցվում էր երաժշտական կատարումներով:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը, ԱԺ   պատգամավորներ, հոբելյարի հարազատներ, երաժիշտներ, ուսանողներ և այլք:

В Степанакерте состоялось мероприятие, посвящённое 80-летию пианистки Беллы Парсаданян
По инициативе Степанакертского музыкального колледжа им. Саят-Новы в столице состоялось мероприятие, посвящённое 80-летию заслуженного деятеля искусств, педагога, пианистки Беллы Парсаданян.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 января АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», на мероприятии с поздравительной речью выступила министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян,которая,в частности,сказала:
«Невозможно представить полувековую летопись музыкального колледжа им. Саят-Новы без педагога,пианистки Беллы Парсаданян . За годы вашей работы Вы обучили и воспитали не одно поколение . Многие из них переняли у Вас не только знания,но и Ваши прекрасные человеческие качества-доброту,сердобольность,честность,преданность ,большую любовь к искусству и Родине».
От имени всего коллектива музыкального колледжа заслуженного педагога поздравила директор Карине Дадамян.
Основатель и художественный руководитель Арцахского камерного оркестра , народный артист Республики Арцах Геворг Мурадян в своём поздравительном слове отметил, что Б. Парсаданян - человек, которого Бог одарил патриотизмом, профессионализмом и призванием педагога.
Юбилейный вечер сопровождался музыкальными номерами.
На мероприятии присутствовали министр культуры, по вопросам молодёжи и туризма РА Сергей Шахвердян, депутаты, родственники , музыканты, студенты.