Ո՞ր ոլորտներին կուղղվեն պետբյուջեում ավելացված գումարները. մեկնաբանել է ԱՀ ֆինանսների նախարարը
2018 թվականի պետական բյուջեն առաջինն է, որը ներկայացվել էր նոր Սահմանադրությամբ սահմանված կարգին համապատասխան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12  հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 12-ին, կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ 2018 թ-ի պետական բյուջեի ընդհանուր ծավալն ավելացել է մոտ 7 միլիարդ դրամով՝ կազմելով 101.5 միլիարդ դրամ՝ նախորդ տարվա 94.9 մլրդ դրամի դիմաց, որի գերակշիռ մասը՝ ավելի քան 5 միլիարդ դրամն ուղղվելու է տնտեսական ծրագրերին: Միջպետական վարկի չափը 2018 թվականին կկազմի 51.4 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ 0.7 մլրդ դրամով կամ 1.4 տոկոսով ավելի:
«Պետբյուջի սեփական եկամուտների պլանը կազմում է 45 միլիարդ դրամ, ինչը 6.5 միլիարդ դրամով ավել է անցած տարվա ծրագրված ցուցանիշից: Եկամուտների ծավալի մեջ հարկային մուտքերը կկազմեն 44 միլիարդ դրամ: Այն բավականին լավ ցուցանիշ է հարկեր-համախառն ներքին արդյունք հարաբերակցության տեսանկյունից, քանի որ պլանավորում ենք 2018 թ-ին ունենալ հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցություն 15.1%-ի չափով, որը 0.2 տոկոսային կետով ավելին է, քան 2017 թ.-ի մակարդակը»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը և ավելացրել, որ 2018 թվականի պետական բյուջեի դեֆիցիտը պլանավորվել է 5.1 մլրդ դրամի կամ համախառն ներքին արդյունքի 1.8 տոկոսի չափով: Ընդ որում, նախորդ տարվա նկատմամբ դեֆիցիտի գումարը նվազել է 0.6 մլրդ դրամով:
Անդրադառնալով ընթացիկ տարվա պետական ծրագրերին՝ ԱՀ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ 2018 թ-ին պահպանվելու են բոլոր այն սոցիալական պարտավորությունները, որոնք ստանձնել և կատարում է պետությունը: Այս տարի ներդրվել է Արցախի Հանրապետության շրջանների շինարարական, բարեկարգման և կոմունալ տնտեսության գծով կարողությունների զարգացման ծրագիրը, որի համար նախատեսվել է 2,2 մլրդ դրամ: Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերին ուղղվող ծախսերն ավելացվել են 500 մլն դրամի չափով: 300 միլիոն դրամով ավելացվել է սոցիալական ծրագրերի իրականացման հիմնադրամին տրվող աջակցությունը, ինչը պայմանավորված է այդ հիմնադրամի կողմից իրականացվող տարբեր սոցիալական ծրագրերին ուղղվող գումարների ավելացման և պահանջարկի աճով: Նույնքան գումար նախատեսվել է տնտեսական զարգացման ծրագրերի համար` նախորդ տարվա 17 մլն դրամի դիմաց: Արդյունքում տնտեսական հարաբերությունների բնագավառի ծախսերի տեսակարար կշիռը պետական բյուջեի ծախսերում 2018 թվականին կավելանա 2 տոկոսային կետով` կազմելով պետական բյուջեի ծախսերի 13.9 տոկոսը:

2018 State Budget is the first to be presented according to the procedure established by the new Constitution.
Artsakh Finance Minister comments on 2018 State Budget
STEPANAKERT, JANUARY 12, ARTSAKHPRESS:On Friday Artsakh Finance Minister, Grigori Martirosyan, said the aforementioned during his press conference. He noted that the total amount of 2018 State Budget has increased by about 7 bln drams comprising 101.5 bln instead of 94.9 bln drams of the year past, of which AMD 5 billion will be directed to economic programs. The amount of interstate loan in 2018 will total 51.4 bln drams, this is up by AMD 0.7 billion or 1.4% as compared with the last year.
The plan of state budget’s own revenues totals 45 bln drams, this is up by AMD 6.5 billion from the planned indicator of the last year. In the whole amount of revenues, tax receipts will comprise AMD 44 billion. This is quite a good indicator from the perspective of taxes-GDP ratio,’’ Mr. Martirosyan said.
Reflecting on the 2018 state programs, Finance Minister of Artsakh said that all the social responsibilities that the state has assumed and performed will be kept in 2018. This year the project on the development of Artsakh regions capacities for construction, improvement and communal economy was invested. AMD 2.2 billion has been envisaged for the program. Expenditures aimed at implementing projects by Rural and Agricultural Support Fund have been increased by 500 mln drams. Support provided to the Social Projects Implementation Fund has been increased by AMD 300 million. The same amount of sum has been envisaged for economic development programs instead of 17 mln drams of the year past.